Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi

9 Temmuz 2012 Pazartesi | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun’da 12 kişinin ölümüyle sonuçlanan sel felaketiyle ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Canik ilçesine giderek sel felaketinin izlerini silmeye çalışan ekiplerin çalışmalarını yakından takip etti. Samsun’da yaşanan selin yaralarının sarıldığını belirten Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, yaptığı açıklamada, “Samsunumuz'da Canik ilçesi kapsamında aşırı bir yağış oldu. Bu aşırı yağış ilçenin Canik dağlarında meydana geldi. Daha sonra oradan yamaçtan kopup gelen sel suları, Yılanlıdere vadisindeki DSİ’nin sel bendini zorladı ve hasara sebep oldu. DSİ’nin rakamlarına göre 299 metreküp saniyelik bir hezeyan bu. Bu hezeyanı onlar şöyle tarif ediyorlar; afet hezeyanı maksimum 299 metreküptür. O akşam DSİ yetkililerin ifadelerine göre 700 metreküp bölü saniyelik yağış oldu. Bu tür felaketlerin olabilecek en büyük felaket olduğu konuşuluyor. Benim böyle bir iddiam yok. Bunun altını çizmek istiyorum. Ancak, iki tane taşkın seddesi gibi o kütleler olmasaydı, şu an Gülsan Sanayi Sitesi yerle bir idi. Böylesine büyük bir sele bu coğrafyada hiç tanık olmadım. Benzer bir sel kuzeyimizdeki Novorossisk bölgesinde oldu ki, biz Novorossisk şehri ile kardeşiz. Telefonla öğrendik. Bu şehirde 3 ölü var. Hemen ona 30 kilometre yakınındaki ilçede ise 120 ölü var. Allah böyle bir afeti göstermesin. Şu an Pazar günüdür. 200’e yakın işçimiz 1007’e yakın makine ile çalışıyor. Sadece bodrum katlarda tekne ile çamur temizleyen 70 işçimiz çalışıyor. Arkadaşlarımız canla başla çalışıyor. Binalara elektrik verilemiyordu. Elektrik sayaç ve saatleri çamur içindeydi. Bunların çamurları temizlendi ve kurutuldu. Bu da kısa sürede oldu. Bugün TOKİ konutları dediğimiz 10 blokta olan 400 dairenin tamamında elektrik ve doğalgaz olması hayatının normale döndüğünün göstergesidir. Bütün var gücüyle, bütün enerjisiyle çalışan belediyemiz çalışanları, bize hoşgörü ile yardım eden halkımızı, insanlarımızı, gönüllülerimizi, anında bütün gücü ile birlikte hareket eden AFAD’ın unsurlarını, gönüllü unsurları, emniyet, jandarma, özel idare, DSİ ve Meteoroloji yetkililerine teşekkür ediyorum” dedi.

 Ölenlere Allah’tan rahmet, yakınlarına ise sabırlar dilediğini ifade eden Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Milletimizin başı sağ olsun. Şehrimizin başı sağ olsun. Şimdi yaraların sarılması aşamasına geldik. Evleri hasar görmüş, evlerinin içinde eşyasıyla, zarar görmüş insanlara yardım için gayretler gösteriyorum. Başbakanımız bizi telefonla aradı. Olay gününden itibaren görüştük. Dün akşam da aradı. Dedi ki, ‘Vatandaşı mağdur etmeyin. Selden sudan zarar görmüş vatandaşları en kısa zamanda evlerine kavuşturun’ dediler. ‘Dere yatakları içinde DSİ tarafından tereddütler yaşanan binaların kentsel dönüşüm altında bir yerlere taşınması için çalışmaları hızlandırın’ dediler. Yarın büyük olasılıkla Valimizin başkanlığında, Canik İlçe Kaymakamımızın katılımıyla artık hasar görmüş evlerin bir envanterini çıkartacağız. Hasar görmüş ev sahiplerinin sosyal güvencesi olmayanlardan başlayarak, TOKİ ile kentsel dönüşüm çerçevesinde yaptığımız elimizdeki 100’e yakın konutlara evi ağır hasar görmüş ve mağdur olmuş insanlarımızı bu evlere taşıyacağız. İnşallah eşyalarını da bir hafta içinde temin edeceğiz. Hayırseverlerin katkılarını alacağız, sivil toplum kuruluşlarının katkılarını alacağız ve böyle bir süreçte geçmişten ders alacağız” diye konuştu.

 Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, bundan sonra bodrum katlara asla ve asla izin vermeyeceklerini hatırlatarak, “Bu katları iskana tamamen kapatmanın yolunda yapılması gerekenleri yapacağız. Buna hem Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ile TOKİ kanun ve düzenlemenin içinde. Büyükşehir Belediye Başkanı olarak da bende Pazartesi günkü Büyükşehir Belediyesi’nin aylık toplantısında meclis üyeleriyle birlikte bu sürecin düğmesine basacağım. Allah bir daha böyle bir afeti vermesin” şeklinde konuştu.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ın Sel Değerlendirmesi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım