SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Hafif Raylı Sistem ( Metrobüs / Troleybüs ) Projesi

Samsun Hafif Raylı Sistem projesinin şu andaki uzunluğu 15,7 km olup, Shell Kavşağı önünden başlayıp Ondokuzmayıs Üniversitesi Rektörlüğü önünde son bulmaktadır.

Günlük ortalama 60.000 adet yolcu kapasitesine ulaşılan sistemde 17 adet tramvay hizmet görmektedir.

Planlandığı üzere yolculuk konforunu artırmak ve pik saatlerdeki yolcu talebini karşılamak amacıyla dört adet daha 40 m. boyunda, alçak tabanlı ve 401 yolcu kapasiteli tren hizmete alınacaktır.

Bu kapsamda iki tren Samsun’a getirilmiş olup hali hazırda montaj çalışmaları devem etmektedir. Diğer iki trenin ise Şubat ayı sonlarına doğru Samsun’a getirilmesi planlanmıştır

Samsun Hafif Raylı Sistem Hattının Doğu tarafında Havaalanına kadar, Batı tarafında ise Taflan’a kadar uzatılması ile ilgili Büyükşehir Belediye Meclisinin 10 Ekim 2011 tarihli toplantısının 17. birleşiminde karar alınmıştır.  Bu bağlamda ilk olarak Gar’dan Tekkeköy’e kadarki bölümde Raylı Sistem altyapısı yapılarak yol tercihli yol haline getirilecek belli bir süre anılan güzergahta METROBÜS/TROLLEY BUS  çalıştırılacaktır. METROBÜS/TROLLEY BUS araçları 24 m. boyunda 220 yolcu taşıma kapasitesinde olacağı düşünülmektedir. Fizibilite çalışmaları devam etmektedir.