SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Bandırma Vapuru Ve Müzesi Projesi

07.02.2005 Tarhin' de Samsun Valiliği il genel meclisinin kararıyla kullanım hakkı ve işletmeciliği Samsun Büyükşehir Belediyesine devredilmiştir.

Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak bu kutsal emaneti devir aldıktan sonra, aslına ve ruhuna uygun bir gemi-müze haline getirme çalışmalarına başladık.  Bandırma Vapuru ve çevre sahası perforje ile kapatılarak , dış etkilere karşı korunaklı hale getirilmesi, Milli mücadele parkı ve Açık hava Müzesi oluşturulma çalışmalarına hız verilmiştir. Samsun Büyükşehir Belediyesi' nin bu dönem itibarı ile yaptığı çalışmalardan bazıları şunlardır.

Milli Mücadele Parkı  ve Açık Hava Müzesinin oluşturulması

300 parça ve 68 M2 lik alanıyla Çanakkale' de verilen Kahramanlık mücadelesini ve düşmanın İzmir' den denize dökülüşünü anlatan, Türkiye' nin en uzun  Seramik Rölyefleri yapıldı.
İstiklal Savaşın' da Samsun ili ve ilçelerinden kaybettiğimiz 1200 kahraman şehidimizin isimleri, anıt duvarının doğu kısmına yazılarak abideleştirilmiştir. 
Anıt duvarının granitlerinin bakımı ve onarımı yapılmış,  ses - ışık tesisatı ile donatılarak güzel bir hale getirilmiştir. 
Çevre ve peyzaj  düzenlemeleri yeniden  yapılarak görsel öğeler ön plana çıkartılmıştır. 
Ziyaretçilerin dinlenebilecekleri Cafeterya, giriş ve çıkışların kontrolünün  sağlanması için birimler yapılmıştır. 
Açık alanda sergilenecek malzemelerle ilgili Genel Kurmay Başkanlığı nezdinde girişimde bulunulmuş ve olumlu cevap alınmıştır. 

Gemi içi düzenlenmesi ve müze çalışmaları

Geminin tüm ahşap işçiliği yenilendi 
Geminin tamamı raspa ve boya yapıldı 
Üst yüzeyde bulunan tahtalar değiştirilerek Afrika' dan getirtilen Suya ve her türlü hava şartına dayanabilen "Tık" ağacı ile restore edildi 
Gemi halatlarının komple yenilendi 
Yeni 13 adet balmumu Wax-Work türü heykeller yaptırıldı. Gemi kaptanı, gemi sürdümeni, çarkçı, vinççi ve tayfaların heykelleri, dünyanın ilk ve 
tek olmakla beraber her türlü hava şartına dayanabilme özelliğine sahiptirler 
Gemi üzerinde bulunan iki adet filika değiştirildi 
Gemide Atatürk' e ait olan çalışma odası olarak düzenlenen tefriş salonu tamamen yenilendi. Atatürk ve Çalışma arkadaşlarının balmumu wax-work  türü heykelleri Heykeltıraş Adil Çelik' e yaptırıldı 
Salon içersindeki sedir ve masa kaldırılarak yerine antika malzemeler konuldu.(Masa,Harita,Saat,Telefon,Koltuklarlar..) 
Perde ve duvar döşemeleri yeniden yapıldı 
Ses ve müzik sistemi kuruldu 
Ambar konumunda olan konferans salonu tamamı ile değiştirilerek, müze ve sergi salonu haline getirtilmiştir. 
Salon içersinde, Atatürk' ün  değişik zamanlarda çekilmiş 60 parçalık resim arşivi, Lagant marka beylik silahı, Savarona ve Dolmabahçe için diktirdiği kıyafetleri, Samsun' a çıkışından sonra İstanbul' a yazdığı el yazmalarından bir kaç örnek ve değişik antika eşyalar bulunmaktadır. 
Salon içerisine gelen ziyaretçilere detaylı bilgi verilmesi ve görselliği aktarmak için ses ve plazma sistemi kuruldu. Daha önce beton olan zemin 350 M2 lik özel bir halı ile kaplandı. 
Gemi içersinde boş ve atıl durumda bulunan bu kamarayı değerlendirmek ve Atamızın anısını en iyi şekilde yaşatma anısına, Atatürk'ün yatak odası olarak bu bölüm dizayn edilmiştir. Oda içersinde kendisine ait orjinal bir radyo ve 1800' lü yıllardan kalma bir adet yangın tüpü bulunmaktadır.
Gemin iç ve dış aydınlatmaları yenilendi. Gemimin tamamına ses yayın sistemi kuruldu.