Selanik Atatürk Evi’nden 30 Eser Samsun’da Sergilenecek

17 Ağustos 2012 Cuma | Haberler | |

Samsun'da, Tarihi Kentler Birliği (TKB) ile ÇEKÜL Vakfı desteği ile iki yıl önce başlayan 'Kent Müzesi Projesi' devam ediyor. Devlet Demir Yolları (DDY)’na ait 2 adet lojman ve bir adet lokalin yer aldığı projede sona yaklaşılıyor. Eylül ayında hizmete girecek olan müzede yer alacak eserlerden 30 tanesi, Selanik Atatürk Evi’nden getirilecek.

Selanik Atatürk Evi’nden 30 Eser Samsun’da Sergilenecek

       Karadeniz Bölgesi’nde örnek teşkil edecek olan  “Kent Müzesi Projesi”nde fiziki gerçekleşme yüzde 90’a yaklaşırken; eylül ayında hizmete açılması için Samsun Büyükşehir Belediyesi projeye hız vermiştir.

        Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun Kent Müzesi projesinin olmamasının eksiklik olduğunu ifade etti. Projenin, ziyaretçileri heyecanlandırıp interaktif bir şekilde onlara şehrin geçmişini öğreteceğini ifade eden Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, milattan önce 300 yıllarında küçük bir balıkçı kasabası olan Samsun’un nasıl büyük bir şehre dönüştüğünün daha iyi görüleceğini söyledi. Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, "Dolayısıyla ziyaretçilerimiz sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar 2 bin tarihe sahip kentimizi maketler halinde ve farklı interaktif uygulamalarla bir görsel etkileşim içinde seyredecek.” dedi.

        Samsun Mübadele Derneği Başkan Yardımcısı Bünyamin ÖZURAL ise yakında açılacak olan kent müzesinde mübadeleye ait olan bölümün, topladıkları eserlerle donatılacağını kaydetti. Yılda 300 bin kişinin ziyaret etmesi beklenen müzeye ilişkin dernek üyelerinin 15 yıldır yaptığı sözlü tarih çalışmalarını müze yetkililerine teslim eden Özural, “Bunlar, gelen ziyaretçilere İngilizce, Rusça ve Türkçe olarak görüntülü ve sesli sunumlarla izlettirilecek. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığı ile resmi yazışmaları tamamlanan 30 parça eser, Selanik Atatürk Evi’nden Samsun‘a getirtilerek kent müzesinde sergilenecek. Mübadillerin, ellerindeki eserleri kent müzesine getirerek bunları toplumla paylaşması gerekmektedir.“ ifadelerini kullandı.

 

       


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım