Festival Heyecanı 13 Ağustos’ta Başlıyor

6 Ağustos 2013 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından her yıl gerçekleştirilen ve Avrupa’nın en büyük 5 halk dansları festivalinden birisi olan 'Uluslararası Halk Dansları Festivali'nin 32.si 13-21 Ağustos tarihleri arasında yapılacak.

Festival Heyecanı 13 Ağustos’ta Başlıyor
“Uluslararası Halk Dansları Festivali” ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, dünyanın farklı ülkelerinden yüzlerce dansçının 2 hafta boyunca Samsun halkı ile buluşacağını belirterek, “Geçtiğimiz yıl 7-17 Temmuz tarihleri arasında yapılması planlanan ancak yoğun yağmurun ardından yaşanan ve hepimizi yasa boğan sel felaketi nedeniyle iptal edilen festivalin 32.sini gerçekleştireceğiz” dedi.
Türk ülkelerinden katılım yapacak olan çok değerli sanatçıların her akşam sahne performansları öncesi ve sonrasında konserler vererek festivale renk katacaklarını belirten Çamaş, “Dombıra ustası Nogay sanatçısı Arslanbek Sultanbekov Kazakistan’dan festivale katılacak. Türkçe Olimpiyatları Moskova ikincisi Rida Timershaekhova Rusya Federasyonu (R.F.) Başkurdistan’dan, pop sanatçısı Gilyana Bembeeva’da R.F. Kalmuk Özerk Cumhuriyeti’nden katılarak katkı verecekler” dedi.

FESTİVAL KORTEJ YÜRÜYÜŞÜ İLE BAŞLAYACAK
Festivalin geleneksel hale gelen “Samsun Uluslararası Halk Dansları Kortej Yürüyüşü” ile başlayacağını söyleyen Çamaş şöyle devam etti: “Festival 13 Ağustos 2013 Salı günü saat 18.30’da 56’lar DSİ önünden başlayarak İstiklal Caddesi ve ardından Cumhuriyet Meydanı’na uzayacak kortej yürüyüşü ile start alacak. Aynı gün meydanda konser programı ve açılış gösterileri yapılacak. 13-21 Ağustos tarihleri arasında her akşam saat 19.00’da Cumhuriyet Meydanı’nda yapılacak olan halk dansları gösterileri ve konser programlarının yanında festivale katılan ekipler şehrin farklı noktalarında gösteriler yapacak. Ayrıca ilçelerimizde de konserler ve halk dansları gösterileri organize edilecek. Festival 21 Ağustos 2013 Çarşamba akşamı yapılacak olan final programı ile son bulacak.”

18 ÜLKEDEN 650 DANSÇI GELİYOR
“32. Uluslararası Halk Dansları Festivali”ne 18 ülkeden 650 dansçının katılarak Samsun’u renklendireceğini ifade eden Çamaş, katılacak olan ülkeleri şu şekilde açıkladı: “Kazakistan, R.F. Karaçay-Balkar, R.F. Başkurdistan, Kırgızistan, R.F. Çeçenistan, Azerbaycan, Makedonya, R.F. Çuvaşistan, Endonezya, KKTC, Bosna-Hersek, Ukrayna, Bulgaristan, Gürcistan, Yunanistan, R.F. Kuzey Osetya, Rusya’nın yanı sıra Yetenek Sizsiniz yarışması finalistlerinden Kuzeyin Uşakları grubu ve Samsun Büyükşehir Belediyesi Halk Dansları Topluluğu.”
Festival Heyecanı 13 Ağustos’ta Başlıyor
Festival Heyecanı 13 Ağustos’ta Başlıyor
Festival Heyecanı 13 Ağustos’ta Başlıyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım