Başkan Yılmaz, Kıel’de Bu Kez Almanca İmzaladı

18 Nisan 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun’da 20 Mart 2012’de Türkçe metni imzalanan Almanya’nın Kiel şehri ile Samsun arasındaki kardeş şehir protokolünün Almanca metni dün Kiel’de imzalandı.

Başkan Yılmaz, Kıel’de Bu Kez Almanca İmzaladı

Görkemli bir imza töreni gerçekleştirilirken törene Kiel Valisi Cathy Kietzer, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Türkiye Cumhuriyeti Hamburg Başkonsolosu Devrim Öztürk katıldı.
Törende konuşan Vali Cathy Kietzer, “Mart ayında beni Samsun’da çok sıcak karşılayan ve ağırlayan Samsun heyetini Kiel’de misafir etmekten gurur duyuyorum. Burada atılan imzalarla başlayan kardeşlik sürecinde iki şehir arasında gerçekleştirilecek olan işbirliğinin her iki şehir halkı ve ülkelerimiz adına çok fayda sağlayacağına inanıyorum. Biliyorum ki, tarih boyunca dost olan Türk ve Alman halkları bu dostluklarını ekonomik, sosyal ve kültürel olarak da pekiştirecekler ve gerçek birer kardeş olacaklar” dedi.
Kietzer’in ardından konuşan Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Almanya’nın Kiel şehri ile kardeş şehir ilişkisi sürecinin uzun bir seyir izlediğini ama mutlu sona ulaşıldığını vurgulayarak, “Kiel, Almanya’nın en önemli kentlerinden biri. Özellikle liman şehri olması ve deniz taşımacılığını biliyor olmaları bizim için bir avantaj. Bunun yanı sıra burada yaşayan 18 bin Türk vatandaşımızın da olması Kiel’e olan bakış açımızı daha da güçlendirmekte. Burada klasik Türk- Alman dostluğunun ötesine geçerek ekonomik ve sosyal alanlarda da önemli işler yapacağımıza inanıyorum. Bu anlaşma her iki şehrimize de hayırlı olsun. Ayrıca bizi burada sımsıcak bir ortamda ağırlayan ve samimi nezaketlerini gösteren başta Sayın Vali Cathy Kietzer olmak üzere tüm delegasyona içten teşekkürlerimi iletmek istiyorum” diye konuştu.

İmza töreninden sonra Kiel-Samsun kardeş şehir ve işbirliği sözleşmesi 1 Mayıs 2012 tarihinden itibaren resmi olarak yürürlüğe girecek.

Başkan Yılmaz, Kıel’de Bu Kez Almanca İmzaladı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım