72 Saatte Samsun

19 Haziran 2015 Cuma | Samsun | |

Kurtuluş mücadelesinin önemli merkezlerinin başında gelen Samsun milli mücadele kenti olma özeliğinin yanında tarihi ve doğal güzellikleri ile görülmeye değer bir kent olarak Karadeniz’in tek büyükşehri'dir.

Samsun'a nasıl ulaşılır?
Samsun Çarşamba Havalimanına İstanbulun her iki yakasından Anakara’dan, İzmir’den,  Antalya’dan direk uçak seferleri olduğu gibi  şehirler arası otobüs terminali ile tüm yurttan ulaşım imkanı mevcuttur. Karayolu bağlantılarında bir toplanma noktası olan Samsun münferit aracı ile gelecek olan misafirlerimiz içinde ulaşımı kolay bir şehirdir.

Şehir İçi ulaşım;
Şehir coğrafi yapısı ile denize paralel doğu batı hatlarında kurulmuştur ve kentin tüm ana noktaları farklı tiplerde birçok toplu taşıma aracı ile bir birine bağlanmış durumdadır. Şehir içi ulaşım imkânlarını destekleyen hat dolmuşları hızlı ve sürekli taşımaya katkı sağlamaktadır.

İlçeler ile ulaşım;
Samsun Yusuf Ziya Yılmaz şehirler arası otobüs terminalinden hareket eden ilçe minibüsleri merkeze bağlı tüm ilçelere gitmektedir. Coğrafi yapı nedeni ile birçok büyük ilçeye sahip olan Samsun ilinin ilçeleri ile ulaşım sorunu bulunmamakta ve araçların hareket saatlerinde de bu yoğunluğa bağlı yolcunun bekleme sorunu yaşanmamaktadır.

Samsun’da Nerede Kalınır?
Şehir merkezinde bulunan bir çok otelin yanı sıra şehrin yeni genişleyen bölgesi olan Atakum,  şehrin eğlence sektöründe en önemli noktasıdır. Atakum’da konaklama tesisleri, aynı zamanda eğlence hayatına yakınlığı ile denize sıfır konforlar sunmaktadır.

Samsun'da Ne Yenir?
Yöreye ait yemeklerin başlıcaları  arasında Tirit (Kaz Yufkası), Yer Pancarı (Yazı Pancarı), Mısır Çorbası, Yoğurtlu Çorba, Mercimekli Bulgur Pilavı, Keşkek, Karalahana Çorbası, Hamsili Ekmek, tavada kızartılan ince mısır ekmeği ile turşu çeşitleri ,Hamsili Pilav (İli Pilav) ve Kocakarı Gerdanı (Burma) sayılabilir.

Kaz, ördek gibi kümes hayvanları kullanarak hazırlanan farklı tatlarda hazırlanan yöreye özgü yemekler daha önce denememişler için farklı lezzetler sunmaktadır.Birçok bitkilerden yapılan kavurma ve çorbalar restorantlarda çok yaygın olarak bulunmasa da evlerde hazırlanmaya devam edilmektedir. Bu bitkiler ise Lorgon, Kırçan, Kaldırayak, Madımak, Nünük dür. Yöresel yemeklerin kendine özgü tatlarının arasından Pide çok ayrı bir başarı yakalamıştır. Samsun pidesi  hazırlanışı , farklı malzemelerle isteğe göre pişirilmesi ile her damak tadına uygun lezzetler sunmaktadır. Yılların deneyimine ve kalite anlayışına sahip irili ufaklı pide restoranlarını şehrin birçok bölgesinde bulabilmektesiniz.

Samsun’da Sahil;
Eğer yaz aylarında kente geldiyseniz , Samsun'da şehrin tam ortasında denize girmenin keyfini yaşayabilmektesiniz .Deniz ile kucaklaşmış olan Samsun Sahil bandı Yakakent'ten Terme'ye kadar uzanmaktadır. Çok güzel ince kuma sahip geniş doğal plajlar denize girmek için idealdir. Uzun bir sahil şeridine sahip olan Samsun'da, Samsun-19 Mayıs İlçesi arasında bulunan yaklaşık 35 Km lik sahil şeridinin %90 lık bölümü denize girmeye elverişlidir. Bu alanların Atakum, Kurupelit, Atakent, Çatalçam, İncesu, Dereköy, Taflan, Erenköy, Engiz, ve Muşta yerleşim merkezlerinin tamamında özel plajlar, kamp alanları ve çeşitli büyüklüklerde konaklama alanları bulunmaktadır. Bu sahil şeridinde Yelken, sörf, jet sky vb. alternafit su sporları yapma imkanı bulunmaktadır.Bu hat boyunca Alternatif turizm aktivitelerinin gerçekleştirildiği alanları içiçe bulabilirsiniz.. Yakakent Çamgölü mevkiinde çam ormanlarıyla kaplı yemyeşil tepeler, masmavi sulara iner. Eşsiz güzellikteki sahili ile denizle iç içe bir yaşamın sürdürüldüğü şirin bir kıyı kasabası olan Yakakent'de gün batımı ise gerçekten görülmeye değer güzelliktedir.

Samsun’da Doğa;
Sahil bandı üzerinde Alaçam, Bafra ve 19 Mayıs ilçelerimizin topraklarının bir bölümünü kaplayan Kızılırmak Deltası sulak alanı, flora ve faunasıyla ülkemizin eko-turizm alanında en ilginç köşelerinden biridir.Deltada, 19 Mayıs ilçesi, Yörükler mevkiinde ilkbaharda tabanı tamamen suyla kaplanan yaprakdöker ağaçlardan oluşmuş Galeriç ormanı yaban hayatı açısından oldukça ilgi çekicidir.Samsun'un yaylaları da diğer karadeniz yaylaları gibi; yeşili, temiz havayı ve sessizliği özleyenlere kucak açmaya hazırdır. Samsun'dan yaylalara ulaşmak oldukça kolaydır. yaylaların yolları aracınızla bile kolaylıkla gidebileceğiniz durumdadır.Ladik-Akdağ yaylaları, Vezirköprü-Kunduz dağı yaylaları her mevsim farklı güzellikleri barındırırlar. Kunduz yaylalarının orman dokusuyla içiçe oluşları ve ormanların Altınkaya Baraj Gölüyle birleşmesi bölgeye bambaşka bir güzellik kazandırmaktadır. Burası yayla turizminin yanısıra doğa yürüyüşleri, su sporları, balık avcılığı, motor gezileri, çim kayağı, yamaç paraşütü ve kampçılık için son derece elverişli alanlara sahiptir. Bölgedeki Orman İşletme tesisi ise yaz kış gelenlerin dinlenme ve konaklama ihtiyacını karşılamaktadır.

Samsun’da Sağlık;
Samsun, termal turizm açısından da oldukça önemli merkezlere sahiptir. Havza ve Ladik Kaplıcaları 2000 yıldan beri bilinen sağlık merkezleridir. Termal Tesisleri turizm bakanlığınca Termal Turizm Merkezi olarak ilan edilmiştir. Ladik'deki Hamamayağı kaplıcası ise ülkemizdeki birinci derecede önemli ve öncelikli kaplıca merkezlerindendir. Radyoaktif özellik gösteren Ladik kaplıca suları, organizma üzerinde uyarıcı etki yapar. Bu nedenle bu suya GENÇLİK SUYU adı verilir. Havza ve Ladik'deki kaplıca sularının başta romatizmal hastalıklar olmak üzere, kadın hastalıkları, sinirsel hastalıklar, eklem hastalıkları ve kireçlenme gibi hastalıkların tedavisinde olumlu etki yaptıkları tıbbi olarak da kanıtlanmıştır.

Samsun’da Eğlence;
Sahil şeridinde bir çok eğlence merkezi de ziyaretçilere gece geç saatlere kadar eğlence hizmeti sağlamaktadır. Devlet Opera ve Balesi Atatürk Kültür Merkezi yerleşkesinde Opera ve bale severlere keyifli gösteriler hazırlamaktadırlar. Şehrin klasikleri arasında bulunan ve her yıl 17-30 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen Uluslar arası Halk Dansları Festivali de  15 gün boyunca şehir eğlence hayatına yön vermektedir.

Samsun’da Kayak;
İlçeye 7 km. mesafede bulunan “Akdağ” Dağının zirvesinde 1788 rakımlı “Uzunyazı Tepe” ile 1404 rakımlı “Yemişen Tepe” arasında kurulacak olan “Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” arazi yapısı itibariyle çok uzun kayak pist alanlarına sahip olup, olimpik kayak alanlarına kıyasla daha elverişli konuma sahiptir. Ayrıca bu alanın doğal çimle kaplı oluşu, burada yaz aylarında çim kayağının yapılmasına imkan sağlamakta ve yıllardan bu yana her yıl yapıla gelen Yayla Şenliklerinde de çim kayağı yarışmaları düzenlenmektedir.Kayak alanının İlçe merkezine yakın oluşu ve her türlü araçla ulaşım imkanının bulunması, barınma, konaklama ve diğer ihtiyaçların karşılanmasına imkan vermektedir.“Akdağ Kış Sporları ve Kayak Merkezi” İlçemize ve Ülkemiz ekonomisine büyük katkı sağlayacaktır.

Samsun’da Tarih;
Samsun doğal güzelliklerinin yanısıra tarihi alanlarıyla da dikkat çekicidir. Paleolitik dönemde yerleşim yeri olarak kullanılmış, Tekkeköy mağara-kale yerleşimleri; M.Ö. 5000 yıllarından bu yana sürekli yerleşim yeri olarak kullanılagelmiştir.Bafra İkiztepe ve bugün bile surarını, galerilerini, merdivenlerini, görebileceğimiz 3000 yıl öncesinden gelen Kızılırmak Vadisindeki Asarkale; Paflagonlara ait kaya mezarları, Amazonların yaptığı ileri sürülen Garpu Kalesi görülmeye değerdir.Samsun'da Anadolu ahşap mimarisinin en güzel örneklerini de görebilirsiniz. Çarşamba'daki Göğçeli Cami bunlardan en ilginç olanıdır. Yapımında hiç çivi kullanılmamış olan yapı, kesin yapım tarihi bilinmemekle birlikte yaklaşık 800 yıldır sapasağlam ayakta kalmıştır.Terme ilçesi bir de tarihin ilginç ve çekici savaşçı kadınlarının yaşadığı yer olarak bilinir.
İlkadım Anıtı1981-1982 yılları arasında Heykeltıraş Hakkı Atamalı tarafından yapılmıştır. Atatürk’ün doğumunun 100.yılında Samsun halkı tarafından yaptırılan bu anıtın öndeki üçlü figürü, Atatürk ve beraberindekilerin Samsun’a ilk ayak basışlarını simgelerken Kurtuluş Mücadelesinin buradan başlatıldığını ifade etmektedir.

Hayvanat Bahçesi
Sevgipark'ın yanında, 22 dönümlük bir arazi üzerinde kurulu olan Karadeniz Bölgesi'nin en büyük hayvanat bahçesini bu hafta sonu yaklaşık 3 bin kişinin ziyaret ettiği bildirildi. Puma, maymun, deve, devekuşu, sülün ve ördek cinsleri, kuğu, tavus kuşları, geyik, keçi, tilki, ayı, midilli atı, kaz, ördek ve köpek bulunan hayvanat bahçesine son olarak iki adet aslan getirilmiştir.Tel No: +90 (362) 231 29 68

Meşe Tesisleri
Yemyeşil  koruluk  alanda,  adeta  ağaçlar  arasına  saklanmış  olan  Meşe  Tesisleri'ne  ilk  girdiğinizde,  ilk  önce  yöresel  kıyafet,  hediye  ve  gıdaların  sergilendiği  17  stant  ile  karşılaşıyorsunuz.  Ağaçlar  arasında  yürürken,  ahşap  ev,  altında  restaurantlar,  karşılarında  ise  birbirine  bağlantılı,  fıskiyeli  minyatür  havuzlar,  çölde  vaha  gibi  karşınıza  çıkıyor.Tel No: +90 (362) 228 12 40

Sevgi Gölü ve Sevgi Cafe
Suni göl olarak hazırlanan alanda çeşitli balıklar ve su kuşları vardır.Samsun sahil yolunun doğusunda bulunan sevgi gölü Samsun'nun cazip dinlenme merkezlerinden birisidir.Göl etrafında; gezi alanları, cafe-restaurant, hayvanat bahçesi, oturma alanları ve dinlenme mekanladı vardır. Suni göl olarak hazırlanan alanda çeşitli balıklar ve su kuşları vardır.Adres  : Sahil Yolu CaddesiTel No :  +90 (0362) 233 18 16

Amisos Tepe
Samsun'da Batıpark ile Baruthane Tümülüsleri arasında kurulan olan teleferik gidiş ve geliş olmak üzere 6'şar kişilik 2 gondol bulunuyor ve teleferik 323 metre uzunluğunda, ileride gondol sayısı 6'ya çıkabilecek, 3 gidiş-3 gelişi taşıyabilecek kapasitede.Baruthane Tümülüsleri'nin bulunduğu 30 dönümlük yer hem yeşil alan hem de arkeolojik müze olarak düzenleniyor. Tümülüslerde Büyükşehir Belediyesi tarafından yaptırılan kazı sonrası ortaya çıkarılan kral mezarları düzenleniyor ve arkeolojik müze olarak turizmin hizmetine sunulmaya başlanacak. Baruthane Tümülüsleri'nin en büyük özelliği bulunduğu yerin muhteşem bir manzarasının olması. Buradan hem denizi hem de Atakum'u ve şehrin bir bölümünü izleyebiliyorsunuz. Samsun'da ilk olan teleferik ile insanlar, tümülüslerin bulunduğu yere rahat bir şekilde ulaşabilecek. Asıl amaç ise buradaki arkeolojik müzeye turistleri çekmektedir.

Amisos Cafe- Çay Bahçesi
Adres  : Can sk. No:2 Baruthane Mevkii
Amisos Cafe Tel No : +90 (0362) 445 06 54
TeleferikTel No: +90 (362) 445 31 18

Atakum Sahili
9.2 Km lik sahil şeridine sahip olan Atakum Beldesi sahilinde, dinlenme ve gezi yolları, bisiklet yolu, özel plajlar, barlar, cafeler, restaurantlar, plaj voleybolu alanları, anfi tiyatro, özel spor alanları, aquaparklar, oteller, pansiyonlar, kamp alanları bulunmaktadır.Samsun'u ziyaret edenlerin mutlaka ziyaret etmesi gereken alanlardır.

Genel bilgilendirmeden sonra şimdi 72 Saatte Samsun programı yapıyoruz.

Anakent Sosyal Tesisler (Motel)
Adres  : Sahil Yolu Cad. No:28 Doğu Park
Tel No : +90 (0362) 228 14 70

Doğupark Cafe
Adres  : Sahil Yolu Cad. Doğu Park (Kafeterya)
Tel No : +90 538 418 30 12Büfe-

Şirin Cafe
Adres  : Batı Park Rekreasyon Alanı ( Şirin Cafe)
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

Mert Plajı Büfe-Çay Bahçesi
Adres  : Sahil Yolu No:8 Doğu Park Mert Plajı
Tel No : +90 (0362) 238 08 89

Fener Plajı (Mavi bayraklı) Büfe-Çay Bahçesi
0-10 Yaş arası kız ve erkek çocukların girişi ücretsiz (Velileri nezaretinde kimlik kontrolü ve taahhütname imzalanarak girişler sağlanacaktır)
10 Yaş üzeri erkek çocuklar giriş yapamazlar.
0-18 Yaş yaş arası (Bayan) (Velileri nezaretinde kimlik kontrolü ve taahhütname imzalanarak girişler sağlanacaktır)
Girişlerde yiyecek-içecek sokulması yasaktır
Adres  : Baruthane Mevkii Batı Park
Fener Plajı Tel No : 

Deniz Kızı Cafe
Adres  : Adnan Menderes Blv. No:38 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

Atakum Palmiye
Adres  : Adnan Menderes Blv. No:32 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644
Doğu Park Bandırma Plajı Büfe
Adres  : Doğu Park Bandırma PlajıTel No : +90 545 665 87 55 -530 232 29* 49Kent Park BüfeAdres  : Denizevleri Atatürk Blv. No:150Tel No : +90 507 42 51 07

Şirin Cafe
Adres   : Batı Park Rekreasyon Alanı ( Şirin Cafe)
Tel No : +90 (0362) 4576633 – 4576644

BATIPARK
Adres : Batıpark Çayocağı
Tel No : +90 (0362) 4576633 – 4576644

Balık LokantasıAdres  : Hançerli Mh. Fuar CadTel No : +90 (362) 431 31 56

Sanat Cafe
Adres : Denizevleri Mah .Adnan Menderes Bulvarı Sanat Merkezi Bahçesi Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

incesu  Cafe
Adres : İncesu Yalı Mah. Sahil Cad. No: 76 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

Çakırlar Cafe
Adres : Çakırlar Yalı Mah.Sahil Cad. No:270 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644 

Çakırlar Yalı Cafe
Adres : Çakırlar Yalı Mah.Sahil Cad. No:366 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

Kurupelit Düğün Salonu
Adres: Körfez Mah. Belediye Cad. No:18 Kat:2 Atakum
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

Amazon Doğal Ürünler ve Hediyelik Eşya  Satış Merkezi
Adres : Baruthane Mah. Ezine Sok. No:30 İlkadım
Tel No : +90 (0362) 4576633 - 4576644

ÇOBANLI İSKELE KAFE
Adres : Çobanlı İskelesi Cumhuriyet Mah. Adnan Menderes Blv. Atakum/SAMSUN
Tel No : +90 (0362) 4576633 – 4576644 

BANDIRMA HEDİYELİK EŞYA SATIŞ MERKEZİ
Adres: Belediye Evleri Mah.386. Sok. No:1/1 Canik/SAMSUN
Tel No : +90 (0362) 4576633 – 4576644
Kahvaltımızın ardından – Yazımızda da belirttiğimiz gibi kahvaltıda Samsun pidesi ve sıcak çay ile- başladığımız günümüzü şehir merkezini gezerek tamamlamak istiyoruz.
Şehir merkezindeki turumuza Ulu önderin ilimize ilk ayak bastığı Tütün İskelesi’nin önünden başlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı 89 yılın ardından yapılan temsili Tütün İskelesi Milli Mücadelenin en önemli başlangıç noktası olması Ulu Önder ve silah arkadaşlarının yaşadığı duyguları yeniden hissetmek ve Samsun’u daha iyi anlamak adına önemli ve görülmeye değer. Tütün iskelesinden ayrılıyor ve yürüyüş mesafesindeki Onur Anıtına doğru ilerliyoruz. Yürüyüşümüz esnasında Cumhuriyet Meydanını ve Kurtuluş Yolunu görme şansı buluyoruz.
Sabah kahvaltımızın ardından Atakum Sahil yolunu kullanarak 19 Mayıs İlçesi Yörükler Beldesi'nde bulunan Galeriç Ormanı (Subasar Orman)' na ve hemen yanında bulunan dünyanın en önemli 3 kuş göç yolu üzerinde olan Kızılırmak Deltasına 400' e yakın kuş çeşidi gözlemlemek üzere Kuş Gözlem Kulelerine gidiyoruz.
Otelde yapacağımız kahvaltının ardından araçlarımız ile Havza’ya doğru yola çıkıyoruz. Havza’ da Ulu Önder'in beraberindekiler ile kaldığı Atatürk evini ziyaret ediyoruz.
Yapım tarihi ve kim tarafından yapıldığı bilinmeyen bina ilk defa Hurdazlı İsa Efendi tarafından otel olarak işletilmiş, 1917'de Maarif Hamamı'nı da işletmekte ola Ali Baba tarafından işletilmeye başlatılmıştı. Mustafa Kemal Paşa'yı Havza'da ağırlaması nedeniyle Ali Baba "Otelci" olarak anılmaktadır.

Mustafa Kemal ve arkadaşlarının Samsun'dan Havza'ya geçme kararı üzerine Havza Kaymakamı Fahri Bey, Ali Baba'nın Mesudiye Oteli'nin içindeki müşterileri boşalttırarak 1 ay süre ile kiralamış; Mustafa Kemal ve beraberindekilere tahsis etmişti.

Bu yapıda gerçekleştirilen görüşmelerden en önemlileri; Mustafa Kemal'in General Budenni başkanlığındaki Sovyet heyeti ile yaptığı görüşme ve Giresunlu Topal Osman Ağa ile görüşmesidir. 

Havza Atatürk Evi'nde Mustafa Kemal'in ağırlandığı dönemde kullanılan orijinal eşyalar sergilenmektedir. Çalışma masası, koltuk ve sandalyeler olduğu gibi korunmuştur. Atatürk'ün yatak odasının duvarında Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk Cumhurbaşkanlığı forsu asılı bulunur. Bu forsu Atatürk, Havza'ya ikinci kez, Cumhurbaşkanı sıfatı ile 24 Eylül 1924 tarihinde geldiğinde hediye etmiştir.

Müzenin çalışma odasında heykeltraş Adil Çelik tarafından kalıp kullanmadan, döküm yapılmadan müze içinde yapılan balmumu Atatürk heykeli yer alır.

Müzede yatak odası ve çalışma odası dışında iki salon vardır. Salonda Atatürk'ün Havza'ya geldiği döneme özgü eşyalar, Kurtuluş Savaşı'nda kullanılan bazı silahlar, savaşa ilişkin kitaplar; 19. yüzyıl sonu 20. yüzyıl başına ait yöresel kadın giysileri; üst kattaki salonda ise oturma odası takımı yer alır.

Atatürk Evi'nin diğer odaları Amasya, Sivas, Erzurum, Ankara odaları isimleri ile düzenlenmiş; Milli Mücadele sürecinde Atatürk'ün bulunduğu, çalışma merkezi haline getirdiği bu kentlere ilişkin belge ve dökümanlara yer verilmiştir.

Havza şehir turumuzun ardından Akdağ yaylası ve kayak merkezini görmek üzere Ladik’e doğru yola çıkıyoruz.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım