Odessa Heyeti, Vali Aksoy Ve Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

22 Mayıs 2012 Salı | Haberler | |

Ukrayna’dan işbirliği protokolü imzalamak için Samsun’a gelen Odessa şehrinin yöneticileri Samsun Valisi Hüseyin AKSOY ve Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ı ziyaret ettiler.

Odessa Heyeti, Vali Aksoy Ve Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Hüseyin AKSOY, “Karadeniz’e kıyısı bulunan kentlerin işbirliğinin daha iyi bir noktaya taşınması bakımından, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ın öncülüğünde başlatılan bu ilişkilerin bugün protokol imzalama noktasına gelmiş olması sevindirici bir çalışma. Bu tür işbirliği protokolleri ilişkilerin daha iyi bir noktaya taşınmasında önemli bir katkı sağlayacaktır. Özellikle ticari, kültürel ve sosyal ilişkilerde bu bir başlangıç olacağını düşünüyorum. Karadeniz’e kıyısı olan kentler olarak birbirimize çok yakınız. Aslında aramızda sadece Karadeniz var. Bu Karadeniz’i de gerek havadan gerekse de denizden hızlı bir şekilde aşarak direkt uçuşlar veya deniz feribot seferleri koyarak geliştirmemizde yarar olduğunu düşünüyorum. Çünkü Samsun Türkiye’nin bir kapısı, Odessa da Ukrayna’nın bir kapısıdır diye düşünüyorum. Eğer bu bağlantı gerçekleşirse diğer alanlardaki faaliyetlerimizi de hızlandıracaktır. Özellikle turizmde belirli bir aktivite sağlanabilir. Karşılıklı olarak iş adamlarımız ortak yatırımlar gerçekleştirebilir. Üniversiteler arasında işbirlikleri gerçekleştirilebilir” dedi.

 Samsun’da olmaktan son derece mutlu olduğunu ifade eden Odessa Bölgesel Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı Mykola TINDYUK, uluslararası ilişkilerin Odessa açısından da çok önemli olduğunu belirtti.

 Samsun’a ilk defa geldiğini ve hayran kaldığını söyleyen Odessa Belediye Başkan Yardımcısı Mykola ILCHENKO, “Samsun çok güzel bir şehir ve en çok tarihe önem vermeniz beni çok etkiledi. Samsun’u bize Başkan Yusuf Ziya Yılmaz çok anlattı. Ama bu sefer gelişimde kendi gözlerimle de gördüm ve şehrinize hayran kaldım. Biz şehirler arasındaki ekonomik ve kültürel alanlardaki bağlantıların güçleneceğine inanıyoruz. Bu ziyaretimiz de güçlenmemizin ilk adımı olarak sayılmalıdır” diye konuştu.

 Yapılan konuşmaların ardından Samsun Valisi Hüseyin AKSOY ile Odessa Bölgesel Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı Mykola TINDYUK ve Odessa Belediye Başkan Yardımcısı Mykola ILCHENKO birbirlerine hediye verdiler.

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNE ZİYARET

Valilik ziyaretinin ardından Odessa heyeti Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ’ı ziyaret etti. Ziyarette Başkan Yusuf Ziya YILMAZ, “Bizim ülkemizde Ukrayna’yı herkes ‘kardeş ülke’ olarak bilir. Biz de bu kardeşlik psikolojisini yüreğimize koyarak Odessa ile el ele tutuştuk. Gençlerimize ve çocuklarımıza iyi bir gelecek kurmak, iki şehrin arasındaki dostlukları geliştirmek üzere birlikte yola çıkmışlığın verdiği mutluluğu duyuyorum. Bundan sonra çok konuşmayacağız, iş çözeceğiz. Ulaşımla ilgili birkaç sistemi deneyeceğiz” şeklinde konuştu.

 Yapılan konuşmaların ardından Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ ile Odessa Bölgesel Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı Mykola TINDYUK ve Odessa Belediye Başkan Yardımcısı Mykola ILCHENKO birbirlerine hediye verdiler.

 Yapılan ziyaretlere Odessa’dan Odessa Konseyi Birinci Başkan Yardımcısı Mykola TINDYUK, Odessa Bölgesel Konseyi Yönetimi Girişimcilik ve Faaliyet Bölüm Başkanı Iryna LASHKUL, Odessa Balta Öğretmen Koleji Yüksek Eğitim Kurumu Müdürü Sergii IVANNIKOV, Özel Girişim Müdür Yardımcısı Viktor MUZALEV, Kamu Girişimciliği Ekmek imalatı Kulindorivskiy Kompleksi Genel Müdürü Volodymyr BEREZNIAK, Odessa Bölge Konseyi Doğa Yönetimi Daire Başkanı Yevgeniy SMOLENSKYY, Odessa Belediye Başkan Yardımcısı Myklo ILCHENKO, Odessa Belediye Başkan Yardımcısı ve Odessa Belediye Meclisi Finansman Bölümü Yöneticisi Svıtlana BEDREGA, Odessa Belediye Başkan Danışmanı Myklo PESTRUYEV, Odessa Belediye Meclisi Uluslararası İlişkiler Bölümü Müdürü Svitlana BOIEVA, Odessa Belediye Meclis Üyeleri Ihor DYMYTRIEV ve Andriy ZHDANOV, Hellman Eastern Europe Şirketi Müdürü Oleksii RYZHOV, Plaske A.Ş. Danışmanı Vasiliy ZUBKOV, Turizm şirketi sahibi Alla SHEVTSOVA, İşadamı Jevgen CHECHOVSKYI, Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Ekonomik konulardan sorumlu Konsolos Yuriy TORLAK ve Ukrayna Ankara Büyükelçiliği Kültür, Eğitim, Basın ve Bölgesel İşbirliği konuları Atasesi Tatyana TERESHCHENKO katıldı.

Odessa Heyeti, Vali Aksoy Ve Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti
Odessa Heyeti, Vali Aksoy Ve Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti
Odessa Heyeti, Vali Aksoy Ve Başkan Yılmaz’ı Ziyaret Etti

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım