SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

SOSYAL HİZMETLER


 • Aile Yaşam Merkezleri

  İçerisinde ailelerin, çocukların, gençlerimizin, yaşlıların ve özellikle'de engelli vatandaşlarımızın, sayısız aktiviteyi bir arada bulabileceği, kendilerini geliştirebileceği ve boş zamanlarını eğlenceli faaliyetlerle geçirebileceği bir alan oluşturduk.

  İçerisinde gençlik merkezi, kadınlar kulübü, yaşlılar lokali, engelliler lokali, eğitim merkezi, satranç kulübü, müzik kulübü, tiyatro kulübü, çocuk kulübü, halk oyunları, el sanatları, bilgisayar kulübü, yabancı dil kulübü, kütüphane, kondisyon ve aerobik kulübü gibi sosyokültürel etkinlikler yapılacak. Bununla uzman eğitmenler gözetiminde yapılacak her türlü aktivite ve eğitim bireylerin kendilerini ev ortamında hissetmelerini amaçlamaktadır. Büyükşehir Belediyesi olarak yeni dönem ile birlikte aile yaşam merkezlerimizi tüm ilçelerde yayarak şehrimizin her noktasında bulunan vatandaşlarımıza ulaşmayı hedefliyoruz

 • Engelsiz Hizmetler

  Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli vatandaşlar için bütün imkanlarını seferber ederek, Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri, Tatil yöreleri, Ulaşımda kolaylık, Özel havuz, kamplar, plajlar hizmete açmıştır.

  Samsun örnek bir şehir olarak engelli vatandaşlar için sosyal ve kültürel bütün aktiviteleri imkanları doğrultusunda yapmaya çalışmaktadır.

  Samsun Büyükşehir Belediyesi Engelli vatandaşlar için bütün imkanlarını seferber ederek, Eğitim, Dinlenme ve Rehabilitasyon Merkezleri, Tatil yöreleri, Ulaşımda kolaylık, Özel havuz, kamplar, plajlar hizmete açmıştır.

 • Gençlik Hizmetleri

  Gençlere Sunulan Ücretsiz Kurslar, Sosyal ve Kültürel Etkinlikler, Sportif faaliyetler.

  Samsun merkezi ve bütün ilçelerinde hayata geçirilen gençlik merkezlerinde ücretsiz kurslar, etkinlikler ve branşlarına göre spor eğitimleri verilmektedir.

  Ayrıca eğitici konularda gençlere ücretsiz açılan atölyeler sayesinde gençler hem öğreniyor hemde gelişimine katkı sağlıyor.

 • Yaşlı Hizmetleri

  Muhtaç, sakat ve yaşlıların hayatlarını sağlık, huzur ve güven içinde sürdürmesi, muhtaç sakatların toplum içinde kendi kendilerini idare edebilecek ve üretken hale gelebilecek şekilde bakımlarının yapılması amacıyla gerekli her türlü tertip ve tedbir alınır.

  Hizmet kalitesini daha da geliştirerek personelin şevk ve heyecanını yitirmeden iyi niyet ve üstün verimle çalışmasının sağlanması, hizmet verilen grubun etkinliklere azami katılımı sağlanmaya çalışılarak personel-yaşlı-idare diyalog ve etkileşimini ideale ulaştırmaktır Kanun, tüzük ve yönetmeliklere harfiyen uyarak aksaklığa meydan verilmeden örnek bir kuruluş olmak en önemli ilkemizi oluşturmaktadır.


  Merkezlerimizin sağlamış olduğu, tamamen ücretsiz olan hizmetler şöyle:

  Psikolojik Destek Hizmetleri :
  Temel yaşam olayları (emeklilik, iş kaybı, yakınların kaybı, doğal afetler vb.) sonrası uyum problemleri, aile problemleri, uyku problemi, kronik rahatsızlıklardan kaynaklı problemlerde yaşlılara psikolojik destek sağlanıyor.

  Genel Sağlık Hizmetleri : Doktor ve hemşireler, üyeyi evinde ziyaret ederek, genel sağlık kontrollerini yapıyorlar. Ayrıca, şikayetleri dinlenen yaşlı, gerekli görüldüğünde, hastanelerin ilgili bölümlerine yönlendiriliyor. İhtiyacı olan üyelere enjeksiyon yapılıyor, serum ve sonda takılıyor, pansuman yapılıp tansiyon ve şeker düzeyi  ölçülüyor.

  Psikolojik Danışmanlık Hizmetleri : Psikolojik danışman ve sosyal hizmet uzmanları yaşlıların psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarının belirlenip tanımlanması, ilgili konularda yaşlının bilgilendirilmesi, problemin çözümüne yönelik girişimlerde bulunulması, merkezin imkanları ölçüsünde çözümlenmesi ya da ilgili kurum ve kuruluşlara yönlendirilmesi alanında hizmet veriyor.

  Temizlik Hizmetleri : Merkezde  oluşturulan 3-5 kişilik ekiplerle, evdeki günlük rutin işlerini yapmakta zorlanan yaşlılara destek olarak temizlik hizmetleri veriliyor. Bakım Hizmetleri : Kimsesi olamayan bakıma muhtaç üyelere, talep etmeleri halinde, malzemeleri kendilerine ait olmak üzere yemek yapılıyor ve bulaşıkları yıkanıyor. Ciddi sağlıkları sorunları olan, yalnız yaşayan ve bakıma muhtaç üyelerin beden temizliği, sakal-tırnak kesimi ve bakımlarını da merkez üstleniyor.