“daha Güzel Ve Planlı Şehirler Oluşturulacak”

14 Kasım 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, TBMM Genel Kurulu'nda, 13 İlde Büyükşehir Belediyesi Kurulması ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı'nın yasalaşmasını değerlendirerek, 'Bu yasayla çok daha güzel ve planlı şehirler oluşturulacak' dedi.

“daha Güzel Ve Planlı Şehirler Oluşturulacak”

Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, yaptığı değerlendirmede, büyükşehir ve il belediyelerinde şehircilik adına birikmiş bilgiler bulunduğunu söyledi.

Bu birikimin birçok belediyede proje stoklarına dönüştüğünü anlatan Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, şöyle devam etti:

''Bu yasayla ilçe belediyeleri İçişleri Bakanlığı'nın denetçilerinin dışında büyükşehir belediyeleri sayesinde yanlış yapmama mekanizmasıyla da karşı karşıya kalacak. Yani bize gelip danışacaklar, ilçelerindeki sorunların çözümünde bize gelip başvurabilecekler. Zaten bu yasanın en büyük getirisi il merkezleriyle ilçeler arasında imar bütünlüğü sağlamaktır. Kişi başına düşen gelir yükseldikçe köylerdeki insanlarımızın istekleri de artacak. 20 yıl önce köylerin hepsinde su tesisatı yoktu. Artık köylerin yüzde 95'inde su tesisatı var. Şimdi bu köylere büyükşehrin bilgi birikimi aktarılacak ve köylere paket kanalizasyon arıtma tesisi yapılabilecek.''

Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, köylerde yapılamayan projelerin ehil ellerde çok rahat yapılabileceğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

''Bunun iyi sonuçlar vereceğini düşünüyorum. Biz Samsun'da bu yasadan sonra hızla nasıl teşkilatlanırız, Ladik, Asarcık, Kavak, Vezirköprü ve Havza ilçelerini kapsayan katı atığı ve çöpü nasıl depolarız, buralarda nasıl itfaiye teşkilatı, asfalt tesisi nasıl kurarız, bunların projelerini yapıyoruz. Çünkü biz buradan ilçelere her gün personel ve kamyonlarla malzeme taşıyacak değiliz. Oralarda yerleşik belediyenin şubelerini kuracağız. İlk etapta bir takım sorun olur, bunu planlayacağız. Yerinde yönetim budur. Bu yasayla çok daha güzel ve planlı şehirler oluşturulacak. Biz 13 yıldır çok deneyimli ve birikimli bir ekibiz, bu ekibimiz ilçelerdeki sorunları çözmeye çok fayda sağlayacak.''


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım