Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi

29 Mayıs 2012 Salı | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun genelinde devam eden prestij projelerin tanıtımına yönelik olarak düzenlediği şehir turlarının ikincisinde katılımcılara İlkadım ve Canik ilçelerinde sürdürülen projeleri gezdirdi.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi

Belediye meclis üyeleri ve sivil toplum kuruluşların temsilcilerinin katıldığı tanıtım ve bilgilendirme gezisinde Başkan Yılmaz, mikrofonu eline alarak projeleri anlattı. Sevgi Kafe’de kahvaltıda bir araya gelen yaklaşık 100 katılımcı buradan otobüsle, yapımı devam eden ve bu yıl içerisinde bitirilecek olan “Engelliler Eğitim-Dinlenme Kampı ve Plajı” inşaatına gitti. Burada tesislerle ilgili olarak bilgi aktaran Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal Hizmetler ve Engelliler Şube Müdürü Murat Günaydın, tesisin yalnızca denize ya da havuza girilecek bir yer değil her yönüyle engelli Samsunluların eğitim, rehabilitasyon, eğlence ve konaklama hizmetlerini görebilecek çok yönlü bir kampüs olacağını belirtti.

Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da bu projenin Türkiye’de bile bir ilk olduğunu belirterek, “Beni en çok heyecanlandıran ve mutlu eden projelerden birisi bu proje. Farklı engelleri olan insanlar belki de hayatları boyunca hiç denize ya da havuza girmemiş vatandaşlar burada uzmanların eşliğinde hem bu zevki tadacak hem hayatlarını kolaylaştıracak çeşitli eğitimler alacak hem de bir yaz kampı gibi konaklayıp stres atıp hayatın zorluklarını bir nebze de olsa unutacaklar. Ne mutlu ki bana böyle bir projeyi hayata geçirmemize çok az bir süre kaldı” diye konuştu.

Başkan Yılmaz ve beraberindekiler daha sonra Cumhuriyet Meydanı’ndaki eski sigara fabrikasının restore edilmesi ile yapımı devam eden Bulvar AVM inşaatını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldılar. Yılmaz, bu projenin Samsun kent hayatına büyük katkı sağlayacağını ve prestij kazandıracağını belirterek özellikle AVM altında yapılan 3 katlı otoparkın Karadeniz’in en büyük kapalı katlı otoparkı olduğunu ve bu otoparkın 2 katının Samsun Büyükşehir Belediyesi’ne ait olduğunu belirtti.

“ÇİFTLİK CADDE AVM OLMALI”

Başkan Yılmaz, AVM gezisi sırasında bu ve diğer açılacak alışveriş merkezleri nedeniyle İstiklal (Çiftlik) Caddesi esnafını ticari olarak etkilenme olasılığının bulunduğunu da belirterek, “Çiftlik, yapılacak bir düzenleme ile önce araç trafiğine kapatılıp güzelleştirilerek belki de bir cadde AVM haline getirilebilir. Bu güzel olur diye düşünüyorum” dedi.

Başkan Yılmaz daha sonra TOKİ tarafından yaptırılan Kıranköy bölgesindeki eski havaalanı arazisinde yapımı devam eden bin 246 konutluk inşaat alanını gezdirerek katılımcılara bilgi verdi. Yılmaz, bu konutlar bittiğinde ve yerleşildiğinde burada neredeyse bir ilçe nüfusu oluşacağını söyleyerek, “Bu konutların yapımı ile bu bölgede yeni bir canlanma olacak. Yapılaşma ve gelişimi tetikleyecek bu konutlar” diye konuştu.

Buradan Canik’de yapımı devam eden Lovelet AVM’yi, ardından da Rönesans AVM ve 5 yıldızlı otel inşaatlarını gezen heyet her iki yerde de firma yetkililerinden projelerle ilgili bilgi aldı.

Bu projelerin Samsun’a ticari katkısının yanında turizm ve sosyal olarak da katkı vereceğini ve önemli bir eksikliği gidereceğini belirten Başkan Yılmaz, “Samsun her yönüyle bir ticaret, sağlık, spor ve turizm kenti olma yolunda. Türkiye’deki diğer büyükşehirler gibi hızla yol alıyor. Bu yarışı bıkmadan usanmadan sağlığımız elverdiğince sürdürmeye de kararlıyım” şeklinde konuştu.

Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi
Başkan Yusuf Ziya Yılmaz'dan Proje Tanıtım Gezisi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım