Samsun Araştırmaları Kitaplaştı

16 Eylül 2013 Pazartesi | Haberler | |

BAŞKAN YILMAZ, “3 CİLTLİK ‘SAMSUN ARAŞTIRMALARI’ İSİMLİ KİTAPLAR SAMSUN’UN GEÇMİŞİNİ MERAK EDEN, AMATÖRCE YA DA PROFESYONEL OLARAK BU KENTİN GEÇMİŞİ HAKKINDA BİLGİ SAHİBİ OLMAK İSTEYEN HERKESİN BİLGİSİNE SUNULDU”

Samsun Araştırmaları Kitaplaştı Samsun Büyükşehir Belediyesi, 3 ciltten oluşan "Samsun Araştırmaları" adlı kitap hazırlattı.
Belediye olarak kent tarihini anlatan, kaybolmaya yüz tutmuş bilgi ve belgeleri ortaya çıkarttıklarını söyleyen Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Tarihini ve geçmişini bilmeyen, doğup büyüdüğü toprakların daha önce nasıl bir değişim ve dönüşümden geçtiğini, hangi kültürel, sosyal, ekonomik evreleri geçirdiğini algılayamayan toplumlarda bir şeyler hep eksik kalır. Günümüz insanlarına geçmişleri ile ilgili bilgileri aktaran, o geçmiş ama önemli tarihi anımsatıp yaşamasına ve kaybolmamasına gayret gösteren değerli tarihçi, akademisyen, araştırmacı ya da hangi ad altında olursa olsun bu işe gönül veren herkes çok değerli bir hizmet yapmıştır ve yapmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak kent tarihini anlatan, kaybolmaya yüz tutmuş bilgi ve belgeleri ortaya çıkartıp günümüz insanlarına sunan bu değerli insanlara her zaman destek verdik ve yaptıkları çalışmaların Samsun halkı ile buluşması için çaba gösterdik. Bu çerçevede değerli araştırmacı, akademisyen ve tarihçilerin eserlerinin basılması ve bizlerle buluşması için elimizden geleni yaptık" dedi.
Ondokuz Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Cevdet Yılmaz'ın kendilerine bu konuda çok destek olduğunu söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Önemli çalışmalardan birisi olan 3 ciltlik ‘Samsun Araştırmaları’ isimli kitaplar 19 Mayıs Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı değerli akademisyen Prof. Dr. Cevdet Yılmaz hocamızın değerli katkıları ile Samsun’un geçmişini merak eden, amatörce ya da profesyonel olarak bu kentin geçmişi hakkında bilgi sahibi olmak isteyen herkesin bilgisine sunuldu. Bu eserler 2006 yılında çeşitli üniversitelerden 70’e yakın bilim insanının katılımı ile yapılan ‘Geçmişten Geleceğe Samsun Sempozyumu’nda sunulan bilimsel çalışmaların 2006 yılında 1. kitap ve 2007 yılında 2. kitap olarak yayınlanmasından sonra mevcudu kalmayan bu 2 yayına yeni çalışmaların da eklenmesiyle ortaya çıkan 3 ciltten oluşuyor" diye konuştu.
Eserlerin önemli bir kültür faaliyeti olduğunu söyleyen Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, "Bu eserler önemli bir kültür faaliyetidir. Büyük emek ve zaman harcayarak Samsunla ilgili elde ettikleri bilimsel bilgilerini bizlerle paylaşan, bu bilgileri Samsunumuzun hizmetine sunma imkanını bize veren değerli akademisyenlerimize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Bu çalışmanın yayınlanmasında büyük emekleri geçen başta Prof. Dr. Cevdet Yılmaz olmak üzere, Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanlığımız çalışanlarını da kutluyorum" şeklinde konuştu.
Samsun Araştırmaları Kitaplaştı
Samsun Araştırmaları Kitaplaştı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım