Başkan Yılmaz:’çözüm Süreci İçin En İyi İklim, Şu An ’

15 Nisan 2013 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, çözüm süreci için en iyi iklimin, ortamın olduğunu belirterek, ‘Birbirimizi öldürmekle bitiremedik bu şeyi. Şehitlerimiz var, onların kanı yerde kalmayacak inşallah.’ dedi.

Başkan Yılmaz:’çözüm Süreci İçin En İyi İklim, Şu An ’

Tokat’ta Siyaset Akademisi’nin ilk ders zili, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ın katılımı ile çaldı. 26 Haziran Atatürk Kültür Sarayı’nda Tokat Belediye Başkanı Adnan ÇİÇEK, Turhal Belediye Başkanı Ali GÖZEN ile çok sayıda vatandaşın katıldığı siyaset akademisinde Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, önemli tespit ve değerlendirmelerde bulundu. Yaklaşan 2014 yerel seçimlerine değinerek seçim dönemlerinde siyasetin türbülansa girdiğini ifade eden Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Siyasetin mekanizmaları çatırdar. Çünkü içinde insan ilişkileri vardır. Bu süreci çok soğukkanlı geçirmek lazım. Ben şuna inanıyorum sizde inanın: “Türkiye’nin bu kalkınma hamlesi ve yükselen trendi ile birlikte benim şu meziyetim var, bu meziyetimi bu ülkede kullanamıyorum’ diyen hiç kimse kalmayacak. Yeter ki sizin yüreğinizdeki heyecan, aklınızda, bir yurt kalkınmasına yurt hizmetine dönük bir heves olsun. Ama kendinize dönük bir hesabınız kitabınız varsa bu gecikir. Çünkü kendi hesap kitapları, insanların bir takım olaylarda rol alma hadisesinde şansını artırmaz azaltır. Ama yurt kalkınmasında yüreğinde ve aklında bir birikimi olan insandan bu ülke istifade eder. Siz kendinizi, birikimlerinizi geliştirin. Hizmet aşkınızı yüreğinizde büyütün, size eninde sonunda bir yerlerde birileri bir görev verir. Şimdi bana soruyorlar, “Başkanım, tamam mı devam mı?”. Neye tamam, neye devam?! Ne yapıyorum ki, tamam mı devam mı?! Bu memlekete hizmet ediyoruz; bu görevlerde oluruz, başka görevlerde oluruz. Bize kimse, “seninle işim yok, attım seni kenara.” diyemez. Niye desin ki? Bir işe yararız elbette. Bir işe yaramasaydık, bugüne kadar bizim kahrımızı zaten çekmezlerdi. Bir işe yarıyoruz ki, bir yerlerdeyiz. Bundan sonra da yaradığımız sürece bizim sırtımıza benim Başbakanım olur, başka biri olur bir yük koyar. Yani bir yerlerde bir işe yararız. Lütfen kendinizi öyle görün” dedi.

“2014 YEREL SEÇİMLERİNİN ÖNEMİ”
2014 yerel seçimlerinin Türkiye için önemine değinen Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Çözüm sürecine girdiğimiz sürecin tam ortasında olacak, 2014 seçimi. Hepinizin bildiği gibi geçmiş alışkanlıkların yargılandığı, geçmiş ipoteklerin, ülke yönetiminin üzerindeki bir takım alışkanlıkların yargılandığı hadiselerin sonuçlanma sürecinde olduğu bir dönemde gerçekleşecek 2014 seçimleri. Güneydoğu meselesi, çözüm meselesi denilen bir olayın inanılmaz boyutta tartışıldığı, bütün alışkanlıkların alt üst olduğu ve bu işe mutlaka çözüm bulacağız diyen bir kararlı başbakanımızın ve iktidar partimizin bu süreci yönetmesi esnasında bu seçim oluyor. 21. Yüzyılın ilk çeyreğindeki dünyanın en büyük 10 ekonomisinden birini yönetecek olan bir anayasanın yapılma hazırlıkları içerisinde veya sonuçlandırdıktan sonra olacak bir seçim 2014 seçimi. Bu seçimden elde edilecek sonuçlar, cumhurbaşkanlığı seçimi için gösterge olacak. Bu seçimde iyi bir sonuç almış olan iktidar partisinin bir turdaki seçimi, önemli bir gösterge. 2014 seçiminin bir başka önemi, 2016’daki genel seçimlerinde temel eğilimlerin, sonuçların aşağı yukarı göstergesi olacak. Onun için siyasi aktörlerin tümü, ellerinden gelen her şeyi yapacak. Yani büyük bir mücadele olacak. Bundan dolayı da bizlere çok iş düşüyor. Bizler ise bu siyasetin seçim öncesi türbülansa girmesi hadisesinin mümkün mertebe dışında kalmaya çalışacağız” diye konuştu.

“ÇÖZÜM SÜRECİ İÇİN EN İYİ İKLİM, ŞU AN”
Güneydoğu sorunu ile ilgili soruya cevap veren Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, bundan daha iyi bir iklimin, ortamın bu problemi çözmek için bugüne kadar olmadığını düşündüğünü ifade ederek, “Bundan sonra olmaz, demiyorum. Daha iyi ortamlar, gelecekte olabilir. Türkiye’nin içinde bulunduğu bu siyasi ortamda bu işin çözümüne en uygun iklimin şu anda olduğuna inanıyorum. Bu çözüm yolunda da aklın yolu birdir. Demokrasilerde insanlar konuşur, istişare eder. Birbirimizi öldürmekle bitiremedik bu şeyi. Şehitlerimiz var, onların kanı yerde kalmayacak inşallah. Ama bu bela yüzünden, bu ülkenin iki yakası bir araya gelemiyor. Adeta bizim ayağımıza takılmış bir pranga gibi ülkemizin kalkınmasını engelleyen bir olay. Bu olayın çözümüne dönük çabalar var. İnşallah bu çabalar iyi sonuçlar getirir. Getireceğine, bu problemin çözüleceğine de inanıyorum. Bunun için bir irade koydu partimiz, AK Partimiz, Başbakanımız. İnşallah muvaffak olacağız diye düşünüyorum” diye cevap verdi.

Başkan Yılmaz:’çözüm Süreci İçin En İyi İklim, Şu An ’

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım