Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da Atıldı

5 Haziran 2012 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından yaptırılan ve Karadeniz Bölgesi’nin en büyük arıtma tesisinin temeli Organize Sanayi Bölgesi’nde Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR ile Gençlik ve Spor Bakanı SUAT KILIÇ tarafından atıldı.

Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da  Atıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ Genel Müdürlüğü tarafından büyük şehir sınırları içinde doğu ve batıda olmak üzere 2 adet Atık Su Arıtma Tesisi yapılması planlandı. Temeli atılan, şehrin doğu kısmında Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan Atık Su Arıtma Tesisi’nin, Ondokuz Mayıs Üniversitesi ile Çınarlık Belediyesi arasında kalan bölgenin atık sularının arıtılması için tasarlanırken, ilk aşamada yaklaşık 600 bin kişinin atık sularının arıtıldığı Karadeniz Bölgesi’nin atık su arıtma tesisi olma özelliği taşıyor. 28 milyon 500 bin euro’ya mal olacak Atık Su Arıtma Tesisinin yapımı bittikten sonra deniz kirliliğinin giderilmesinin yanı sıra Samsun, Karadeniz Bölgesi’nde mavi bayrak sahibi olmayı hak eden tek şehir olma özelliğini taşıyacak.

 Tesisin 220 dönümlük bir alan içerisinde konuşlandığını belirten Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Tesis, şehrin atık sularını Kurupelit’ten itibaren ,25 kilometreden, buraya pompalanmakta. Bu tesisat önceden yapıldı. Bu tesis 28 milyon euro’ya mal olacak. İkinci arıtma tesisi için proje çalışmaları devam ediyor. Bir şehrin gelişmişlik derecesi bu projeleri bitirme ve sonuçlandırma ile ölçülmektedir. Atık Su Arıtma Tesisi olmayan bir şehir turizmde mavi bayrak alamamaktadır. Bu tesis bittikten sonra turizm yatırımlarının önü açılacak” dedi.

 Samsun’da yerel yönetimler tarafından yapılması gereken temel görevlerin tamamının yapıldığını belirten Vali Hüseyin AKSOY, “Samsun’un temel hizmetler bakımından tek eksiği olan arıtma tesisinin temelini atıyoruz. Modern ve çağdaş kentler arıtması olan kentlerdir. Samsun bu özelliğe sahip kentler arasında yer alacaktır. Mavi bayrak alabilmek için arıtma tesisi şart. Arıtma tesisi ilimizin turizm merkezi olması bakımından önem verdiğimiz kapsamda bize katkı sağlayacak bir yatırım olacak” diye konuştu.

 Samsun İleri Biyolojik Atık Su Arıtma Tesisi ve Derin Deniz Deşarjı Tesisi Projesi’nin Samsun’a hayırlı olmasını dileyen Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ, “Bu proje, Türk parasıyla yaklaşık 75 milyon liraya denk geliyor. Samsun’u çevre güzelliğinin yanı sıra, katı atık yönetiminin yanı sıra, atık su yönetiminde de lider kentlerden birisi haline getirecek olan bir proje. Samsun gibi nüfusu kalabalık, sanayisi kuvvetli, gelişime hızı günden güne artmakta olan bir kentin böylesine önemli bir atık su arıtma tesisine kavuşuyor olması Samsun için değil, Karadeniz havzası için gerçekten ziyadesiyle büyük önem arz ediyor. Öylesine önemli bir proje ki, 28.5 milyon euro. Rakamın büyüklüğünden yapılan işin ehemmiyetini anlamak mümkün olacak. 75 milyon liralık bir projenin temel atma merasimindeyiz. 24 Haziran’da toplam değeri 600 milyon lirayı aşan, bu güne kadar tek tek açılışına yetişemediğimiz eserlerimizin toplu açılış törenini Başbakanımız ile birlikte Samsun’da gerçekleştireceğiz. Hizmetlerimiz sağanak yağmur gibi Samsun’un üzerine yağıyor” şeklinde konuştu.

 Karadeniz Bölgesi’nin en büyük arıtma tesisinin temel atma törenine katılan Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan BAYRAKTAR, yaptığı konuşmada şu ifadelerde bulundu: “Samsun, sadece Karadeniz’in değil, Türkiye’nin de çok önemli bir köşe başı. Son 50 yıldaki gelişmesiyle Türkiye’ye verdiği mesaj bakımından son derece önemli. Bizim iktidarlarımız döneminde Samsun çok ciddi bir ivme kazandı. Bir şehrin modern bir şehir olma yolundaki ilk şartı, içme suyu temiz olacak. Katı Atık Tesislerimiz,  450 ton/gün çöp depoluyor. Raylı sistem yapıldı, bugün de burada hem Atık Su Arıtma Tesisi yapılıyor, hem de derin deşarj yapılıyor. Samsun, turizm potansiyeli çok fazla olan bir şehir ve  çok yakında Mavi Bayrak alacak. Son 10 yılda çok ciddi kentsel dönüşümler yaptık. Bir şehrin kalkınmış, gelişmiş bir şehir olduğunun göstergesi bina stokudur. Türkiye, gerçekten dünyadaki yaklaşık 200 devlet arasında en programlı, milli ve manevi değerlerine bağlı, bilimsel bir şekilde en düzenli gelişen ülkedir. Birçok ülkenin örnek aldığı bir ülke durumundayız. Henüz kabuğumuzu kıramadık, kişi başına gelirimiz 11 bin dolara yaklaştık. Ne zaman ki, biz 16-17 bin dolarlara çıkarsak, Türkiye’nin genel gayri safi milli hasılasının 1 milyon 300 bin dolarlara yükseldiği an, artık Dünya’da gerçekten sözü dinlenen ve önemli aktör olan bir devlet olacağız. Dünya lideri bir Başbakanımız var. Türkiye kalkınıyor ve gelişiyor. Tabii ki eleştiriler olacak, tarihten gelen sıkıntılarımız var. Bulunduğumuz coğrafya önemli bir parsel. Bütün bu sıkıntıları aşmak için çok çalışmamız lazım. Yarın Dünya Çevre Günü, Samsunluların Çevre Günü’nü kutluyorum. Bu işler kolay değil, hem derin deşarj yapacaksınız, hem ileri teknolojiyi kullanarak arıtma tesisi yapacaksınız. Bunlar hem teknolojik, hem de parasını temin etmek bakımından zor işler. Bu projenin parası  AB’den alındı. Uzun bir vade ile hazine garantili. Emeği geçen herkesi tebrik ediyorum. Samsun, Türkiye’de değil;  Dünya’da yıldız kent olması için elinde bütün imkanları var. Samsun, Türkiye’nin gelişmesine de çok ciddi katkı sağlayacak. Burada fakir fukaraya da çok fazla konut yapacağız, öyle bir adımımız var. Afet riski altındaki alanlar, kaçak yapılar, sel riski taşıyan ve mimarlık mühendislik hizmeti almamış olan yapıları dönüştürürken; fakir fukaraya, barınmaya ihtiyacı olup da ev alacak parası olmayanlara daha çok kredi ile desteklemek suretiyle yeni konutlar yapacağız. Samsun’umuza bu arıtmanın değer getireceğini ve  diğer çalışmalara da değer getireceğini görüyoruz.”

Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da  Atıldı
Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da  Atıldı
Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da  Atıldı
Karadeniz’in En Büyük Arıtma Tesisi’nin Temeli Samsun’da  Atıldı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım