Başkan Yılmaz: ‘belediyenin Borcu Yok’

15 Nisan 2013 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, ‘Belediyemizin borcu yoktur. Keşke biraz daha işimiz olsa da, biraz daha da borç yapsak’ dedi.

Başkan Yılmaz: ‘belediyenin Borcu Yok’

Samsun Büyükşehir Belediye Meclisi’nin nisan ayı son oturumu yapıldı. Toplantıya başkanlık eden Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, belediye gündemine dair meclis üyelerine seslendi. Belediyenin 2012 yılı ile ilgili Meclis Denetim Komisyonu’nun raporu hakkında açıklamalarda bulunan Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, belediyenin sadece dış borcunun olduğunu söyledi. Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Bir belediyenin borcu varsa, bu borçlar, belediyenin payından kesilir. Kesintiler, hükümetin aldığı kararlarla bütün belediyelere eşit olarak yansıtılır. Bizim İller Bankası payından veya büyükşehir payından herhangi bir kesintiye sebep olacak hiçbir borcumuz yok. Bizim dış borcumuz var. O da raylı sistem için var. Raylı sistem borcu da, raylı sistem tarafından ödenen bir borçtur. Yani 5 yıl geri ödemesiz, 15 yıl geri ödemeli alınan borcun geri ödemesiz süresi bitti. Anaparadan ödeme süreci başladı. Anaparayla ilgili bedelin yarısını raylı sistem, yarısını da biz ödüyoruz” diye konuştu.
Yapılan ödemenin nedeninin sosyal bir hizmet olduğunu söyleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Ulaşım, bir sosyal hizmettir. Dünyanın bütün şehirlerinde belediye tarafından sübvanse edilir. İçlerinde öğrenci, engelli, gazi, özürlü ya da emekli vardır. Dolayısıyla bu projede de herhangi bir sorun yoktur. Büyükşehir Belediyesi’ni ‘borçlu bir belediye’ gibi telaffuz etmek yanlış olur. Bunu düzeltmek istedim. Borcumuz yoktur. Keşke biraz daha işimiz olsa da, biraz daha da borç yapsak. Bir bütçeniz varsa, yapacağınız yatırımla ilgili projelerin fizibilitesi var ise, borç yapmak yatırımın doğal bir sonucudur. Böyle bir borcumuz da yoktur. Gençlik ve Spor Bakanlığı bizim bir yerimizi talep etti. Bize, 'Sizden bu yerin bedelini nasıl alacağız? Size para veremeyiz. Ama sizin Maliye Bakanlığı'na borcunuz varsa, oradaki borcunuzla mahsuplaşırız’ dedi. Bir baktık ki, hiç borcumuz yok. O zaman dedik ki, ‘2-3 ay borçlanalım’. Geleceğe yönelik borçlanarak, o yeri verdik. Bunu bilmenizi istiyorum. Bunu bir kez daha böyle küçük bir açıklamayla söylemek istedim” şeklinde konuştu.
Başkan Yusuf Ziya YILMAZ’ın açıklamalarının ardından mecliste gündem, hafta içi görüşülerek onaylanan maddelerin kabulüyle son buldu.

Başkan Yılmaz: ‘belediyenin Borcu Yok’

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım