Atatürk'ün Sembolü Bayrak Karaya Çıktı

20 Mayıs 2010 Perşembe | Haberler | |

Samsun'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kurtuluş Yolu'nda gerçekleştirilen törende, Atatürk'ün sembolü bayrak, deniz subayı tarafından temsili Bandırma Vapuru'ndan indirilerek kara subayına teslim edildi.

Atatürk'ün Sembolü Bayrak Karaya ÇıktıSamsun'da, 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Kurtuluş Yolu'nda gerçekleştirilen törende, Atatürk'ün sembolü bayrak, deniz subayı tarafından temsili Bandırma Vapuru'ndan indirilerek kara subayına teslim edildi. Samsun'da 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları Atatürk Anıtı önünde düzenlenen çelenk sunma töreniyle başladı. Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Albayrak, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, kamu kurum ve kuruluşları Anıta çelenk sundu.  Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından yürüyerek Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün 18 silah arkadaşıyla birlikte ayak bastığı Kurtuluş Yolu Tütün İskelesi'ne geçildi. Yol güzergahında 81 ilden gelen üniversite öğrencileri, vatandaşlar ve protokolü ellerinde Türk bayraklarıyla karşıladı.
Burada, Büyük Önder Atatürk ve 18 silah arkadaşının 91 yıl önce 19 Mayıs 1919'da Milli Mücadele'yi başlatmak için karaya indiği an canlandırıldı. Denizci Subay Üsteğmen Serdar Eskiçakır, asker ve öğrencilerle birlikte vapurdan inerek bayrağı kara subayı Üsteğmen Hakan Erer'e teslim etti.
Karacı subay da öperek aldığı bayrağı, göndere çekilmek üzere 19 Mayıs kutlamalarının yapılacağı 19 Mayıs Stadyumu'na götürdü.
Törende konuşma yapan Vali Hasan Basri Güzeloğlu, 91 yıl önce Büyük Önder Atatürk'ün Türk milletinin kurtuluşunun, Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşuna giden şanlı yolculuğun, Samsun'a ilk adımı attığı, Anadolu'da milletiyle buluştuğu tarihi noktada olduklarını belirterek "Bu ana tanıklık etmenin onurunu ve heyecanını yaşıyoruz. 19 Mayıs bir milletin doğuşunun ve sonsuza kadar hür ve bağımsız yaşayacak Türkiye Cumhuriyeti'nin kurtuluşunun müjdecisi bir tarihtir. Bu ana tanıklık etmenin gururunu yaşıyorum" dedi. Daha sonra, Bayındırlık ve İskan Bakanı Mustafa Demir, Vali Hasan Basri Güzeloğlu, Garnizon Komutanı Tümgeneral Ömer Albayrak, AK Parti Samsun Milletvekili Ahmet Yeni, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Samsun'a ayak bastığı iskeleden yaya olarak dönemin Mıntıka Palas Oteli, şu anki Gazi Müzesi'ne kadar yürüdü. Bakan Demir, müze anı defterini imzaladıktan sonra müzeyi gezdi.

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım