Samulaş, Çıtayı Yükseltiyor

23 Kasım 2012 Cuma | Haberler | |

Samulaş’ ın yepyeni otobüslerle devreye aldığı ekspres ve ring hatları hizmete girdi. Ondokuzmayıs Üniversitesini Atatürk Bulvarı üzerinden kent merkezine bağlayan on adet ekspres otobüsün yanı sıra Atakum ilçesinin değişik noktalarından ring yaparak raylı sisteme ücretsiz aktarma sağlayan otobüs hatları, ulaşım hizmetlerinde reform niteliği taşıyor…

Samulaş, Çıtayı Yükseltiyor

EKSPRES HAT HEM EKONOMİK HEM DE HIZLI…

Ondokuzmayıs Üniversitesi Kurupelit Kampüsünden hareket eden Samulaş’ ın ekspres otobüsleri, Atatürk Bulvarı boyunca az sayıda nokta durduktan sonra Kent Müzesi önündeki son durağa geliyor. Shell Kavşağı’ndan dönerek tekrar aynı güzergâhtan Üniversiteye giden ekspres otobüsler, tam biletli yolcuları 1,5 TL’den, öğrencileri ise 1,25 TL’den taşıyor. Vatandaşın ekspres hatlara alışmasıyla beraber raylı sistemde yaşanan aşırı yoğunlukların da azalacağını belirten Samulaş yetkilileri, ekspres otobüslerin Samsun ulaşımında bir ilk olduğunu ifade ettiler.

LOGOSU TAVŞAN…

Samulaş’ tan yapılan yazılı açıklamada ekspres hattın hızlı servis yapmasına ve ara durakları atlayarak gitmesine atıfta bulunmak üzere “tavşan” logosunun tercih edildiği dile getirildi. Açıklamada, “ekspres otobüslerin, hem işletme kalitesi hem de otobüslerin çağdaşlığı yönünden raylı sistem standartlarında olacağı” söylendi.

OTOBÜSTE “R” HARFİNİ GÖRDÜYSEN RAYLIYA GİDER…

Öte yandan Atakum’ un faklı bölgelerinden raylı sisteme düzenli ring seferleri de başladı. Yine sıfır kilometre modern otobüslerle yapılan ring hizmetleri, “R” kodlu hatlar halinde gerçekleştiriliyor.

Nişantaşı Caddesi boyunca Yeşilyurt AVM’ den Yayla Konak Evlerine kadar uzanan güzergâhta çalışan R5, Samsunlular’ ın raylı sistemi kullanarak Atakum sahillerine ulaşmasını sağlayacak.

Atakum Belediyesi istasyonundan hareketle Cağaloğlu Bulvarından geçerek Balaç ve Beypınar’ a uzanan R6 hattı, Kamalı’ yı Ömürevleri istasyonuna bağlayan R7 hattı, Çamlıyazı ve Alanlı’ yı Atakent’e bağlayan R8 hattı ve Demirkent sitesini Yenimahalle istasyonuna bağlayan R9 hattı, Atakumlular’ ın raylı sistemi daha fazla kullanmasına vesile olacak.

RİNGLER BİR SAATE KADAR ÜCRETSİZ

Pelitköy ve Eras gibi büyük toplu konut alanları ile Oyumca Mahallesi de R10 ringi sayesinde hem raylı sistem hem de üniversiteye çok daha kolay ulaşabilecek.

Raylı sistemden inen yolcular, R5’ten R10’a kadar olan tüm ringleri bir saate kadar ücretsiz kullanabilecekler. Raylı sistemi kullanmayan yolcular ise ringlerden 1 TL’ye yararlanabilecek.

TAFLAN – ÇATALÇAM ARTIK KENTE DAHA YAKIN

Taflan, Çatalçam, İncesu gibi Sinop yolundan uzak mahalleler de dâhil olmak üzere Atakum’ un batı mahalleleri de R12 kodlu Samulaş otobüsleri sayesinde raylı sisteme ulaşabilecek. Bu hattın mesafesinin diğerlerin uzak olması nedeniyle fiyat tarifesinde farklılık bulunuyor. Ancak, bu hatta da otobüsten inen öğrenciler raylı sisteme ücretsiz aktarma yapıyorlar.


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım