Başkan YILMAZ, Protokole Panoroma 1919 Müzesi’ni Gezdirdi

30 Ağustos 2017 Çarşamba | Haberler | |

30 Ağustos Zaferi'nin 95. yıl dönümü Samsun’da coşkuyla kutlandı. Samsun Valiliği, Samsun Büyükşehir Belediyesi ve Garnizon Komutanlığı’nın Atatürk Anıtı'na çelenk sunmasıyla başlayan kutlama programında saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ın da katıldığı kutlama programında Vali Osman Kaymak, anıt şeref defterini imzaladı.

Başkan YILMAZ, Protokole Panoroma 1919 Müzesi’ni Gezdirdi

Atatürk Anıtı önündeki törenin ardından valilikte tebrigat töreni düzenlendi. Vali Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Valilik Yaşayan Atatürk Salonu'nda tebrikleri kabul etti.

 

Resmi tebrik töreninin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, protokole Kurtuluş mücadelesini en iyi şekilde anlatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı iş birliği ile yaptırılan Panoroma 1919 Müzesi’ni gezdirdi. Müze hakkında bilgi veren Başkan Yılmaz, “Burayı Kurtuluş mücadelesini en iyi şekilde anlatmak için dizayn ettik. Birkaç eksikliklerimiz kaldı. Bunları önümüzdeki Cumhuriyet Bayramı’na tamamlayıp yetiştireceğiz. Müzemiz,  milli mücadeleyi başlatmak üzere Samsun’a ayak basan Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’ne giden süreçle bütünleştirecek ve ziyaretçilere zamanda yolculuk yaptıracak.” bilgisini verdi.

 

“PANAROMA 1919 MÜZESİ PROJE TUTARI 13 MİLYON TL”

Müze hakkında Vali Osman Kaymak’a bilgi veren Başkan Yılmaz, “Panorama 1919 Müzemiz dijital ve diagromik olmak üzere 2 ana bölümden oluşuyor. Diagromik bölümde Türkiye’nin en büyük yağlı boya tablosu bulunuyor. Bu tablo, Mustafa Kemal Atatürk’ün Dikmen sırtlarında Seymenler tarafından karşılanışını simgeliyor. O tablonun önündeki objeler de tamamlanmış durumda. Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin işbirliği ile eski Yaşar Doğu Spor Salonu’nda gerekli düzenlemeleri yapılan müzede üstü kapalı olan tek panoramik müze olarak Karadeniz Bölgesi’nde bir ilk olma özelliği taşıyor. Alınan projenin çevre düzenleme ve peyzaj çalışmaları belediyemizce, Panorama Müzesi’nin yapımı ve finansmanı ise Gençlik ve Spor Bakanlığımız Spor Toto Teşkilat Başkanlığı tarafından karşılandı. Proje tutarı ise 13 milyon TL’dir.” ifadelerini kullandı.

Müze gezisinin ardından Zafer Bayramı kutlamaları için Cumhuriyet Meydanı’na geçildi. Burada askeri ve sivil birlikler ile vatandaşları selamlayarak bayramlarını kutlayan Samsun Valisi Osman Kaymak, Garnizon Komutanı Topçu Albay Recep Ali Üstün ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ardından törenleri izledi.

Başkan YILMAZ, Protokole Panoroma 1919 Müzesi’ni Gezdirdi
Başkan YILMAZ, Protokole Panoroma 1919 Müzesi’ni Gezdirdi
Başkan YILMAZ, Protokole Panoroma 1919 Müzesi’ni Gezdirdi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım