Meksika Devinden Samsun'a Yatırım

5 Mart 2012 Pazartesi | Haberler | |

Meksika'nın dünyaca ünlü firması Gruma Corporation, Türkiye ve Orta Doğu pazarına yönelik çalışmak üzere Samsun'un yerel firması olan ve özellikle yurt dışına mısır irmiği ihracatı yapan Semolina Mısır İrmiği Fabrikası'nı bünyesine kattı.

Meksika Devinden Samsun'a Yatırım

   Semolina Mısır İrmiği Fabrikası'nda Meksika'nın Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral'ın da katılımıyla düzenlenen törende konuşan ve Semolina'da yapacakları 3 milyon dolarlık kapasite artırımı ile Türkiye'den yurt dışına ihracat yapacaklarını belirten
Gruma Corporation Avrupa CEO'su Francisco Yong, "Bugün Gruma için sadece Türk müşterilerimize ve çalışanlarına değil, aynı zamanda Samsun şehrine aldığımız büyük sorumluluğu ifade eden büyük bir dönüm noktası. Birkaç yol önce Gruma Türkiye'ye yatırım kararı aldı. Birçok farklı opsiyonu değerlendirdik. 2011 yılında Samsun'a yaptığımız ziyaret Samsun'un bizim için en uygun lokasyon olduğunu anlamamızı sağladı. Gruma; Semolina'ya yatırım yaptığı tarihten bu yana kadar 15 milyon dolarlık sermaye artırımında
bulundu. Gelecek yıl bu fabrikada 3 milyon dolarlık kapasite artırımı yatırımına, en son teknoloji ve Türk üreticiliğini de kullanarak başlayacağız. Bütün bunlar Gruma'nın Semolina şirketine ve bu piyasaya olan sorumluluğunun bir parçasıdır. İnanıyoruz ki, Gruma'nın gelecek başarıları Samsun için yeni iş imkanları oluşturacaktır" dedi.
   İlk görüşmelerin Meksika heyetinin 2011 yılının Temmuz ayında Samsun'a yaptığı ziyarette yapıldığını ifade eden Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, "Ben de ilk görüşmelerin yapıldığı aşamayı biliyorum. Meksika'nın Türkiye Büyükelçisi bu çabanın gerçekleşmesi için verilen mücadelenin önderlerinden birisi. Samsunumuza hayırlı olsun. Böylece refah yükselecek, insanımızın hayatının konforu yükselecek. İş olacak, aş olacak, insanlık ve kentler böyle gelişecek" diye konuştu.
   Gruma'nın iki ülke arasındaki ekonomik işbirliğinin güçlenmesine büyük katkı sağlayacağını ifade eden Meksika Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, "Böyle bir projenin gerçekleşmiş olmasını görmek benim için büyük bir keyif. Gruma gibi büyük bir şirket Türkiye'yi bir yatırım potansiyeli olarak gördü. Büyükelçilik önemli bir görev ve iki ülke arasındaki dostluk ilişkilerini kuvvetlendirir. Bugün bunları yapıyor olmak benim için büyük bir şeref. Türkiye ile Meksika arasındaki ekonomik işbirliğinin daha
da ilerlemesi için elimizden geleni yapacağız" şeklinde konuştu.
   Dünya genelinde ekonomik bir kriz yaşanmasına rağmen Türk ekonomisinin güven verdiğini ve bu tip yatırımların her geçen gün daha da arttığı belirten Vali Hüseyin Aksoy şöyle konuştu: "Bugün dünyada büyük bir ekonomik kriz yaşanırken, Türkiye'de güven ve istikrarın var olduğunu gösteren bu yatırımı dikkatle değerlendirmek durumundayız. Bu güven ve istikrar bugün Türkiye'de olmasaydı bu yatırımın buraya gelmesinde ciddi tereddütler oluşurdu. Böyle bir kuruluşun Türkiye'de ve Samsun'da böyle bir yatırımı
gerçekleştirmiş olması bakımından memnuniyet duyuyoruz. Önümüzdeki süreçte bu yatırımın geliştirilmesi konusundaki kararlılıklarını gördük. Burada yapacakları yeni yatırımlarla bu çalışmayı daha ileri noktalara taşıyacaklar".
   Vali Hüseyin Aksoy, Meksika Türkiye Büyükelçisi Jaime Garcia Amaral, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Tekkeköy Belediye Başkanı Hayati Tekin, Gruma Corporation Avrupa CEO'su Francisco Yong, Ticaret Borsası Başkanı ve Semolina'nın ortaklarından Sinan Çakır ile Karadeniz İhracatçılar Birliği Başkanı Fahrettin Ulusoy ve Samsunlu işadamlarının katıldığı açılış törenin ardından davetlilere brifing verildi.
   Dünya genelinde 100'den fazla ülkede yatırımları olan Meksika'nın en büyük firmalarından Gruma Grup, Türkiye ve Türkiye üzerinden Orta Doğu ülkelerine mısır unu ve mısır unu ürünlerini ihraç etmek için yapacağı yatırımın yerini Samsun olarak seçti. Samsun'un yerel firması olan Semolina'yı bünyesine katan dev firmanın dünya genelinde 20 bin çalışanı bulunuyor.

Meksika Devinden Samsun'a Yatırım
Meksika Devinden Samsun'a Yatırım
Meksika Devinden Samsun'a Yatırım

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım