SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Hizmet Binası


Belediyenin iki adet binası vardır. Yeni bina 15 Şubat 1972'de Mimar Orhan Dinç'in idaresinde inşa edilmeye başlanmış 27 Mart 1976 tarihinde dönemin cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in de bulunduğu bir törenle açılmıştır. Toplam 18.879.417₺ harcanarak inşa edilen yapı 1977 Samsun Belediye Yıllığı'nda açıklanan bilgilere göre 100.000.000₺ değere sahiptir.

Hizmet BinasıTarihî niteliklere sahip olan ve yalnızca başkanlık makamı olarak kullanılan eski bina ise 1911'de inşa edilmeye başlanmış, 26 Aralık 1913 tarihinde Mimar Mösyö Rici tarafından bitirilerek Samsun Şehremanetine teslim edilmiştir. Dönemin belediye başkanı Gebilizade Mustafa Necip Efendi tarafından dekorasyonu düzenlenen binanın açılış törenine mülki memurlar ve askerler, ulema ve Samsun'da bulunan din önderleri ile Samsun'da bulunan İtalyan Konsolosluk yetkilileri, İngiltere Samsun Konsolosluk Memuru D. Papadopoulos, Fransa Samsun Konsolosluk memuru Edouard Berliand, Avusturya-Macaristan Samsun Konsolosu A. Del Tore, Rusya Samsun Konsolos yardımcısı A. Savinof, İran Samsun Şehbenderi Hacı Ahmet Ali Bey, Yunanistan Samsun Konsolos yardımcısı Leonidas Matlis, Belçika Samsun Konsolos vekili M. Giraud, Amerika Birleşik Devletleri Samsun Konsolosluğu memuru W. Peter, Almanya Samsun Konsolos yardımcısı Mösyö Kuckhoff, İsveç-Norveç Samsun Konsolos vekili Polanis Oktardo ve Canik Livası Mutasarrıfı Süleyman Necmi Bey Efendi gibi dönemin bölgedeki önemli kişileri katılmıştır.

Yeni bina henüz proje aşamasında iken eski binanın yıkılması planlanmış ancak Eski Eserler ve Anıtlar Yüksek Kurulunca binanın tarihi eser olduğu bildirilmiş ve yıkımı engellenmiştir.