Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi

9 Şubat 2012 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Kenan Şara, Saathane Meydanı düzenlemesi bittikten sonra karşı çıkanlar 'iyi ki yapılmış' diyecekler, dedi.

Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nin Saathane Meydanı düzenleme projesinin ilk etapta Büyükşehir Belediyesi'nin önünden Atatürk Bulvarı'na kadar olan kısmı kapsayacağını belirten Kenan Şara, "Saathane Meydanı düzenlememiz Samsun'da çok konuşulan bir konu. Saathane Meydanı düzenlemesi hali hazırda Büyükşehir Belediyesi'nin önündeki bölgeyi kapsıyor. Bütün Saathane bölgesini kapsamıyor. Çünkü bu alan büyük bir alan. Bu kadar alanın hepsini birden dönüştürmek mümkün değil. Etap etap yapmayı planladık. İlk etapta Büyükşehir Belediyesi'nin önünden Atatürk Bulvarı'na kadar olan bölümde düzenleme yapacağız" diye konuştu.
Dönüşüm projesinin asıl amacının bölgede bulunan tarihi eserleri ortaya çıkartmak ve geri kalan alanları yeşil alan ve rekreasyon alanı olarak planlamak olduğunu ifade eden Kenan Şara, "Şuanda en kötü kullanılan, halkında şikayet ettikleri, insanların 'neden burayı dönüştürmüyorsunuz?' diye sordukları alan burası. Bu alanda dönüşüm projesi yapmamızın sebeplerinden birisi de Taşhan, hamam, cami, külliye gibi SİT kapsamındaki tarihi eserlerin bulunması. Bu tarihi eserler bu keşmekeşlik içinde adeta fark edilmiyor. Bunlardan birisi de Taşhan. Taşhan'ı sorsanız şehirdeki insanlar farkında değil. Görmüyorlar, görmeleri de mümkün değil, etrafı binalarla çevrili, o güzelim tarihi eser insanların görmedikleri, kullanamadıkları bir yer olmuş. Biz, Samsun'a turizm yönünden de bir çekicilik kazandırmak istiyoruz" şeklinde konuştu.
Dönüşüm projesini yapmakta kararlı olduklarını söyleyen Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Kenan Şara, sözlerine şöyle devam etti: "Haklı olarak orada bulunan esnafların yakarışları var bu konuda. Toplumun yararı için bunu yapmak durumundayız, kararlıyız ve yapacağız. Bu projenin asıl amacı tarihi eserleri ortaya çıkartıp, diğer alanları da yeşil alan ve rekreasyon alanları olarak düzenleyip, Atatürk Bulvarı'na kadar olan bu bölgeyi düzenleyerek tarihi eserlerin etrafını arak ortaya çıkartmak. Samsun bunu kazandığı zaman bugün bizi eleştirenler, muhalefet edenler, bu projeye karşı çıkanlar mahcup olacaklar, 'iyi ki bu proje gerçekleşti' diyecekler. Herkes her şeye önce karşı çıkıyor, yapıldıktan sonra da 'iyi ki yapılmış' diyorlar, bu da öyle bir eser olacak."

Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi
Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi
Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi
Saathane Meydanı Dönüşüm Projesi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım