Başkan Yılmaz: ‘karadeniz, İki Ülkeyi Birleştiriyor’

31 Mayıs 2012 Perşembe | Haberler | |

Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat’ı kapsayan TR83 Bölgesi ile Karadeniz çanağındaki ülkeler arasındaki ilişkileri güçlendirme çabası içinde olan Orta Karadeniz Kalkınma Ajansı (OKA) tarafından organize edilen ve Rusya ile ticari ilişkilerin geliştirilmesini amaçlayan Türk-Rus İş Konseyi Toplantısı, Türk ve Rus iş adamlarının katılımıyla Samsun’da başladı.

Başkan Yılmaz: ‘karadeniz,  İki Ülkeyi Birleştiriyor’

Türkiye ile Rusya arasındaki ticari ilişkilerin geliştirilmesi için oluşturulan Türk-Rus İş Konseyi kapsamında Rusya’nın Moskova, Krasnodar ve Novorossisk illerinden Samsun’a gelen iş adamları, resmi kurum temsilcileri ve TSO temsilcileri, Samsunlu iş adamları, resmi kurum temsilcileri ve TSO temsilcileri ile bir araya geldi. 4 gün sürecek program kapsamında Samsun, Amasya, Çorum ve Tokat illerinden TR83 Bölgesi’nde iş adamları ile ikili iş görüşmesi yapacak olan Rus heyeti ilk olarak Samsun Yelken Kulüp’te yapılan Türk-Rus İş Heyeti Toplantısı’nın açılışına katıldı.

Rusya ile Türkiye arasında kalan Karadeniz’in aslında iki ülkeyi ayıran bir engel olmadığını, tam tersine iki ülkeyi birleştiren bir unsur olduğunu ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, “Aramızdaki mesafe hiçte uzun bir mesafe değil. Küçülen dünyada önemsenecek bir mesafe değil. Gelecekte kuracağımız ulaşım alt yapısıyla bu mesafe daha da kısalacak. Aramızda sadece bir tane engel var gibi geliyor bana, o da dil. Aynı dili konuşmamışlıkla ilgili bir problem var. Ama vücut dili denilen, sevgi denilen, dostluk denilen bir şey var ki, bunlar insanlığın ortak dilidir. Hiç kimsenin tekelinde değildir. Bu dil de Novorossiskli, Krasnodarlı dostlarımızla bizim aramızda oluşmuştur. Ben buna inanıyorum” şeklinde konuştu.

 Samsun ve bölgesindeki illerin, hemen karşı kıyıda bulunan Novorossisk ve Krasnodar başta olmak üzere bu bölgelerdeki şehirlerle daha üst noktada ilişkiler geliştirmesini istediklerini anlatan Vali Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Novorossisk Belediyesi ile olan kardeş şehir ilişkisinin, ikili ilişkilerin itici gücünü oluşturduğunu vurgulayarak konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “İki ülke arasındaki ilişkilerin daha iyi bir noktaya taşınması bakımından bu tür seyahatlerin, toplantıların yapılmasında büyük yarar görüyorum ve çok yakın bir noktada bulunan Samsun ve bölgesindeki illerin hemen karşı kıyıda bulunan Novorossisk ve Krasnodar şehirleri başta olmak üzere diğer şehirlerle daha üst noktalarda başta ticari ilişkiler olmak üzere birçok ilişkinin geliştirilmesini arzu ediyoruz.”

Türk-Rus İş Konseyi’nin açılışının ardından Rus heyetinde bulunan iş adamları ve TSO temsilcileri Türk iş adamları ve TSO temsilcileri sektörel konularda sunumlar yaptılar.

Başkan Yılmaz: ‘karadeniz,  İki Ülkeyi Birleştiriyor’
Başkan Yılmaz: ‘karadeniz,  İki Ülkeyi Birleştiriyor’
Başkan Yılmaz: ‘karadeniz,  İki Ülkeyi Birleştiriyor’

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım