Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı

7 Kasım 2013 Perşembe | Haberler | |

Türkiye'nin Gayrimenkul Platformu GYODER, daha önce Bursa, Konya, Gaziantep ve İzmir'de düzenlediği Gelişen Kentler Zirvesi'nin 5'incisini Samsun Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde Samsun'da gerçekleştirdi...

Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı

Zirveye Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Amasya Valisi Abdi Celil Öz, Çorum Valisi Sabri Başköy, Sinop Valisi Ahmet Cengiz, Giresun Valisi Dursun Ali Şahin,Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Çevre illerin belediye  başkanlarının yanı sıra GYODER Başkanı Aziz Torun, Rönesans Holding, Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak, İstanbul Ticaret Üniversitesi, İktisat Bölümü Öğretim üyesi Prof. Kerem Alkin, Turkmall, icra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu, Samsun Ticaret Odası Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Tanrıverdi Grup Yönetim Kurulu Başkanı Recep Tanrıverdi, YEDAŞ Genel Müdürü Nurettin Türkoğlu ve çok sayıda davetli katıldı.

Zirvede ilk konuşmayı yapan Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) Başkanı Aziz Torun, “Gayrimenkul sektörü, Türkiye'nin içerisinde bulunduğu ekonomik ve siyasi istikrara paralel her geçen gün büyüyor ve gelişiyor. Özellikle son yıllarda artan yatırımlar, dünya ölçeğindeki mega projeler ve en önemlisi de sektörü destekleyici kanun ve mevzuat düzenlemeleri sektörü daha da canlandırmış ve Türkiye'nin büyümesinin üzerinde bir ivme yakalamıştır." dedi.

Daha sonra söz alan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da Ülke genelinde göçlerin başlaması ile plansız, sağlıksız, çarpık ve kimliksiz bir gelişimin başladığını dile getirerek, “ Zaman içerisinde çıkarılan imar afları ile bu yapılaşmalar resmiyet kazanmıştır. Ancak, günümüzdeki kentleşme bilinci ve yeni yasal düzenlemeler kentlerin yeniden yapılanmasında önemli rol oynamaktadır. Ülkemizin 2023 vizyonunda yer alan gayrisafi milli hasılanın 2 trilyon TL, ihracatın 500 milyon dolar, kişi başına gelirinde 25 bin dolar olarak belirlenmesi iktisadi profil olarak hedef alınmıştır. Samsun’da önümüzdeki yıllarda yenilenmesi gereken 120 bin konut ihtiyacı vardır. Ülkemizin kuzeye açılan kapısı Samsun gayrimenkul anlamında son yıllarda önemli bir gelişim içerisinde. 2003 yılından bu yana ortaya konan il gelişim stratejisi kapsamında Samsun, 'tarım ve tarıma dayalı sanayi teşvik edilmesi', 'uluslararası ticaret ve ihtisaslaşmış hizmetler' ile 'uzman iş gücüne dayalı sanayi' gibi üç dinamik üzerine gelişti. Şehirde sadece 2012 yılında 1 milyar dolar değerinde 12 bin konut yapıldı. Tüm ülkemizde olduğu gibi Samsun'da önemli bir yapı stokunun yeniden yapılanması gerekiyor. Samsun'da 400 bin adet konut stoku bulunuyor bunun 120 bin gibi bir bölümünün yeniden dönüştürülmesi gerekiyor. Bu konuda kararlıyız eski kent yapısına saygı duyarak yeni gelişim merkezleri ile bu dönüşümü kısa sürede gerçekleştireceğiz. Bu da gayrimenkul açısından ihtiyaç duyulan yenileme çalışmaları için arsa ile beraber düşünüldüğünde yaklaşık 12 milyar dolarlık bir önemli bir ekonomi anlamına geliyor. Bu noktadan hareketle Samsun'un gelişimi açısından bugün gerçekleştirdiğimiz Samsun Gelişen Kentler Zirvesi bu vizyon kapsamında önemli bir rol oynamaktadır" dedi.

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy’da, “Samsun Türkiye’nin Karadeniz’e açılan önemli kapısından birisidir. Samsun birçok alanda önemli değer ve potansiyellere sahip. Samsun bir sağlık kenti olma yolunda hızla ilerliyor. Samsun tarım potansiyeli çok yüksek olan bir şehir. Samsun Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç’ın yatırımlarıyla birlikte spor kenti olma yolunda önemli mesafeler aldı. Samsun ilinde yapı kullanım izinlerinde bin 200 konut yapı kullanım izni alırken, Samsun’da sürekli artan bir konut yapım süreci izliyoruz” diye konuştu.

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ise, “Gelişen Kentler Zirvesinin ağırlıklı olarak bölgesel gelişim strateji oluşturmasına dayanak olacağını belirterek, “Samsun üniversiteleşme konusunda bölgesine liderlik eden bir kenttir. Amasya üniversitesi, Sinop Üniversitesi, Ordu Üniversitesi OMÜ’den doğdu, bir anlamda da Canik Başarı Üniversitesi OMÜ’den doğru diyebiliriz. Bugün OMÜ 43 bin öğrencisi ile eğitim öğretimine devam ediyor. Samsun Türkiye’nin Karadeniz’e açılan kapısıdır. Samsun önemli bir kapı kenttir. Samsun bölgenin büyükşehir statüsünü kazanan ilk yerel yönetimdir. Şimdi bölgede 3 büyükşehir belediyesi oldu. İnanıyorum ki Samsun yeni büyükşehir belediyesi olan kentlere öncülük edecektir. Kalkınmayı ve gelişme çevre ile düşünmek lazım. Şehirlerin ister Samsun olsun, ister Amasya, ister Ordu, Giresun fark etmez şehirlerin marka değerlerinin olması lazım” şeklinde konuştu.

Açılış konuşmalarında son sözü alan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar da,  Dünyanın alabildiğine küçüldüğünü ve iletişimin arttığını söyleyerek sözlerini şöyle sürdürdü, “Bilgisayarın ve elektronik ortamın gelişmesinde dünya küçülüyor. Dünya adeta büyük bir köy oldu. Şehirlerin nüfusu hızla artıyor, bugün dünyada şehir nüfusu yüzde 50'yi geçti. Gelişmiş Avrupa ülkelerinde yüzde 85 düzeylerine gelmiş durumda. Biz artık büyükşehir sayımızı 16'dan 30'a çıkartıyoruz. Türkiye nüfusunun yüzde 77'sine tekabül ediyor. Samsun'da Denizli, Gaziantep ve Bursa illeri gibi çok ciddi bir cazibe merkezi olma yolunda ilerliyor. Denizin karşı tarafında 250 milyonluk bir nüfus var, çarpıcı işler çılgın projeler yapmamız lazım ve Samsun'dan buralara açılmamız lazım geliyor. Samsun'da bu anlamda başarılı projelere imza atıyor. Günümüzde artık devletlerden çok şehirler yarışıyor. New York'un marka değeri bugün ABD'den fazla, İstanbul'unki de Türkiye'den fazla, durum böyle olunca şehirlerarası bir rekabet söz konusu oluyor. Samsun da komşularıyla birbirinin elinden tutan, güç ve kuvvet oluşturan bir şehrimizdir"

Samsun Gelişen Kentler Zirvesi'nin açılış konuşmalarının hemen ardından Rönesans Holding Yönetim Kurulu Başkanı Erman Ilıcak "Sınır Ötesi Gayrimenkul Yatırımları ve Karadeniz Bölgesinin Gelişimine Etkileri" konulu bir sunum yaptı. Öğleden sonraki oturumlarda ise Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, GYODER Yönetim Kurulu Üyesi Neşecan Çekici ve Kentsel Strateji ve Şehir Plancısı A.Faruk Göksu, “Samsun’un Yeni Vizyonu ve Yatırım Fırsatları” başlıklı oturumda bir araya geldiler. Başkan Yılmaz bu oturumda da Samsun ile ilgili öngörülerini aktardı. Prof. Dr. Kerem Alkin'in ekonomik değerlendirmeleri ile devam eden programın son oturumunda ise oturum başkanlığını Turkmall İcra Kurulu Başkanı Levent Eyüboğlu'nun yaptığı 'Yatırımcı Gözüyle Gelişen Kentler Samsun' paneli gerçekleştirildi.

Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı
Başkan Yılmaz, Gelişen Kentler Zirvesine Ev Sahipliği Yaptı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım