Samsun’a Fransız Modeli

8 Mart 2013 Cuma | Haberler | |

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan ŞARA, Başkan Yusuf Ziya YILMAZ’ın talimatları doğrultusunda Fransa’ya gittiklerini ve Kızılırmak deltasının benzeri olan bir bölgeyi ziyaret edip bu sistemi Samsuna uygulamak için altyapı çalışması yaptıklarını söyledi.

Samsun’a Fransız Modeli

AKS TV Genel Yayın Koordinatörü Sinan SALLABAŞ’ın sunumu ile ekranlara gelen “Samsun’un Nabzı” programı, Samsun’un önemli isimlerini ağırlamaya devam ediyor. Programın bu haftaki konuğu ise Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan ŞARA oldu. Kenan ŞARA, Sallabaş’ın sorularını içtenlikle yanıtladı. Programda Samsun adına önemli konular konuşuldu.

ÇİFTLİK AVM PROJESİ

Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan ŞARA, Büyükşehir Belediyesi’nin yapacağı Çiftlik AVM projesi hakkında Sinan Sallabaş’ın yönelttiği soruları yanıtladı. Genel Sekreter Kenan ŞARA, bu dönüşümün yalnızca belediye olarak değil çiftlik esnafının da bu projenin yanında olarak, projeyi destekleyerek daha iyi noktaya gelebileceğini söyledi. ‘Binaların cephelerinin enerji yalıtım ile giydirilmesi gerekli’ diyen Genel Sekreter Kenan ŞARA, sözlerini şöyle sürdürdü.: “binaların cephelerindeki görüntünün farklı olması çirkin bir görüntü oluşturuyor. Çizip hazırlamış olduğumuz projede cephelerin düzeltilmesi gerekiyor. Isı izolasyonu yapılırsa ciddi rakamlarda tasarruf sağlanacaktır. Binaların yalıtımlarının yapılması gerekiyor.”

YASAL OLARAK ÖNÜMÜZDE BİR ENGEL YOK

Programda Saathane meydanı düzenleme çalışmaları hakkında da konuşuldu.Yıkımın devam ettiğini ifade eden Genel Sekreter Kenan ŞARA, “kamulaştırma sürecindeyiz. Binaların kamulaştırılıp bedellerini ödedikten sonra yıkıp projemizi gerçekleştirmiş olacağız. Yasal olarak önümüzde bir engel, sorun yok. Kamulaştırma yasalardaki değişikliklerden dolayı çok hızlı bir şekilde ilerlemiyor. Adliyenin sorunlarının çözülmemesinden kaynaklanıyor” dedi. Genel Sekreter Kenan ŞARA, ayrıca projenin bu sene sonuna kadar hazır hale geleceğini de sözlerine ekledi.

ESNAFIN BEKLENTİLERİ

Sallabaş’ın esnafımızın beklentilerinin olduğunu belirtmesi üzerine ise Genel Sekreter Kenan ŞARA, şunları söyledi: “Vatandaşlarla defalarca görüştük, toplantılar yaptık. Saathane Meydanı’nın eski bir geçmişi olduğu için bin küsur tane hissedarı var. Yasal olarak onlar da bu projenin ortağı; Taşhanının etrafını yıkın ama bizim dükkanımızı koruyun, gibi istekler oluyor ama bu olacak gibi değil. Bunun için buraları yeşil alan olarak yapmaya karar verdik. Bu kadar çok insanı memnun edecek binalar yapamayız ama uygulanabilecek bir proje getirirseniz hemen durdurur değerlendiririz.”

RAYLI SİSTEMDE SON DURUM

Programda Raylı Sistem Projesi ile ilgili de konuşuldu. Genel Sekreter Kenan ŞARA, “Raylı sistem ilk yapıldığında fazla eleştiri alınmıştı ancak şu an Tekkeköy’e uzatılması isteniyor” dedi.

MİNİBÜSÇÜLERİN SORUNU

Sallabaş, Minibüsçüler Dernek Başkanı İsa GÜVEN’in bu konu ile ilgili neler yapılabilir ve haklarının savunulması ile ilgili sorunlarını Genel Sekreter Kenan ŞARA’ya yöneltmesi üzerine; Genel Sekreter Kenan ŞARA, “Dolmuşçu arkadaşlarımız ile tanışıyoruz, görüşüp konuşuyoruz. Birbirimizin dertlerini biliyoruz ve biz onlara dönüşün, otobüsleşin diyoruz. Biz istesek de istemesek de dönüşecekler çünkü zaman çağı bunu gerektiriyor” dedi.

ŞARA’NIN FRANSA ZİYARETİ

Program’ın ikinci yarısında Kızılırmak Kuş Cenneti görüntüsü yayınlandı ve bunu üzerine Genel Sekreter Kenan ŞARA’nın Fransa seyahatinden bahsedildi. Genel Sekreter Kenan ŞARA, Fransa’ya yaptığı seyahatin sebeplerinden bahsetti ve Fransa’nın bordo ve atlas Okyanusu kentlerinde kuş cennetinin olduğunu fakat Kızılırmak deltası ile karşılaştırıldığında oranın çok daha küçük bir alan olduğunu belirtti. ‘Nasıl dizayn edildiğini, nasıl yapıldığını gördük öğrendik’ diyen Genel Sekreter Kenan ŞARA, “Gitme sebebimiz; başkanımızın talimatları doğrultusunda, bu Kuş Cenneti’nin oradaki uygulamalarını görmek ve tarım fuarını ziyaret etmekti” dedi.

BAKANLAR KURULUNA SUNULACAK

Genel Sekreter Kenan ŞARA, Fransa teması ile ilgili sözlerini şöyle sürdürdü: “Fransa’nın Güneyinde Kızılırmak deltasının benzeri olan bir bölgeyi ziyaret ettik. Fransızlar burayı 40-50 sene uğraşarak planlayıp oluşturmuşlar. Bu sistemi nasıl kurup işlettiklerini algılamak için gittik, fakat fazla zamanımız yoktu. Ancak sistemi daha iyi araştırıp algılamak için tekrar oraya gideceğim”

Genel Sekreter Kenan ŞARA, bu proje ile ilgili geniş kapsamlı bir komite kurup bakanlar kuruluna sunarak desteklerini aldıktan sonra bu sistemi uygulamak istediklerini ve dünya hazinesi olabilecek bir sistem olduğunu da sözlerine ekledi. Program Sallabaş’ın soruları ve Genel Sekreter Kenan ŞARA’nın açıklamalarıyla devam etti.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım