Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu

22 Şubat 2013 Cuma | Haberler | |

Samsun ile Gana’nın başkenti Akra, Büyükşehir Belediyesi’nde yapılan protokolle kardeş şehir ilan edildi.

Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu

 

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Gana’nın Başkenti Akra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye ve beraberindeki heyeti makamında kabul etti. Başkan Yılmaz konuklarına Samsun hakkında bilgi aktardı. Makam ziyaretinde ayrıca Başkan Yılmaz ve Akra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye birbirlerine çeşitli hediyeler takdim ettiler.
İmza töreninde konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, 3 aydır Akra kentiyle kardeş şehir olmak için çalışmalar yürüttüklerini belirtti. Başkan Yılmaz, “Yaklaşık 3 aydır Gana’nın başkenti Akra ile kardeş şehir olmak üzere başlattığımız işlemler bugün bu noktaya geldi. Kendileri ve değerli arkadaşları 2 gün boyuca bizim burada misafirimiz olacak. Bundan sonra Gana’nın Akra şehri bizim kardeşimizdir ve o şehirde yaşayan insanlar bizim kardeşlerimizdir. İki şehrin kardeşliğinin ilelebet, insanlık tarihi boyunca sürmesini ve her iki şehre de sonsuz katkılar vermesini temenni ediyorum” dedi.
Samsun’da bulunmaktan çok memnun olduklarını söyleyen Akra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye ise, “Allah’a, bu ziyareti mümkün kıldığı için şükrediyoruz. Burada bulunmamızla iki ülke arasındaki iletişimin daha da kolaylaştığını fark ettik. Bunun getirisi olarak yerel yönetimler bazında artık daha kolay iletişim kurabileceğimizi ve birbirimizle daha kolay işbirliği yapabileceğimizi anladık. Sizleri temin ederim ki, 5 milyon nüfuslu şehrimiz Akra’nın bu atılan imzalarla olumlu yönde yaşanan gelişmelerini fark edeceksiniz. Sizleri de en yakın zamanda şehrimiz Akra’ya bekliyoruz” diye konuştu.
Konuşmaların ardından başkanlar iki şehri birbirine kardeş yapan protokolü imzaladı. İmzanın ardından Başkan Yılmaz, Akra Belediye Başkanı Dr. Alfred O. Vanderpuiye’ye Türk bayrağı ve belediyenin bayrağını hediye etti.
İmza törenine ayrıca İl Müftüsü Yrd. Doç. Dr. Hayrettin Öztürk, Samsun TSO Başkanı Salih Zeki Murzioğlu, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan Çakır, Çınarlık Belediye Başkanı Nihat Soğuk, Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekilli Turan Çakır ve Büyükşehir Belediyesinin Daire Başkanları ile personeller katıldı.Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu
Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu
Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu
Samsun İle Gana’nın Başkenti Akra, Kardeş Şehir Oldu

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım