Özgener Samsun'da

17 Haziran 2010 Perşembe | Haberler | |

Yabancı oyuncu sayısıyla ilgili yapılan değişiklik ve düzenlemeler konusunda açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener,

Özgener Samsun'da

Yabancı oyuncu sayısıyla ilgili yapılan değişiklik ve düzenlemeler konusunda açıklama yapan Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mahmut Özgener, "Bu bizim 2 yıl geçici süreyle aldığımız bir karar ama bu kararın alınmasından bir sonraki aşamasında yapılan yorumları yani bunun 6+4'e çıkacağı 6+10'a çıkacağı yorumlarını talihsizlik olarak değerlendiriyorum'' dedi. Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu'nun davetlisi olarak özel uçakla Samsun'da gelen TFF Başkanı Mahmut Özgener, Vali Hüseyin Aksoy, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsunspor Kulübü Başkanı Hakkı Tomaç'ı ziyaret etti. Özgener, kendisine verilen hediyelere karşılık, 55 numaralı ve üzerinde ziyaret ettiği kişilerin isimleri yazılı olan milli takım formalarını hediye etti.

Samsunspor Nuri Asan Tesisleri'nde Samsunspor Yönetim Kurulu Başkanı Av. Hakkı Tomaç ve Yönetim Kurulu üyeleriyle bir araya geldi. Özgener, burada basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Yabancı oyuncu saysıyla ilgili bir soru üzerine, bu konuda alınan karar sonrası bazı haksız değerlendirmelerde bulunulduğunu ifade eden Mahmut Özgener, şöyle devam etti: "Bu karar 6+2+2, bunun manası şudur: Sahada oynayacak ve yedek kulübesinde oturacak oyuncu sayısında bir değşiklik yok. Fakat kulüplerinizin sözleşme imzalayacağı yabancı sayısında bir artış var. Ama +2 neticede, tribünde oturacak. Bu bizim 2 yıl geçici süreyle aldığımız bir karar ama bu kararın alınmasından bir sonraki aşamasında yapılan yorumları yani bunun 6+4'e çıkacağı 6+10'a çıkacağı yorumlarını ben talihsizlik olarak değerlendiriyorum. Bir kararın altından ''2 sene sonra şu karar alınacak şeklinde'' yorumlar yapılmasını doğru bulmuyorum. Bizim yabancı sayısını arttırma gibi bir düşüncemiz yok. O düşünceyle alınmış bir karar değil. Bu klüplerimizin elindeki yabancı futbolcuları yani 8 den fazla mukaveleli futbolcuların sorununun çözümüne, kulüplerimiz yardımcı olmak düşüncesiyle alınmış bir karar. " Ligde şampiyon olan takım sayısının artmasının lige renk katacağını vurgulayan Özgener, ''Şampiyonu sahadaki performans belirliyor. Ondan dolayı ülkemizdeki şampiyon takımların sayısının artması da ligimize ayrı bir renk katacağı, rekabeti arttıracağı bir gerçek. Ama bu tamamen takımlarımızın sahadaki performansına bağlı. O performans önümüzdeki yıllarda ligde başka şampiyonların çıkıp çıkmayacağını gösterecek'' diye konuştu.

MESUT ÖZİL'İN MESELESİ: TERİM ÇOK ÇABALADI

Mesut Özil'in Alman milli takımını tercih etmesi ile ilgili bir soru üzerine ise Özgener, şunları söyledi:
"Mesut'un ilk maçtaki performansını gördüğümde hem sevindim hem üzüldüm. Alman milli takımını da seçse bir Türk futbolcusunun performansı beni mutlu etti. Ama üzüldüğüm, kendi ülkesinin milli takımını seçmediği için. O da farklı bir duyguya yönlendirdi. Şunu açık bir şekilde belirtmem gerekir ki, Fatih Terim ve yardımcılarının o geçen süreçte Mesut'un Türk milli takımını seçmesi yönünde çok yoğun çabaları oldu. Onun tercihi konusunda o dönemde bizim yapabileceğimiz fazla da bir seçenek kalmamıştı. Fatih Terim hocamızın sadece Mesut konusunda değil yurt dışındaki futbolcuların ülkemizi seçmesi konusunda yoğun çabası oldu '' Güney Afrika'da devam eden Dünya Kupasıyla ilgili bir soru üzerine de Özgener, Dünya Kupasında Türk milli takımının olmaması hepimizi son derece üzdü. Ama biz önümüze bakmak zorundayız. Bir başarısızlık yaşadık. Dünya Kupasına gidememek bizim için başarısızlıktır. Bugün Dünya Kupasını seyrettiğimizde Türk milli takımımızın orada iyi işler yapacağını tahmin ediyorum. Eğer büyük bir futbol ülkesiysek, futbol ülkesi olmak istiyorsak bu tip büyük organizasyonlarda yer almalıyız'' dedi. İlk hedeflerinin 2012'deki Avrupa Şampiyonası'na katılmak olduğunu vurgulayan Özgener, ''Maçlar Eylül ayında başlıyor. Yeni bir teknik direktör, iyi bir kadromuz var. Zorlu bir gruptayız. Futbolda kolay maç yok. Zoru başarmak daha da keyif veriyor. İnşallah grup maçları istediğimiz gibi başlar ve isteğimiz gibi biter. Biz de 2012'nin iddialı takımlarından biri oluruz'' diye konuştu. Özgener, Samsunsporla ilgili değerlendirmesinde de Samsunspor'u yakından bildiğini ve Samsun'un çok önemli bir futbol şehri olduğunu söyledi. Özgener, Samsunspor'un özlenen günlerine, yani Süper Lig'e dönmesinin hasretini çektiklerini de sözlerine ekledi.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım