Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş

5 Haziran 2012 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi, Bosna Hersek’in Brçko (Brčko) şehri ile kardeş şehir oldu.

Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş

Bosna Hersek’in Brçko (Brčko)  Belediye Başkanı ve beraberindeki heyet, kardeş şehir imza protokolü için Samsun’a geldi. Samsun Büyükşehir Belediyesi Başkanlık Makamı Toplantı Salonu’nda düzenlenen törene Bosna heyetinin yanı sıra Samsun TSO Yönetim Kurulu Başkanı Salih Zeki MURZİOĞLU, Samsun Ticaret Borsası Başkanı Sinan ÇAKIR, Samsun GİAD Başkanı Orhan SEVER ile Belediye Meclis Üyeleri ve Daire Başkanları da hazır bulundu.

İmza töreni öncesi konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, “Kardeş şehir ilişkilerinde şehirlerin dışa açılmasının kültürün, ticaretin ve ekonominin gelişmesi için ülke olarak önemli bir katkısı olacağına inanıyoruz. Ülkemiz şehirlerinin, komşu ülkelerin şehirleriyle kardeş şehir olma konusunda gayretleri var. Balkan coğrafyasında bir kardeş şehrimiz yoktu. Kardeş ülke Bosna Hersek’in Brçko (Brčko)  şehri ile kurulacak olan bu kardeş şehir ilişkisinin gelecekte çok güzel projelerle gelişip, amaçlar doğrultusunda sonuçlar ortaya koyacağına inanıyorum. Bu açıdan gelecekte güzel işler sonuçlandırabilmek ve güzel işler alabilmek için gayret etmeye hazırız” dedi.

 Brçko (Brčko)  şehrinin daha önce Amerika’nın bir şehri ile kardeş şehir olduğunu belirten Brçko (Brčko)  Belediye Başkanı Miroslav Gavrić, “Brçko (Brčko)  şehri, kardeş şehir ilişkilerinde ikincisini Türkiye’den Samsun şehri ile yapmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti’nin bir şehri ile kardeş şehir olmak, bize ayrı bir önem vermektedir. Brçko (Brčko) şehri, 3 etkin kökene sahiptir. Bu protokolün imzalanmasında katkısı olan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

 Konuşmaların ardından Samsun Büyükşehir Belediyesi Konservatuvar öğrencisi Simge ÜSLÜ salondakilere bağlamasıyla birlikte küçük bir konser verdi. Daha sonra Türkçe Olimpiyatları için Samsun’a gelen Mısır, Kırgızistan, Moldova ve Kazakistan’dan 5 öğrenciler de imza törenine gelerek hem Türkçe hem de ülkelerine ait şarkılar söylediler.

 Öğrencilerin şarkı söylemesinin ardından iki ülke arasındaki kardeş şehir imza töreni gerçekleşti. Sırpça, Boşnakça, Hırvatça ve Türkçe olmak üzere toplam 4 dilde düzenlenen imza törenin ardından Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Bosnalı heyete çeşitli hediyeler verdi.

Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş
Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş
Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş
Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş
Şehrimiz Samsun’a Boşnak Kardeş

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım