Başkan Yılmaz, “şehri Güneye Çekiyoruz”

4 Ekim 2013 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ı örnek aldığını açıklayarak, Samsunda devam eden projeleri anlattı...

Başkan Yılmaz, “şehri Güneye Çekiyoruz”

AKS TV'de canlı olarak yayınlanan 'Samsun'un Nabzı' programına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, düzenledikleri 'hizmet gezileri' uygulamasını Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan örnek aldığını söyledi.

1998 yılında İstanbul'da Karayolları Bölge Müdürlüğü yaptığını ve o yıllarda Başbakan Erdoğan'ın İstanbul Büyükşehir Belediyesi Başkanı olduğunu hatırlatan Yusuf Ziya Yılmaz, "Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan o yıllarda İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıydı ve 'Hizmet Gezisi' düzenliyordu. İnsanları otobüslerle gezdirip çalışmaları anlatıyordu. Bu İstanbul gibi bir şehirde daha zor bir iştir. Bende bunu örnek alarak bu projeyi Samsunda başlattım. Bu hizmetten ziyade bu kentte neler yaptığımı, bu kente neler yapılabileceğini, bu kentin projelerini insanlara anlatmak onları bilgi sahibi etmektir. Bire bir insanlarla konuşarak anlatmak dünyanın en sağlam iletişim yoludur" dedi.

Televizyon programında Canik ilçesinde yapımı devam eden katlı otoyol projesi ile ilgili de konuşan Yılmaz, viyadüğün Kurban Bayramı öncesi hizmete gireceğini ifade etti.

Proje ile ilgili mahkeme tarafından alınan yürütmeyi durdurma kararını da değerlendiren Yılmaz, "Proje durduruldu diye konuşmalar yapıldı ama alakası yok. Yürütmeyi durdurma kararı projedeki eksikliklerin tamamlanması için verilen bir karardı ve bunun bir tamamlanma süresi var. Bu eksiklikler gideriliyor ve sorun kalmadı. Samsun’un çevre yolunun gelip de Canik’ten geçerek Kirazlık istikametine devam eden bulvar Karadeniz’in en fazla sıkışan, en dar noktası. Burada yıllık ortalama günlük trafik akışı 42 bin araç, yani 24 saatte buradan 42 bin araç geçiyor. Bunların ortalama 12 bin tanesi transit araç, yani şehrimizin yerel trafiği değil ama 30 bin'i yerel trafik ki, bu gelecek 10 yıl içinde transit araçlarla birlikte kat kat artarak 65 bin trafiğe çıkacak. Devletimiz 10 sene sonra ki trafiği de göz önünde bulundurarak bir alternatif geliştirmek zorundaydı. Alternatiflerden bir tanesi de buydu. Diğer alternatifleri değerlendirmiş olsaydık ya battı çıktı yapacaktık ya da üst geçitler yapacaktık. Bu projeler değerlendirildi yapılabilirlikleri konuşuldu, maddi durumları(işletme masrafları) değerlendirildi ve en mantıklısı uzmanlar tarafından viyadük görüldü” diye konuştu.

“METROBÜS GELİYOR”

Kent içi ulaşım sorunun çözümü ile ilgili 'Metrobüs' projesini hayata geçireceklerini vurgulayan Yusuf Ziya Yılmaz, "Biz üniversiteden şehir merkezine, şehir merkezinden Tekkeköy’e doğru raylı sistemi senkronize hale getirmeye çalışıyoruz ama gücümüz bu kadarına yetiyor. Şimdi Shell kavşağından Fuar ve Kongre Merkezi’nin ihtiyaç duyacağı yeni bir toplu taşıma aksının geliştirilmesi lazım. Biz burada bir tercihli yol yapalım ve metrobüs işletmesi başlatalım diye düşünüyoruz. Bu yol Shell kavşağından başlayıp Atatürk Bulvarı’ndan, petrol ofisi tesislerine kadar ulaşıp, küçük sanayi sitelerine doğru devam edecek. Yol inşaatına bu kış başlıyoruz ve önümüzde ki 1,5 yıl içerisinde tüm hazırlıklarıyla beraber bitirmeyi hedefliyoruz" dedi.

“KAVŞAKLARDA SORUNLAR VAR”

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, şehirde bazı kavşakların tekrar planlanması gerektiğini vurgulayarak ulaşım sorunları ile ilgili açıklamalarına şöyle devam etti.

“Yeşil Kent kavşağı oldukça karmaşık bir kavşak orada şimdi birkaç tane kolu battı çıktılı hale getiriyor kara yolları, yani kollar birbiriyle kesişmeyen hale getiriliyor. Tekkeköy’de ki Stadyumun olduğu yerdeki kavşakta değiştiriliyor, Hava alanının oradaki kavşakta çok tehlikeli ve bize düşen bunların hepsinin imar planlarını yapıp kara yollarının önüne verip bunların ihalelerini yapmaya onları yönlendirmek."

Büyükşehir Belediyesi Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın canlı yayında dikkat çeken açıklamalarının konu başlıkları şöyle.

“Hem Tekkeköy’de hem Atakum’da ciddi hidrolik çalışmalar yapıyoruz. Tekkeköy İlçe Belediye Başkanı arkadaşımızın bilmesi lazım bizim 7500 kişilik salonun önünde uzun betonarme bir kanal yapıyoruz bu kanalı güneye doğruda Tekkeköy’ün içine doğruda uzatıyoruz. İlçe Belediye Başkanı arkadaşlarımızda dere yataklarındaki yapılaşmayı, hatalı imar uygulamalarını ve verilmiş olan imar haklarını, bodrum kata iskânı caydırmaya yönelik kararlı duruşlar sergilesinler bu iş tek başına olacak bir iş değil, el birliği ve iş birliği içerisinde olmamız lazım, insanlara anlatmamız bilinçlendirmemiz lazım.”

“ŞEHRİ GÜNEYE ÇEKİYORUZ”

“Şehrin güneyinde kente yakışır, kentsel düzenlemeye ihtiyaç duyulan yaşam alanları yaratılabilir. Otogardan Uzgur Köyü dediğimiz yere doğru uzanan yol güzergâhı üzerinde bir boyun noktası vardır ki inanılmaz güzel bir alandır önümüzdeki 1 yılın içerisinde alt yapıları o kesimlere doğru geliştirerek kenti o tarafa doğru çekmeyi düşünüyoruz”

“Önümüzdeki dönem içerisinde kupon proje olarak düşündüğümüz şeylerden bir tanesi de; kentin batısını yani merkezden, Belediyeevlerinden Bafra’ya kadar en azından Kuş Cenneti’ne kadar olan 50 kilometrelik alanda turizm amaçlı tatil köyü gibi düzenlemeyi hedefliyoruz. Bunu kentsel yerleşim ve yaşam amacı için değil bir turizm, sahil kenti yaşam standardını geliştirmek için istiyoruz. Bu kısmı iskelelerle, spor ve eğlence alanlarıyla, deniz taşıtlarıyla geliştirmek istiyoruz.”

“UMUDUMU HİÇ YİTİRMEDİM”

"Bu kent iktisaden daha fazla üretmeli daha fazla satmalı. Bunu yakalayacağız ben inanıyorum bir çıkış yapacağız bunu görüyorum. Bu belki seçimden sonra olacaktır belki daha sonra ama ben umudumu hiç yitirmedim ve iddiayla söyleyebilirim ki biz bunu Karadeniz’in Kuzeyin ’de ki ülkelerle ilişkilerimizi geliştirerek yapacağız”

“Bir akil insan şöyle diyor; “Bir insanın ömrü kendi hatıralarından ders alarak hata yapmamayı öğrenecek kadar uzun değildir, ama başkalarının hatalarından ders alarak kendi ömrü içindeki hatalarından ders alarak kendinizi düzeltme çabalarıyla birleşirse hatasız hale gelebilir. Ben bu çaba içerisindeyim.”


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım