SAMSUNBÜYÜKŞEHİRBELEDİYESİ

Uluslararası Robot Yarışması Samsun'da

12/04/2019
Endüstri 4.0 temalı, Yapay Zeka sloganıyla 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması 10-11-12 Nisanda Samsunda gerçekleşiyor.

Endüstri 4.0 temalı, Yapay Zeka sloganıyla 13. Uluslararası MEB Robot Yarışması 10-11-12 Nisanda Samsunda gerçekleşiyor. Mesleki ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Milli Eğitim Bakanlığınca Uluslararası MEB Robot Yarışması düzenleniyor.

Milli Eğitim Bakanlığı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) işbirliğinde düzenlenecek olan 13. Uluslararası MEB Robot Yarışmasının teması ENDÜSTRİ 4.0, sloganı ise Yapay Zeka olarak belirlenmiştir. Yarışma başvurusu, 07 Ocak-22 Mart 2019 tarihleri arasında robot.meb.gov.tr adresinden gerçekleştirilecektir.2007 yılından itibaren her yıl düzenli olarak yapılan ve bu yıl 13.sü Samsun Tekkeköy Yaşar Doğu Spor Salonunda 10-11-12 Nisan 2019 tarihlerinde gerçekleştirilecek olan yarışma; Temalı, Çizgi İzleyen, Hızlı Çizgi İzleyen, Sumo, Mini Sumo, Robotino(Hareketli Robotlar), İnsansız Hava Aracı (Mini Drone), İnsansı Robotlar, Endüstriyel Robotik Kol, Tasarla-Çalıştır, Yumurta Toplama (CarettaCaretta) ve Serbest Proje olmak üzere 12(oniki) kategoride gerçekleştirilecektir.