SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

600 Bakıma Muhtaç Yaşlıya Evinde Bakım Hizmeti Verilecek

Yaşadığı Yerde Yaşlıya Bakım Hizmetleri Merkezi' ev ortamında yaşlının desteklenmesi ve toplumdan soyutlanmadan yaşamına devam etmesi amacıyla 9 Nisan 2007'de kuruldu.

Merkez, üyelerin günlük yaşamını kolaylaştırırken onlara yanlız olmadıklarını hissettirmeyi ve gördükleri ilgi, sevgi ve şefkatle o nurlu bir yaşam sürdürmelerini sağlamayı amaçlıyor. Merkeze, Büyükşehir Belediyesi sınırları içinde ikamet eden, eşiyle veya yanlız yaşayan, 60 yaş üzerinde, asgari ücretin altında gelire sahip olan her birey şahsen veya birinci dereceden akrabalarının aracılığıyla başvurabiliyor.

Merkezin sağlamış olduğu, tamamen ücretsiz olan hizmetler şöyle;

Piskolojik Destek Hizmetleri; Temel yaşam olayları ( emeklilik, iş kaybı, yakınlarının kaybı, doğal afetler vb. ) sonrası uyum problemleri, aile problemleri, uyku problemi, kronik rahatsızlıklardan kaynaklı problemlerde yaşlılara piskolojik destek sağlanıyor.

Genel Sağlık Hizmetleri; Doktor ve hemşireler, üyeyi evinde ziyaret ederek, genel sağlık kontrollerini yapıyorlar. Ayrıca, şikayetleri dinlenen yaşlı, gerekli görüldüğünde, hastanelerin ilgili bölümlerine yönlendiriliyor. İhtiyacı olan üyeler enjeksiyon yapılıyor, serum ve sonda takılıyor, pansuman yapılıp tansiyon ve şeker düzeyi ölçülüyor.

Piskolojik Danışmanlık Hizmetleri; Piskolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları yaşlıların piskolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarının belirlenip tanımlanmaası, ilgili konularda yaşlının bilgilendirilmesi, problemin çözülmesine yönelik girişimlerde bulunulması, merkezin imkanları ölçüsünde çözümlenmesi ya da ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi alanında hizmet veriyor.

Temizlik Hizmetleri; Merkezde oluşturulan 3-5 kişilik ekiplerle, evdeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olarak temizlik hizmetleri veriliyor.

Bakım Hizmetleri; Kimsesi olmayan bakıma muhtaç üyelere, talep etmeleri halinde, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere yemek yapılıyor, bulaşıkları yıkanıyor. Ciddi sağlık sorunları olan, yanlız yaşayan ve bakıma muhtaç üyelerin beden temizliği, sakal-tırnak kesimi ve bakımlarını da merkez üstleniyor.

Hizmet Merkezimiz; Yaşadığı Yerde Yaşlıya Bakım Hizmetleri Merkezi bünyesinde 1 Doktor, 1 Sosyal Hizmet Uzmanı, 1 Piskolojik Danışma ve Rehberlik Uzmanı, 2 Hemşire, 4 Temizlik personeli ve 1 Araç şöförü çalışıyor. Merkeze bugüne kadar 380 yaşlı, hizmet almak için başvurdu.