Kent Müzesini 3 Ay İçinde 16 Bin Kişi Ziyaret Etti

31 Temmuz 2013 Çarşamba | Haberler | |

Resmi açılışı henüz yapılmayan fakat yaklaşık 3 aydır ziyaretçi kabul eden Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi’ni bugüne kadar 16 bin kişi ziyaret etti.

Kent Müzesini  3 Ay İçinde 16 Bin Kişi Ziyaret Etti

Samsun’da bulunan Türkiye Devlet Demir Yollarına ait iki bina ve lokal Büyükşehir Belediyesi tarafından alınarak 2011 yılında Kent Müzesi’ne dönüştürüldü. Resmi açılışı henüz yapılmayan fakat yaklaşık 3 aydır ziyaretçi kabulüne başlayan müzeye 16 bin kişi ziyaret ederek vatandaşların ilgisi büyük oldu. İki bölümden oluşan müzenin bir kısmında Samsun’un sosyal ve ekonomik yaşamı, bir kısmında da kentin tarihi anlatılıyor.
Müzede Samsun mutfağında yapılan yemeklerden, kıyılarda yaşayan balık türlerine kadar birçok konuda bilgi veriliyor. Ayrıca müzede modellerle kent ekonomisi için çok önemli olan tütün üretiminin modelleri yer alırken, Samsunlu sanatçılar hakkında da bilgi veriliyor.
Samsun Kent Müzesi’ne yaklaşık olarak 3 aydır ziyaretçi kabul etmeye başladıklarını belirten Samsun Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Daire Başkanı Necmi Çamaş, “Müzenin oluşumu çok daha önceki yıllara dayanıyor. Yaklaşık olarak 7 yıldır bir araştırma ve geliştirme bilim insanlarıyla yapılan çalışmaların neticesinde oluşan bilgi birikimi, 1 yıllık restorasyon ve 6 aylık uygulama ile şuanda içinde bulunduğumuz kent müzesi oluşturuldu” dedi.

MÜZEDE SAMSUN’UN 15 BİN YILLIK GEÇMİŞİ VAR
Samsun Kent Müzesi’nde Samsun’un 15 bin yıllık geçmişi olduğunu ifade eden Çamaş, “1900’lü yılların başında yapılmış Devlet Demir Yolları Limanları olarak inşa edilmiş iki tane bina ve daha sonraki yıllarda yapılmış bir Demirspor Lokali’nden oluşan bir mekanlar zinciri içerisindeyiz. Burayı 2 yıl önce Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesi yapmak amacıyla Devlet Demir Yolları’ndan kamulaştırdı. Daha öncesinde Samsun araştırmaları konu başlığı adı altında yapmış olduğumuz çalışmaları da bir araya getirerek Kent Müzesi’nin alt yapısını oluşturduk. Yaklaşık 7 yıl süren bu çalışmalarda 50’ye yakın akademisyen bize yardımcı oldu. Samsun ile ilgili makaleler, yayınlar, sempozyumlar ve çalıştaylar yapıldı. Onun neticesinde kent müzesinin alt yapısı oluştu. Daha sonra da biz Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın, Kültür Vakfının, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın destekleriyle bu müzemizi bu hale getirdik. Şuanda kendi alanında Türkiye’de örnek gösterilebilecek alanlardan birisidir. Samsun’un sosyokültürel, sosyoekonomik hayatına önemli katkı koyacaktır. Kent Müzesi Samsun’a gelindiği zaman ilk görülmesi gereken yerlerden birisi diye düşünüyorum. Çünkü 15 bin yıllık Samsun’un geçmişini ve Samsun ile ilgili hafızalarda oluşabilecek bilgi birikimlerinin kısa sürede ne kadar doyurucu olabileceğini bu müzeyi gezdiğimiz zaman daha iyi anlayabileceğiz. Onun için Samsun Büyükşehir Belediyesinin Samsun’a kazandırmış olduğu önemli bir kültürel mekan olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

MÜZECİLİK ANLAYIŞINI BU BÜZE İLE ALTÜST ETTİK
Müzecilik anlayışını Samsun Kent Müzesi ile altüst ettiklerini belirten Çamaş, “Müzemizde Samsun adına her şey var. Biz Türkiye’deki müzecilik anlayışını, Türkiye’deki müzelerde kullanılan konu başlığı anlayışını Samsun Kent Müzesi’nde altüst ettik. Biz insanların hafızalarına kazınabilecek konu başlıklarını özellikle seçtik ve bu şekilde uygulamaya başladık. Samsun’un tarihi, ekonomik, sosyal, kültürel, sağlık, ticari, hayatı ile ilgili her türlü şeyi burada görebilirsiniz. Samsun’un ve Samsunluların anılarını burada görebilirsiniz. Samsun’un geçirmiş olduğu önemli yangınları, afetleri ve selleri burada görebilirsiniz. Samsun’un düğünlerini, mutfağını, ticaretini görebilirsiniz. Samsunlunun hayatında en önemli ekonomik katkı koyan tütün ve tütün ile ilgili her şeyi burada bulabilirsiniz” şeklinde konuştu.

HEDEFİMİZ YILDA 1 MİLYON ZİYARETÇİ
Yılda 1 milyon ziyaretçi hedefine ulaşmak istediklerini kaydeden Çamaş, “Samsun insanı müzelere çok özlem duyan, müzeleri gezmeyi çok seven bir insan potansiyelimiz var. Çünkü Bandırma gemimize yılda 6 bin’e yaklaşın bir ziyaretçi sayımız var. Samsun Büyükşehir Belediyesi Kent Müzesinin resmi olarak açılışını yapmadık. Ama biz insanımızın hizmetine sunduk ve ziyaretçi kabul etmeye başladık. Daha 3 aylık bir süreç olmasına rağmen 15 - 16 bin ziyaretçimiz oldu. Hedefimiz yılda 1 milyon ziyaretçi sağlamak” açıklamasında bulundu.

Kent Müzesini  3 Ay İçinde 16 Bin Kişi Ziyaret Etti
Kent Müzesini  3 Ay İçinde 16 Bin Kişi Ziyaret Etti
Kent Müzesini  3 Ay İçinde 16 Bin Kişi Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım