Selanik Heyeti, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ziyaret Etti

31 Mayıs 2012 Perşembe | Haberler | |

Türk Hava Yolları Selanik Temsilciliği ve Lozan Mübadilleri Derneği tarafından organize edilen etkinlikler çerçevesinde Samsun’a gelen Yunanistan’ın Selanik kenti heyeti Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz’ı makamında ziyaret etti.

Selanik Heyeti, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Selanik Belediyesi Turizm ve Kültür Tanıtımından Sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı Spyridon Pengas, turizm acente sahipleri, bazı otellerin müdürleri ve gazetecilerden oluşan 15 kişilik heyet Samsun ve Selanik arasındaki dostluk, turizm ve işbirliği imkanlarını araştırıp geliştirmek ve bir dizi temasta bulunmak için Samsun’a geldi.

 Samsun Mübadele ve Balkan Türk Kültürü Araştırmaları Derneği Başkanı Salih Meriç ve Başkan Yardımcısı Ergin Koşal’ın da katıldığı ziyarette kısa bir konuşma yapan Selanik Belediye Başkan Yardımcısı Pengas, her iki ülkede de birbirlerimize ait ortak kültürel değerler olduğunu ve bu değerleri bu eserleri ortaya çıkarmak, bu çerçevede arkadaşlık ve dostluk ilişkileri geliştirmek için çaba gösterdiklerini belirterek, bu konuda Başkan Yılmaz’dan destek istedi.

 Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da kısa süre önce Yunanistan’ın Kavala şehri ile dostluk ve kardeşlik ilişkileri geliştirdiklerini ve bir işbirliği ve dostluk protokolü imzaladıklarını hatırlatarak, “Kavala Belediye Başkanı, Sanayi Ticaret Odası Başkanı ve Yardımcısı benim çok iyi dostlarım. İnanın bu ilişkileri, bu dostlukları neden bugüne kadar ihmal ettik neden geliştirmedik diye kendimi hep suçluyorum. Geçmişten gelen yaklaşımları ve resmi formatı biryana bırakıp dostlukların geliştirilmesi için daha fazla çaba göstermeliyiz. Biz Türkiye tarafı olarak bu konuda bayağı mesafe kat ettik” diye konuştu.

 Aynı bölgenin ve kültürün insanları olduğumuzu ifade eden Yılmaz, “Mutfaklarımız aynı, oyunlarımız aynı, türkülerimiz aynı. Her iki yakadaki özlemleri, geçmiş hatıraları ve nostaljileri yaşamaya susamış insanların bu güzellikleri yaşamalarını gerçekleştirmenin biz yöneticilerin görevi olduğunu düşünüyorum. Selanik ve Selanik Belediyesi ile ilgili geliştirmek istediğiniz her türlü birlikte yapılabilecek organizasyona Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak katılmaya ve katkı vermeye hazır olduğumun bilinmesini istiyorum” şeklinde konuştu.

 Konuşmaların ardından Başkan Yusuf Ziya Yılmaz heyet üyelerine çeşitli hediyeler verirken, Selanik heyeti de Yılmaz’a Selanik ile ilgili hediyeler takdim etti.

 

Selanik Heyeti, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ziyaret Etti
Selanik Heyeti, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ziyaret Etti
Selanik Heyeti, Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım