Birinci Gün

10 Temmuz 2015 Cuma | Samsun / 72 Saatte Samsun | |

Kahvaltımızın ardından – Yazımızda da belirttiğimiz gibi kahvaltıda Samsun pidesi ve sıcak çay ile- başladığımız günümüzü şehir merkezini gezerek tamamlamak istiyoruz.

Şehir merkezindeki turumuza Ulu önderin ilimize ilk ayak bastığı Tütün İskelesi’nin önünden başlıyoruz. Büyükşehir Belediyesi tarafından Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı 89 yılın ardından yapılan temsili Tütün İskelesi Milli Mücadelenin en önemli başlangıç noktası olması Ulu Önder ve silah arkadaşlarının yaşadığı duyguları yeniden hissetmek ve Samsun’u daha iyi anlamak adına önemli ve görülmeye değer. Tütün iskelesinden ayrılıyor ve yürüyüş mesafesindeki Onur Anıtına doğru ilerliyoruz. Yürüyüşümüz esnasında Cumhuriyet Meydanını ve Kurtuluş Yolunu görme şansı buluyoruz.
Onur Anıtı
İlimiz Samsun'un simgesi haline gelen bu anıt Dünyada ikincidir. Samsun halkı tarafından Avusturyalı Heykeltıraş H. Kriphel'e 1931 tarihinde yaptırılmıştır. Bronzdan yapılmış heykel, kaidesiz 4.75 m., kaideli 8.85 m. dir.
Bandırma Vapuru
Büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ü 9.Ordu Müfettişi (Mirliva) olarak kurmayları ile birlikte İstanbul’dan Samsun’a getiren Bandırma Vapuru Bağımsız Türkiye Cumhuriyetine giden Yolda çok önemli bir görev yaparak Tarihteki yerini almıştır.
Gazi Müzesi
Kale Mahallesi Mecidiye Caddesi üzerinde yer alan tarihi bina Samsun Belediyesi’nin girişimiyle 1940 yılında Gazi Müzesi olarak ziyarete açılmıştır.
Amisos Tepesi
Amisos tepesinde bulunan Amisos restoranda yöresel tatlarla aldığımız öğle yemeğimizin ardından Tümülüsleri gezmeye başlıyoruz.
Samsun Arkeoloji - Etnografya Müzesi
Samsun eski fuar alanı ( Bugün yeni Valilik binası yanı ) içinde bulunan Arkeoloji-Etnografya Müzesi 19 Mayıs 1981’de ziyarete açılmıştır.
Tekkeköy Mağaraları
İlimiz Tekkeköy sınırları içerisinde yer almaktadır. Samsun’a 14km. , Tekkeköy merkeze 1 km. uzaklıkta olup Paleolitik ve Kalkolitik dönem yerleşim yeridir. Bölgede ilk yaşam izlerinin görüldüğü bu mağaralar doğal olarak oluşmuş küçük mağaraların genişletilerek oyulması ile ortaya çıkmıştır.
Samsun Çivisiz Cami ( Göğceli Camii )
Samsun'un Çarşamba ilçesinde tek çivi kullanılmadan yapılan Göğceli Cami diğer ismiyle Çivisiz Camii, restore edildikten sonra ziyaretçi akınına uğruyor.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım