SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Gar- Tekkeköy Kavşağı Arası Tercihli Yol Projesi

Bilindiği gibi 7500 Seyirci Kapasiteli Kapalı Spor Salonu, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi ile Stadyum Samsun Projeleri, Tekkeköy İlçesi hudutları dahilinde Büyükşehir Belediyemiz adına tahsisli arazi üzerinde bulunmaktadır.

7500 Seyirci Kapasiteli Kapalı Spor Salonu geçtiğimiz Mart/2013 tarihinde hizmete açılmış, Samsun Fuar ve Kongre Merkezi inşaatı ise Eylül/2013 tarihinde tamamlanarak, önümüzdeki günlerde hizmete alınması planlanmaktadır.

33.000 seyirci kapasiteli Stadyum Samsun inşaatı ise halen devam etmekte olup, Mart/2015 tarihinde tamamlanması beklenmektedir.

Diğer yandan Örnek Sanayi, İlkadım Sanayi, 19 Mayıs Sanayi, Organize Sanayi, Gıda Organize Sanayi ve Lojistik Merkezi de yine şehrin doğusunda bu güzergah üzerinde yer almaktadır.

Kısacası Samsun-Tekkeköy güzergahında; gerek sanayi bölgeleri, gerek ticari ve gerekse spor faaliyetlerinden kaynaklı büyük bir taşıt ve nüfus hareketliliği  yaşanacaktır.

Bu taşıt ve nüfus yoğunluğunun halihazırdaki mevcut taşıma sistemleri  (minibüs, otobüs, veya özel araçlar) ile  yapılamayacağı hususu aşikardır.

Gar Müdürlüğü ile Tekkeköy kavşağı arasındaki mevcut yolcu kapasitesi, bu kesimde Hafif Raylı Sistem çalıştırılması  bu aşamada fizibil değildir. Gelecekte uygun yolcu kapasitesine ulaşılacağı düşünülerek, anılan güzergahın altyapı, fiziki ve geometrik standartları Hafif Raylı Sisteme geçişe uygun şekilde Tercihli Yol  yapılması kararlaştırılmıştır. 

İlk etapta 10 adet troleybüs veya metrobüs ile taşıma hizmeti verilmesi planlanmıştır.

Tercihli yolun en kritik kesimi,  Balıkçı Barınağı ile Petrol Ofisi Dolum Tesisleri arası olup; hali hazırda yolun teşkili için toprak tesviye ve tahkimat çalışmaları sürdürülmektedir. Proje kapsamında yapılacak olan köprü ve menfez ve diğer sanat yapıları için ihaleye çıkılmıştır.

Anılan projenin 2014 yılı sonuna kadar tamamlanarak hizmete alınması hedeflenmektedir.

Yatırımın Yeri (İlçesi)       : İLKADIM-CANİK-TEKKEKÖY

Projenin Adı                   : 2. ETAP  SAMSUN HAFİF RAYLI SİSTEM PROJESİ (GAR-TEKKEKÖY ARASI) TERCİHLİ YOL

Başlama tarihi                :  2014

Bitim tarihi                    : 2015