Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi

11 Ekim 2012 Perşembe | Haberler | |

Sivil Toplum Kuruluşları ile Sevgi Kafe’de bir araya gelen Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, Batıpark alanındaki çalışmalar incelendikten sonra çift katlı otobüsle Atakum ilçesine geçti.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi

Gezide sırasıyla eski Devlet Su İşleri kampının bulunduğu korulukta Kent Park ve Kültür Merkezi yapılacağı inşaat alanı, Kurupelit-Körfez Yat Limanı ve Sahil Yolu ile Barış Bulvarı alt yapı ve yol çalışmaları incelendi. Atakum ilçesindeki çalışmaların incelenmesinin ardından tekrar Sevgi Kafe’ye dönüldü.

 Sevgi Kafe’de açıklamalarda bulunan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, basın mensuplarının sorularını da cevapladı. Hafif raylı sistemin 2 yılda hedeflediği düzeye fazlasıyla geldiğini belirten Başkan Yusuf Ziya YILMAZ , “Biz aslında optimum yolcu yani 50 bin yolcu taşınabilir diye planladık. Dün hafif raylı sistemle 67 bin, önceki gün 69 bin civarında yolcu taşındı. Bunlar tabii ki biletli olanlar, biletsizlerle birlikte yaklaşık olarak 70 bin civarında yolcu taşıyoruz. Bu kadar trenle ancak bu kadar yolcu taşınır. Planlamamız bizi yanıltmadı, geldiğimiz nokta gayet iyi. Şehrimiz modern bir ulaşım sistemine kavuştu. Şimdi insanlarımızı daha da rahatlatmamız lazım. İlave tren veya trenlerin katar boyunu uzatarak, sabah saatlerinde uzun katarlarla yolcuları taşımak, saat 10.00’dan sonra kısa katarlı trenlerle devam etmek daha uygundur. Bu araç gereç teminini, istediğimiz düzenlemeleri, istediğimiz zaman yapamıyoruz. Çünkü bu trenler Türkiye’de imal edilmiyor” diye konuştu.  

Dünyada 5-6 tane tren üreticisinin olduğunu, bunların da fiyatları aşağı çekmemek için birbirleriyle anlaştığını belirten Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Biz de çok yüksek fiyatlarla tren satın almak zorunda kalıyoruz. Bu trenlerin maliyetleri verilen fiyatların çok altında. Biz bu trenleri tanesini 2 milyon 250 bin liraya aldık. Biz bunları 1 milyon 750 bin liralara benzer bir trenin satın alabileceğini düşündük ve buna göre bir ihale yaptık. Maalesef istediğimiz fiyatların üzerinde çıktı. Tren sayılarını arttırmaya dönük bir çabamız var. Tekkeköy istikametinde yani Belediyeevleri ve onu takip eden Kirazlık istikametine doğru proje güzergâhımızı belirledik. Kılıçdede Kavşağı’ndaki tren raylarının içinden raylı sistem de geçerse orası çok karışık bir hale gelir. Karayolunun altından veya üstünden geçme gibi bir mecburiyetimiz var. Çünkü yüklü bir tren katarı orada duramayabilir, oradan geçmekte olan başka bir tren ile çarpışma riski ortaya çıkabilir. Bu riski ortadan kaldırmak için bizim yapacağımız uzatmanın ya alttan ya da üstten geçmesi gerektiğini bize söylüyorlar” şeklinde konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI

 Türkiye genelinde ve Samsun’da da yapılan kentsel dönüşüm konusuna da değinen Büyükşehir Belediye Başkan Yusuf Ziya YILMAZ şöyle konuştu: “1960’lı yıllarda yapılaşmış olan, şehircilikten uzak bu binaların yenilenmesi ve modern hale getirilmesi ile ilgili hükümetimizin bir kararlılığı var. Bu çok güzel bir kararlılık, bu insanımız için, fakir fukara için bir kararlılık. Bu da Başbakanımızın insan sevgisinin ve şehirlerimizin geleceğe taşıma yönündeki kararlılığın bir sonucudur. Bu kararlılık Van depreminden önce çok fazla konuşulmuyordu. Başbakanımız bunu yer yer söylüyordu. Van depremi öldürmedi. Van depreminde kötü yapılaşmış ve depreme dayanıklı olmayan binalar insanları öldürdü. Van depreminde 700’e yakın insan öldü. 1999’daki depremlerde de 17 bin insan öldü. Bütün bunlardan sonra Türkiye artık iktisaden de bir noktaya gelmeye başladı. 2023 yılına 11 sene var. Bu 11 senelik süre içerisinde 7 milyonluk bir kentsel dönüşüm hedeflendi. Türkiye’de 17 milyon yapı stoku var. Bu 17 milyon dairenin 7 milyonunu yenilemek gibi projedir.”

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz, Tanıtım Gezisi Düzenledi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım