SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Tarihçe


Samsun Büyükşehir Belediyesi, Samsun il sınırlarının belediye işlerini yürüten devlet kuruluşudur.

Tarihçe Samsun Belediyesinin kuruluşu Kanun-ı Esasî ile birlikte Osmanlı İmparatorluğunun batılılaşma hareketlerinin bir sonucu olarak alınan modern belediye sistemini uygulama kararı ile olmuştur. Bu dönemde Canik Sancağının bir şehri olan Samsun, İstanbul'dan atanan belediye başkanları ile yönetilmekteydi. Taşra belediyeleri arasında yer alan Samsun Şehremaneti, 1893 yılına kadar bu şekilde idare edilmekte iken belediye başkanı 1893 yılında ilk defa halkın seçimi ile işbaşına gelmiştir.

Cumhuriyetin ilanından sonra da varlığını sürdüren belediye, 2 Eylül 1993 tarihinde kabul edilen 504 numaralı kanun hükmünde kararname ile büyükşehir belediyesi olmuş, adı Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak değişmiş, yetkileri ve görev alanı genişlemiştir. Ayrıca 10 Haziran 2004 tarihinde çıkarılan kanun ile belediyeye yeni düzenlemeler gelmiştir.

6 Mart 2008'de kabul edilen 5747 numaralı kanun ile Atakent, Kurupelit, Altınkum, Çatalçam ve Taflan beldelerinin birleşerek Atakum beldesine katılmasıyla Atakum; Gazi ve Yeşilkent beldelerinin İlkadım'a katılmasıyla İlkadım adında bir ilçe kurulması ve Canik beldesinin de ilçe yapılması karara bağlanmıştır. Bu değişiklik ile büyükşehir ilçeleri Atakum, Canik, İlkadım ve Tekkeköy olarak belirlenmiştir. 12 Kasım 2012 tarihinde kabul edilen ve 2014 yerel seçimleri ile yürürlüğe giren 6360 sayılı kanunla birlikte de tüm Samsun ilçeleri büyükşehir belediyesinin yetki kapsamına alınarak Samsun bir bütünşehir haline gelmiştir.
 

 • Bağlı Kuruluşlar

  • Kültür Turizm Ticaret Anonim Şirketi
  • SASKİ - Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi
  • SABEK - Samsun Bölgesel Ekonomik Kalkınma Anonim Şirketi.
  • SAMULAŞ - Samsun Ulaşım Anonim Şirketi
  • Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür Yayınları
  • Samsun Anakent İmar İnşaat Ticaret Limited Şirketi
 • Hizmet Binası

  Belediyenin iki adet binası vardır. Yeni bina 15 Şubat 1972'de Mimar Orhan Dinç'in idaresinde inşa edilmeye başlanmış 27 Mart 1976 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğu bir törenle açılmıştır. Toplam 18.879.417₺ harcanarak inşa edilen yapı 1977 Samsun Belediye Yıllığı'nda açıklanan bilgilere göre 100.000.000₺ değere sahiptir.

  Hizmet BinasıTarihî niteliklere sahip olan ve yalnızca başkanlık makamı olarak kullanılan eski bina ise 1911'de inşa edilmeye başlanmış, 26 Aralık 1913 tarihinde Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edilmiştir. Dönemin belediye başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen binanın açılış törenine mülki memurlar ve askerler, ulema ve Samsun'da bulunan din önderleri ile Samsun'da bulunan İtalyan Konsolosluk yetkilileri, İngiltere Samsun Konsolosluk Memuru D. Papadopoulos, Fransa Samsun Konsolosluk memuru Edouard Berliand, Avusturya-Macaristan Samsun Konsolosu A. Del Tore, Rusya Samsun Konsolos yardımcısı A. Savinof, İran Samsun Şehbenderi Hacı Ahmet Ali Bey, Yunanistan Samsun Konsolos yardımcısı Leonidas Matlis, Belçika Samsun Konsolos vekili M. Giraud, Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu memuru W. Peter, Almanya Samsun Konsolos yardımcısı Mösyö Kuckhoff, İsveç-Norveç Samsun Konsolos vekili Polanis Oktardo ve Canik Livası Mutasarrıfı Süleyman Necmi Bey Efendi gibi dönemin bölgedeki önemli kişileri katılmıştır.

  Yeni bina henüz proje aşamasında iken eski binanın yıkılması planlanmış ancak Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunca binanın tarihi eser olduğu bildirilmiş ve yıkımı engellenmiştir.