Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha

20 Kasım 2012 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi, raylı sistem ring hatları ile Gar-Taflan arasında hattında kullanılmak üzere aldığı 23 otobüsü düzenlenen törenle hizmete sundu. Daha önce alınan 18 otobüs ile birlikte araç sayısı 41’e çıkarken, otobüslerin toplam maliyetinin 11.5 milyon lira olduğu açıklandı.

Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha

Büyükşehir Belediyesi’ne bağlı SAMULAŞ A.Ş.’nin ulaşım filosuna katmak üzere aldığı 23 adet otobüs için tanıtım töreni düzenlendi. Büyükşehir Belediyesi Derebahçe Bakım Onarım Tesisleri’nde yapılan törene Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, Genel Sekreter Yardımcıları Sefer Arlı ve Mustafa Yurt, SASKİ Genel Müdürü Coşkun Öncel, Otokar A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül, sivil toplum kuruluş temsilcileri, belediye çalışanları ve vatandaşlar katıldı.

Törende konuşma yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, otobüslerin görevlendirileceği hatlarda çalışan dolmuşçulara çağrıda bulundu. Yılmaz, “Bu otobüslerin bir kısımları 12 metrelik bir kısımları 9 metrelik bir kısmı ise 6 metreliktir. Yani farklı farklı ihtiyaçlar için, farklı farklı yerlere koyacağız. Büyüyen Samsun’un ulaşımını modernize etmeye çalışıyoruz. Yani nasıl çağdaş bir insan nasıl ulaşım hizmeti alıyorsa vatandaşlarımız da öyle alsın istiyoruz. Değerli arkadaşlarım, aslında bugün burada 23 tanesini hizmete alıyoruz. Daha önce de 18 otobüs almıştık. Son otobüsler ile sayı 41’e yükseldi. Bu otobüslerin alınmasından şöyle bir şey anlaşılmasın: ‘Bu işi yapan insanlar da vardı ama bunların yaptıkları işin kalitesini de beğenmedik. Bunların bu işi yapması da istediğimiz boyutta ve düzende değil. Biz onların ekmeğini de hiçe sayıyoruz, aldık otobüsleri koyduk, bu hatlarda olanlar ne hali varsa görsünler, biz bu işi yaparız’ diyen katı bir yüreklilikle bu işe bakmıyoruz. Öyle değil bizim niyetimiz. Niyetimiz, onlar bir türlü minibüsten otobüse dönüşmüyorlar. Minibüsten otobüse dönüşme trendinde ve sürecinde gelsinler bu işin sonu olmadığını anlasınlar, gerekirse biz bu otobüsleri onlara bile devredebiliriz” dedi.

41 tane otobüse 11.5 milyon lira verdiklerini açıklayan Yılmaz, “Bu, Samsun halkının parasıdır. Biz bunları onlara devredelim, onlar da gelsin bu işleri yapsınlar. Ben şu zihniyetteyim: Samsun’da özel sektör, şahıs, kişi kim olursa olsun kaliteli bir hizmet yapıyorsa hizmeti mutlaka o yapmalıdır. Dolayısıyla bu işle biz, başkalarının bu işi yapmakta olan minibüs ve otobüsçülerin işine mani olmak üzere bunu değil, onların bir an önce ‘hep beraber bu işi nasıl yaparız’ demelerini sağlamaya dönük olan bir sürecin azıcık hareketlenmesini de bekliyoruz. Gelsinler otursunlar, konuşsunlar. ‘Biz nasıl yapalım, bu otobüsleri de biz alalım, bunların üzerine de ilave otobüsler alalım. Şu minibüs denen şeyi Samsun’umuzdan çıkaralım. Bunu böylesine modern taşımacılığa dönüştürelim’ dedikleri takdirde buradaki arkadaşlarımızın bu olaylara katkı vermeye bütün güçleriyle hazırlar” diye konuştu.

Konuşmasının ardından Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’a, OTOKAR A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Basri Akgül plaket takdim etti. Daha sonra Başkan Yılmaz, otobüslerin önünde fotoğraf çektirdi.

Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha
Raylı Sistem Ring Hatlarına 23 Otobüs Daha

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım