Türk Ocağı’ndan Kent Kültürü Ve Samsun Konferansı

18 Mayıs 2012 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, belediye olarak milli ve manevi kültür değerlerini yaşatmaya çalıştıklarını ifade etti.

Türk Ocağı’ndan Kent Kültürü Ve Samsun Konferansı

Samsun Türk Ocağı organizesinde düzenlenen “Kent Kültürü ve Samsun” konulu konferansa konuşmacı olarak katılan Samsun Büyükşehir Belediyesi Sosyal İşler ve Kültür Dairesi Başkanı Necmi Çamaş, kültür kavramının çok geniş bir içeriğini olduğunu, kentleşme ile birlikte bir değişime uğradığını söyledi. Yaşlılara hürmetin belediye tarafından hizmete dönüştürüldüğünü belirten Nemci Çamaş, 10 yıl öncesine kadar Samsun'un genel görüntüsünün modern bir kent olmaktan uzak olduğunu, hizmet ettikleri dönemde ‘yapılamaz’ denilen pek çok hizmeti kent kültürünü desteklemek amaçlı uygulamaya soktuklarını belirtti.

 Samsun Büyükşehir Belediyesi olarak kentin bütün değerlerine sahip çıktıklarını, Samsun ile ilgili bütün çalışmaları desteklemek düşüncesinde olduklarını, bu doğrultuda açılacak Samsun Kent Müzesi’nin şehrin 5 bin yıllık geçmişinden izler taşıyacağını açıklayan Nemci Çamaş, Samsun'un ‘19 Mayıs Kenti’ ya da ‘Milli Mücadele Kenti’ kimliğine sahip çıktıklarını, Bandıma Vapuru etrafındaki açık hava müzesini her yıl on binlerce ziyaretçinin gezdiğini, Kurtuluş Yolu’nun Samsun’a kazandırdığının altını çizdi. Bu çalışmaların yanında Samsun'un turizm açısından dikkat çekmesi adına Amazon Heykeli ve köyü çalışmaları yaptıklarını, Amisos ile birlikte Samsun'a çeşitlilik kattıklarını, ‘Atatürk şehri Samsun’ anlayışını değiştirmek gibi bir düşünceye bizzat kendisinin ve Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın müsaade etmeyeceğini ifade eden Nemci Çamaş, konferansın sonunda sorulara cevap verdi.

 Büyükşehir Belediyesi Genel sekreteri Kenan Şara’nın da katıldığı konferansın sonunda yaptığı konuşmada ‘Amazon’ ve ‘Amisos’ vurgusunun ‘19 Mayıs Kenti Samsun’ vurgusunun önüne geçirilmemesini isteyen Türk Ocağı Samsun Şube Başkanı Prof. Dr. Kaya Tuncer Çağlayan, “Türk Ocakları’nın ilgi alanına Türk dünyası kadar, faaliyet gösterdiği şehrin bütün meseleleri de girmektedir. Türkiye'nin genelinde olduğu gibi kentimizin Türk kimliğine bilerek veya bilmeyerek zarar verecek çalışmalar yapılmaktadır. Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz'ın başkanlığında Samsun kalıcı güzel hizmetlere şahitlik yapmıştır. Bu arada temmuz ayının ikinci haftasında Halk Dansları Festivali yapılacak. Başkanımız, 100. yılımız olması münasebetiyle Türk Ocağı’nın bu yılki festivalin Türk dünyası temalı olması ricasını kırmamış ve kabul etmiştir. Türk Ocağı olarak bizim arzumuz, ‘Amazon’ ve ‘Amisos’ vurgusunun, ‘19 Mayıs Kenti Samsun’ kimliğinin önüne geçirilmemesidir” dedi.

Türk Ocağı’ndan Kent Kültürü Ve Samsun Konferansı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım