23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak

19 Kasım 2013 Salı | Haberler | |

Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi’nin (ICSD) faaliyet programında yer alan ve 2017 yılında Samsun’da yapılması planlanan 23. Deaflympics Yaz Oyunları incelemeleri için ICSD Başkanı Valery Rukhledev, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı ziyaret etti.

23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da YapılacakZiyarete ICSD Başkanı Valery Rukhledev’in yanı sıra ICSD Başkan Yardımcısı Dimitry Rebrov, Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, İşitme Engelliler Federasyonu Başkanı Osman Arslan, İşitme Engelliler Federasyonu üyeleri, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Güven Özyurt, İlkadım Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Murat Turan ve işaret dili tercümanları katıldı.
Ziyarette ayrıca 3 işitme engelli tercümanın konuşmaları Türkçe’ye, Rusça’ya ve Uluslararası dile çevirmeleri renkli görüntü oluşturdu. ICSD Başkanı Valery Rukhledev’in konuşmasını ICSD Başkan Yardımcısı Dimitry Rebrov Rusça olarak karşısındaki Uluslararası İşaret Dili Uzmanı Hasan Dikyuva’ya, uluslararası işaret dili olarak Türk İşaret Dili Tercümanı Kübra Çolak’a ve Çolak da işaret dili olarak karşısındakilere aktardı.

DEAFLYMPİCS YAZ OYUNLARI SAMSUN’DA YAPILACAK
2017 yılında Türkiye’de yapılacak olan 23. Deaflympics Yaz Oyunları’nın Samsun’da yapıldığı takdirde kent için çok önemli olacağını belirten Gençlik Hizmetleri ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Ömer Altunsoy, “2017 Türkiye tarafından alınan İşitme Engelliler Deaflympics Yaz Oyunları daha önce federasyonumuz ve Gençlik ve Spor Bakanlığımız tarafından Ankara’ya alınmıştı. Daha sonra Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın girişimleri ile beraber ve Samsun’daki sportif yapılanmanın belirli noktaya gelmesi sonucunda bu müsabakaların Samsun’da yapılması talebi gündeme geldi. Bu talebi biz Dünya İşitme Engelliler Federasyonu’na ilettik. İlk başlarda bir tedirginlik oldu. Daha sonra faaliyetleri yerinde görmek için bir ekip Samsun’a geldi. Samsun’u gelip görmeye başladıktan sonra çok olumlu bir değişiklik oldu. Samsun açısından da bu önemli. Samsun’a son 1 yıl içerisinde birçok tesis yapıldı. Türkiye’nin organizasyon kabiliyeti son yıllarda yapılan organizasyonlarla görüldü. Dünya artık bu işleri bizim iyi yaptığımızı görüyor. Bunun için Samsun’da böyle büyük bir organizasyon geliştirmek için talebimiz olumlu karşılandı. Son bir inceleme için hem kalınacak yerler, hem spor tesisleri yerinde görmek için federasyon başkanlarımız Samsun’a geldiler. Bugün yapacağımız incelemenin ardından aralık ayında Dünya İşitme Federasyonu Yönetim Kurulu kararını verecek. 2017 yılında 23. Deaflympics Yaz Oyunları 120 ülke ve 7 bin sporcu ile Samsun’da yapılacak. Samsun tarihinde olan en büyük organizasyon olacak. Bu konuda da Samsun buna hazır" dedi.

SAMSUN SPOR ALTYAPILARINI HIZLA GELİŞTİREN BİR ŞEHİR
Samsun’un 3-4 yıl içerisinde spor alt yapısını hızlı geliştiğinin belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu organizasyonun 2017 yılında Samsun’da yapılması ile ilgili gayreti başta Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın önerisi ve talebi ile gelişmiş olacağını tahmin ediyorum. Samsun geçtiğimiz 3-4 yıl içerisinde hızla spor altyapısını geliştiren şehirler kategorisine girdi. Özellikle Bakanımız Suat Kılıç’tan sonra bu daha çok hız kazandı. Daha bakanlıklarının onaylanmasından sonra karar verilmiş olan 7 bin 500 kişilik salonu her şeyi bir kenara bırakıp bu işi bitirelim talimatını verdiler. Hemen yanında 35 kişilik büyük Samsun 19 Mayıs Stadyumu devam ediyor. Buda 2014 sonunda bitecek. Bunun dışında olimpik yüzme havuzları, gençlik merkezleri, çok amaçlı spor salonları gibi adeta Samsun spor alt yapısı ile ilgili büyük potansiyel şehre dönüşme yolunda hızla ilerliyor. Biz de yerel yönetim olarak gerek konaklama, gerek ulaşım, gerek çevre, gerekse hizmet sektörünün spor turizmine katkı verecek hale gelmesiyle ilgili çabalarımızı hızla geliştiriyoruz. 2017 yılında bunu en güzel şekilde Samsun’da geliştirebileceğimizi, en güzel şekilde 7 bine aşkın sporcunun, konuğun ve bu büyük organizasyonun getirdiği bütün her şeyi şimdiden hazır olduğumuzu söyleyebilecek düzeydeyim” diye konuştu.
Başkan Yılmaz’ın konuşmasının ardından konuklar işitme engellilere özgü alkışını yaptılar.
Samsun’daki spor alt yapıların oluşundan duyduğu memnuniyeti dile getiren Uluslararası İşitme Engelliler Spor Komitesi (ICSD) Başkanı Dr. Valery Rukhledev, "2017 yılında Türkiye işitme engelliler için Samsun’un olimpiyatları bilinci açık olacak. Türkiye için bunu dünyada tanıtacağız" şeklinde konuştu.
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak
23. Deaflympics Yaz Oyunları, Samsun’da Yapılacak

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım