Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi

1 Kasım 2013 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Kırgızistan Cumhuriyeti’nin başkenti Bişkek’in Büyükşehir Belediyeleri arasında imzalanan kardeş şehir protokolü ile Samsun’un 12. kardeş şehri Kırgızistan’dan oldu...

Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi

Büyükşehir Belediyesi toplantı salonunda gerçekleştirilen törende Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz ile Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’in Büyükşehir Belediye Başkanı  İsa Ömürkulov protokole imzalarını koydular.

İmza töreni öncesinde konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı sevgili meslektaşım Sayın İsa Ömürkulov’u Samsun’da misafir etmekten duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum. Kendilerine içten hoş geldiniz dileklerimi iletmek istiyorum. Bugün kendileriyle yaklaşık 3 ay süredir devam etmekte olan kardeş şehir ilişkisinin hem Türkiye Cumhuriyeti tarafı, hem Kırgızistan Cumhuriyeti tarafındaki bürokratik aşamalarını tamamladık. Meclis kararları, Dışişleri Bakanlıkları müsaadeleri alındı ve bu noktaya gelindi. Biz kardeş şehir protokolünü imzaladıktan sonra Kırgızistan heyeti ile birlikte gelen değerli meslektaşım Lenin Belediye Başkanı arkadaşımız da İlkadım Belediyesi ile kardeş şehir protokolü imzalayacak.” dedi.

Son 5 yıl içerisinde kardeş şehir ilişkilerini çok önemli hale getirmeye çalıştıklarını ve önemsediklerini dile getiren Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz,  şunları söyledi, “ Bunun amacı, Samsunumuzu dışa açmaktır. Samsunumuzu bir dünya kenti haline getirmektir. Dünyanın başka ülkelerinde ve başka coğrafyalarında da dostlukları olan, münasebetleri olan iktisadi, sosyal, kültürel açıdan ilişkileri olan bir dünya şehri haline getirmeye dönük çabalarımızdır. Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanı da benim gibi bir makine mühendisi ve meslektaş olmamız da aramızda ayrı bir yakınlık oluşturdu. Ben kendisini gerçekten çok sevdim. Biz bir Orta Asya devletini anayurdumuz kabul ederiz. Türklerin, hepimizin ortak toprağı kabul ettiğimiz bir Orta Asya devleti Kırgızistan ile kardeş şehir ilişkisi kurmuş olmak hakikaten bugüne kadar kurmuş olduğumuz kardeş şehir ilişkilerinden çok daha farklı bir anlam taşımaktadır diye düşünüyorum. Samsun şehri, artık onların da şehri.  Samsun şehri ile Kırgızistan’ın Bişkek şehri arasında artık hiçbir fark yok. Ben de Bişkek’e gittiğimde orayı kendi şehrim, oradaki insanları kendi insanım gibi göreceğim. Bu kardeşlik ilişkisini de sadece protokollerde, imzalarda kalacak bir ilişki olarak görmüyorum. İleride bir çok alanda, iş aleminde, sosyal hayatta, kültür alanında, yerel yönetim alanında münasebetler geliştireceğiz. Alt kademe belediyesi ölçeğinde de böyle bir ilişkinin kurulmuş olmasının bu ilişkileri daha da destekleyeceğini düşünüyorum.”

Bişkek Büyükşehir Belediye Başkanı Ömürkulov da, Başkan Yılmaz’a teşekkür ederek başladığı konuşmasında şunları söyledi, “Hepinize Ata yurdumuzdan, Kırgızistan’dan selamlar iletiyorum.  Sizinle olan bu buluşmamızdan büyük memnuniyet duyuyoruz. Biz son zamanlara kadar başka bir ülkede ve atmosferde yaşadık. Bizim bağımsız olmamızdan bu yana henüz 20 sene geçti. Bu süre bağımsız bir ülke için az bir vakittir. Bunun için de her günümüz, bizim için çok değerlidir. Önceden yapılmamış işleri hızlı bir şekilde telafi ederek yapmaya çalışıyoruz. Biz hepimiz, bir Türk atanın evlatlarıyız. Babalarımız, atalarımız birdir, yurdumuz birdir, dinimiz birdir, tarihimiz, kültürümüz birdir, biz bütün olarak biriz. Bu kardeşliğimizi bir kez daha resmileştirmek için buradayız. Burada Samsun’da Büyükşehirde yaşanan problemlerin aynısı bizde de var. Biz buradaki problemler için Sayın Başkanın ürettiği çözüm yollarını çok beğendik. Buradaki işlerin hızla yürümesi, şehir planlamasının ve insanlara hizmet edecek her türlü işlerin hızla yürütülmesi ve problemlerin çözüm yöntemlerini çok beğendik. Samsun’la özellikle lojistik anlamda bir işbirliğinin hızla kurularak geliştirilmesini çok arzu ediyoruz. Sevgili Büyükşehir Belediye Başkanına bizi hürmetle ve büyük bir zevkle kabul edip misafir ettiği için en içten dileklerimle çok teşekkür ediyor ve burada bulunanların şahitliğinde en kısa sürede Bişkek’e gelerek misafirimiz olma konusunda da söz vermesini istiyoruz.”

İmzaların atılmasından sonra Bişkek Belediye Başkanı Ömürkulov, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a Kırgızistan’ın geleneksel giysisi ve kalpağını giydirerek, “Sayın Başkan, artık bir Kırgız oldu” diye konuştu. Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’a ayrıca Kırgızistan’ın sembolü olan kar leoparının bir heykeli hediye edildi. Başkan Yılmaz da meslektaşına bir Türk Bayrağı ve  Samsunlu öğrenciler tarafından üretilen el yapımı bir seramik tablo hediye etti.

Daha sonra Kırgızistan’dan gelen heyette bulunan ve Bişkek’teki 4 alt kademe belediyesinden birisi olan Lenin Belediyesi’nin Belediye Başkanı Yrsbek Maatkabylov ve beraberindekiler  kardeş şehir protokolü imzalamak için İlkadım Belediyesi’ne geçtiler.

Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi
Samsun’a Kırgız Kardeş Geldi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım