Atık Yönetim Şube Müdürlüğü


HANGİ ATIKLARI NE YAPMALIYIZ?
 1. EVSEL ATIKLAR: İlçe Belediyelerin belirlediği yerlere yerleştirdiği konteynerlerin içine etrafı kirletmeden bırakmalıyız.
 2. ATIK LASTİKLER: Çevre ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanmış olan ve www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans/lisans/lastik.doc  internet adresinde yer alan  "ÖMRÜNÜ TAMAMLAMIŞ LASTİKLERİN KONTROLÜ YÖNETMELİĞİ'NE GÖRE GERİ KAZANIM LİSANSI/ ÇALIŞMA İZNİ ALAN FİRMALAR" çizelgesindeki  firmalarla irtibata geçerek atık lastikleri en uygun bertaraf için teslim etmeliyiz.
 3. BİTKİSEL ATIK YAĞLAR (KIZARTMA/YEMEK YAĞLARI) Bitkisel Atık Yağları; bağlı bulunduğumuz İlçe Belediyesi ile iletişime geçerek bu konuda  anlaşma yaptıkları lisanslı firmaya teslim etmeliyiz.
  GERİ DÖNÜŞÜM ATIKLARI (AMBALAJ ATIKLARI, CAM, KAĞIT…)
  Bu atıkları normal çöple karıştırmadan ayrı toplayıp, İlçe Belediyemiz ile irtibata geçerek anlaşma yaptığı lisanslı firmaya teslim etmeliyiz.
 4. TIBBİ ATIKLAR Bu atıkları normal çöple karıştırmadan "Tıbbi Atıkların Kontrolü Yönetmeliği'nin 13. Maddesinde tanımlanmış olan tıbbi atık torbalarında, tıbbi atık kaplarında ayrı olarak biriktirmeli ve Büyükşehir Belediyesi / Belediye ile irtibata geçerek bu konuda sözleşme yaptığı lisanslı firmaya teslim etmeliyiz.
 5. ELEKTRONİK ATIKLAR Elektronik atıkların toplanması, taşınması, geri kazanım ve nihai bertarafı "Atık Elektrik ve Elektronik Eşyaların Kontrolü Yönetmeliği" ne göre yapılır. Atık elektrik ve elektronik eşyaların geri kazanım işlemleri Bakanlıktan lisans almış özel tesisler tarafından yapılmaktadır. Bu tesislere Bakanlığın www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html  internet sitesinden ulaşabiliriz.
 6. EVSEL TEHLİKELİ ATIKLAR Evsel tehlikeli ürüne ihtiyaç yoksa ve kimseye de verilemiyorsa güvenli bir şekilde bertarafının sağlanması gerekir. Birçok tehlikeli atığın evsel tehlikeli atıkların yönetimi programı kapsamında toplanması ve bertaraf edilmesi gerekmektedir. Konu ile ilgili olarak www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr  adresinden bilgi alınabilir. Bu kapsamda, Getirme Merkezleri ile ilgili çalışmalarımız da devam etmektedir.
 7. ATIK YAĞLAR (MAKİNE/MOTOR YAĞLARI) Atık yağların toplanması, taşınması, geri kazanım ve nihai bertarafı "Atık Yağların Kontrolü Yönetmeliği" ne göre yapılır. Atık yağların geri kazanım veya nihai bertarafı Bakanlıktan lisans almış özel tesisler tarafından yapılmaktadır. Bu tesislere Bakanlığın www.atikyonetimi.cevreorman.gov.tr/lisans.html internet sitesinden ulaşabiliriz.
 8. PİLLER VE AKÜLER Pilleri ve akümülatörleri normal çöple karıştırmadan çalıştığımız kurumlarda, marketlerde, okullarda… yer alan Pil Kutularına atmalıyız. Pil kutusu talebimiz varsa ilgili Belediyelere iletmeliyiz.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım