Sanat Merkezinde Muhteşem Konser

23 Ocak 2014 Perşembe | Haberler | |

Türk dünyasının çağdaş klasik müzik eserlerini dünyanın farklı noktalarında dinleyicilerle buluşturan Karagandİ Senfoni Orkestrası, Samsun’da muhteşem bir konser verdi...

Sanat Merkezinde Muhteşem Konser

Türk dünyasının çağdaş klasik müzik eserlerini dünyanın farklı noktalarında dinleyicilerle buluşturan Karagandİ Senfoni Orkestrası, Samsun’da muhteşem  bir konser verdi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı, Samsun Valiliği ve Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin destekleriyle Samsun Büyükşehir Belediyesi Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen konseri, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Ufuk Ekinci, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, İlkadım Kaymakamı Ahmet Narinoğlu, Türk Kültür ve Sanatları Ortak Yönetimi (TÜRKSOY) Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, İlkadım Milli Eğitim Müdürü Davut Numanoğlu ve çok sayıda davetli izledi.
Konser öncesi konuşma yapan TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, “Samsun, Türk dünyası için çok özel bir şehir. TÜRKSOY olarak bizler sayın valimizin destekleriyle, Samsun’un ev sahipliğinde, pek çok etkinlik düzenledik. Yaz aylarında gerçekleştirdiğimiz TÜRKSOY Opera Festivali’nin ardından, Birjan ve Sara operasıyla Türk dünyasının opera sanatçılarını bu şehirde, aynı sahnede buluşturduk. Türkiye devlet tiyatroları repertuvarına giren ilk kazak eseri olan Birjan ve Sara Operası, Türk dünyası için yepyeni bir başlangıç oldu. Bugün, bir başka özel etkinlikle, Türk dünyası sanatçılarının, bilim adamlarının ve kültür elçilerinin buluşma noktası haline gelen Samsun’da, sizlerin karşısında olmaktan dolayı çok heyecanlıyız. Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı, Türk dili konuşan halklar ve ülkeler arasında dostane ilişkiler kurarak, ortak Türk kültürünü, dilini, tarihini, sanatını, gelenek ve göreneklerini araştırmak, geliştirmek, korumak ve gelecek kuşaklara aktararak kalıcı kılmak amacıyla çalışmalarını sürdüren uluslararası bir kültür-sanat teşkilatıdır. TÜRKSOY, 12 Temmuz 1993 tarihinde Almatı'da, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Türkmenistan, Türkiye ve Özbekistan'ın Kültür Bakanları tarafından imzalanan anlaşma ile kurulmuştur. Daha sonra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Rusya Federasyonu'nun Özerk Cumhuriyetleri Altay, Başkurdistan, Hakas, Saha, Tataristan, Tıva ve Moldova'ya bağlı Gagavuz yeri özerk bölgesi TÜRKSOY’a gözlemci statüsünde üye olmuşlardır” dedi.
Konuşmaların ardından Kazakistan Karagandi Senfoni Orkestrası ve Opera Solistleri eşliğinde konserin şefliğini ünlü Kazakistanlı şef Peter Gribanov yaptı. Turnede solist olarak Azerbaycanlı opera sanatçısı Nigar Cabiyeva, Türk opera sanatçısı Demet Gürhan ve Kültür ve Turizm Bakanlığı Ankara Devlet Opera ve Balesinden sanatçılar sahne aldı.
Çağdaş Klasik Müzik Şaheserleri Konserlerinde dinleyiciler, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkiye, Türkmenistan, Başkurdistan ve Tataristan’ın ünlü bestecilerinin eserlerini dinleme fırsatı buldular.

Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser
Sanat Merkezinde Muhteşem Konser

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım