Başkan Yılmaz, Tso Meclisi’nde Konuştu

27 Haziran 2013 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ‘Samsun denilince akla bir şey gelmesi lazım; mesela, Konya denilince Hz. Mevlana gelmesi gibi. Bu yolda bir çabamız var’ dedi.

Başkan Yılmaz, Tso Meclisi’nde Konuştu

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Meclisi haziran toplantısında “Şehirler ve Yaşam” isimli bir sunum yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulan 'Estetik Kurul'un yaptığı çalışmalar ve markalaşma ile ilgili bilgiler verdi. Başkan Yılmaz, "Estetik Kurul yönetmeliği hazırladık. Estetik Kurul, mesela Atatürk Bulvarı'nın fotoğraflarını çekecek ve çirkin olanları sıralayacak. Bize olması gerekeni gösterecek. Bunu biz şu anda Çiftlik (İstiklal) Caddesi'nde deniyoruz. ‘Çiftlik Caddesi’ni bir AVM Caddesi haline getireceğiz’ diye bir söz verdik. Çiftliği şimdi giydireceğiz. İsteyenin istediğini yaptığı şekilde değil de bir mimari öğeye ya da renkler harmonisiyle yapmaya çalışacağız. Biz buna şehirleşmenin kimliği diyoruz. Buna dünya şehircileri böyle diyor. Samsun denilince akla bir şey gelmesi lazım. Mesela, Konya denilince Hz. Mevlana gelmesi gibi. Bu yolda bir çabamız var. Bu yolun başında, Samsun bir 19 Mayıs şehridir. Yani Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluş aşamasında büyük Atatürk'ün ‘Ben Türkiye'de Kurtuluş Mücadelesi’ni Samsun'dan başlatacağım’ diye seçişi Atatürk'ün bu kararı marka yolculuğunda bizim için önemli bir parametredir" diye konuştu.
Devletin artık TOKİ ya da kamu idareleriyle inşaat yapabileceğini zannetmediğini belirten Başkan Yılmaz, "Türkiye, 17 Ağustos 1999 depremiyle şunu öğrendi: Türkiye, ‘Ne kadar depreme dayanıksız konut varsa bunları yıkıp yeniden yapmalıyız’ dedi. AK Parti iktidarı dedi ki ‘Ben TOKİ'yi güçlendireceğim ve çaba ortaya koyacağım’ dedi. AK Parti, 10 içerisinde 600 bin konut yaptı. ‘10 yıl içerisinde 600 bin konut yaptık’ derken, 2012 Van depremi olunca insanlar bir daha bir şey gördü ve denildi ki ‘deprem öldürmüyor, depreme dayanıksız binalar öldürüyor’ dedi. Ondan sonra bu konut işi hızlandı. Türkiye, ‘20 yıl içerisinde 7 milyon binayı yıkıp yeniden yapacağım’ diyor. Devlette aslında bu işi artık TOKİ ile ya da kamu idareleriyle yapabileceğini zannetmiyor. Onun için inşaat sektörümüzün bu büyük projede yer alması gerekiyor” şeklinde konuştu.

Başkan Yılmaz, Tso Meclisi’nde Konuştu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım