Saski’den Yangın Eğitimi Semineri

18 Mayıs 2012 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü tarafından 'Yangın Eğitimi Semineri' düzenlendi.

Saski’den Yangın Eğitimi Semineri

SASKİ Genel Müdürlüğü Derebahçe Şantiyesi’nde düzenlenen Yangın Eğitimi Seminer’ine Kanalizasyon ve Atıksu Arıtma Daire Başkanı Hüseyin Bölükbaşı ile çok sayıda personel katıldı. Seminere konuşmacı olarak katılan Sivil Savunma Uzmanı Gülsen Ünal, Yangın Eğitim Semineri’nin personel açısından faydalarında bahsetti.

 Yangınların nedenlerini 7 ana başlıkta toplayan Sivil Savunma Uzmanı Gülsen Ünal, “Korunma önlemlerinin alınmaması, bilgisizlik, ihmal ve dikkatsizlik, kazalar, sıçrama, sabotaj ve tabiat olayları ve yangına sebebiyet veren nedenlerin başında kullanılan madde ve malzemelerin özelliklerine göre yanmalarını önleyici tedbirlerin alınmaması gelmektedir” dedi.

 Yangın söndürme tüplerinin kolayca ulaşılabilecek bir yerde tutulması gerektiğini vurgulayan Ünal, “Yeri herkes tarafından bilinmelidir. Duvara sıkıca sabitlenmelidir. Bir defa kullanıldıktan sonra mutlaka tekrar doldurulmalıdır. Her yıl ilgili firma tarafından bakımı yapılmalıdır” diye konuştu.

 Yanma, yanıcı maddenin ısı ve oksijenle birleşmesi sonucu meydana gelen kimyasal bir olay olduğunun altını çizen Gülsen Ünal, “Yanma kontrol altında bulundurulduğunda yararlı olmakta, kontrolden çıkması halinde ise yangına dönüşmekte ve kısa sürede ulaştığı boyutlarla afet halini alarak can ve mal kayıplarına neden olmaktadır” şeklinde konuştu.

 Yanma olayının meydana gelebilmesi için üç şartın bir arada olması gerektiğini kaydeden Ünal şunları söyledi: “Bu şartlar yanıcı madde, ısı ve oksijendir. Öyleyse yangını kontrolden çıkmış yanma olayı olarak tanımlayabiliriz. Yanıcı ve parlayıcı gaz ve akaryakıt yangınları dışında yangının ilk aşamasında koku, ikinci aşamasında duman ve üçüncü aşamasında ise alev görülür. Yangının en büyük ve zarar verici etkisi duman, yanıcı maddenin türüne göre değişken miktarlarda zehir ihtiva eder. Bu zehir tüm canlıları etkilemektedir. Dolayısıyla tüm tedbirler dumandan etkilenmeme ve dumanı oluşturan alevi söndürme odaklı planlanır. Bir cismin yanabilmesi için ortamda en az yüzde 14-16 oranında oksijen bulunması esastır. Normal şartlar altında havada bulunan oksijen oranı ise yüzde 21’dir.”

Öte yandan seminerin sonunda Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı ekipler, katılımcılara yangın tatbikatı yaparak, yangın esnasında müdahalenin nasıl yapılması gerektiğini konusunda bilgiler verdi.

Saski’den Yangın Eğitimi Semineri
Saski’den Yangın Eğitimi Semineri
Saski’den Yangın Eğitimi Semineri

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım