Hal Kayıt Sistemi Eğitim Semineri Verildi

29 Şubat 2012 Çarşamba | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Meyve ve Sebze Hali esnafına yeni yürürlüğe giren

Hal Kayıt Sistemi Eğitim Semineri Verildi

   Samsun Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanlığı'nca verilen eğitim seminerine yaklaşık 60 hal esnafı katıldı. Samsun Büyükşehir Belediyesi Destek Hizmetleri Daire Başkanı Cengiz Atalay ile Büyükşehir Belediyesi Sebze ve Meyve Hali Müdürü Şeref Oğuz'un açılış konuşması ile başlayan seminerde önce teorik olarak daha sonra uygulamalı olarak yeni "Hal Kayıt Sistemi" anlatıldı.
   5957 Sayılı Hal Kanunu ve bu kanuna dayanılarak hazırlanan 2011/1 sayılı "Sebze Meyve Ticareti ile Hal Kayıt Sistemi Hakkında Tebliğ" ile yayımlanarak yürürlüğe giren sistem tüm Türkiye'deki meyve ve sebze ticaretine düzen getiriyor.
   Tebliğin amacı; sebze ve meyve ticaretinin kaliteli, standartlara ve gıda güvenilirliğine uygun olarak serbest rekabet şartları içinde yapılmasını sağlamak, toptancı hali içinde veya dışında işlem gören sebze ve meyvelere ilişkin bilgileri elektronik ortamda tutmak, izlemek ve duyurmak, meslek mensupları ile ilgilileri kayıt altına almak, bunlara yönelik veri tabanı oluşturmak ve toptancı halleri arasında ortak bilgi paylaşımı sağlamak olarak belirtiliyor.

Hal Kayıt Sistemi Eğitim Semineri Verildi
Hal Kayıt Sistemi Eğitim Semineri Verildi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım