Bakan Suat Kılıç, 'samsun Ahşap Camileri' Belgeselini Tanıttı

6 Şubat 2012 Pazartesi | Haberler | |

Samsun yöresinde 8 asırlık bir geçmişe sahip ahşap camilerinin korunmasıyla ilgili hazırlanan 'Samsun Ahşap Camileri' adlı belgeselin tanıtımı, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'ın katılımı ile yapıldı.

Bakan Suat Kılıç, 'samsun Ahşap Camileri' Belgeselini Tanıttı

   Samsun Valiliği ve İl Özel İdaresi'nce hazırlanan "Samsun Ahşap Camileri" adlı kitap ve DVD'nin tanıtımı için Özel İdare Toplantı Salonu'nda bir tören düzenlendi. Törene, Gençlik ve Spor Bakanı Suat KILIÇ, Vali Hüseyin AKSOY, AK Parti Samsun Milletvekilleri Ahmet YENİ ve Çağatay KILIÇ, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya YILMAZ, Samsun Cumhuriyet Başsavcısı Ali YELDAN, Özel İdari Genel Sekreteri Aslan KARANFİL, AK Parti İl Başkanı Osman ÇETİNKAYA, Kaymakamlar, Belediye Başkanları ve Davetliler katıldı.
  Törende bir konuşma yapan Bakan Suat KILIÇ, "Samsun Ahşap Camileri" çalışmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Üniversitelerin bu tür çalışma yapmasının önemine değinen Bakan KILIÇ, "Gördüğüm çaba karşısında büyük gurur duydum. Türklerin Anadolu'ya gelişi, Müslüman oluşumuzdan sonradır. Yani Anadolu'ya Kelime-i Şehadet getirmiş olarak girmiş olan milletiz. 1071 Malazgirt Zaferi'nden itibaren inşa edilen bu eserlerin her biri, Müslüman Türk milletinin Anadolu'daki tapu senetleridir. Eminim ve adım gibi biliyorum ki, senelerce kamu yöneticileri bu tür eserlere sahip çıktıkları takdirde etiketleneceklerini kaygısını bu topraklarda taşımışlardır. Kendi tarihini, kendi medeniyetini, kendi inancını, kendi ecdadını, atasını, soy ağacını, bu topraklardaki varlığının kanıtını araştırmak, belgelemek, kayda geçirmek, sonsuza kadar yaşayabilecek hale getirmek hiç kimse için bir etiket, bir kötü kazanım ve bir utanç vesilesi olamaz. Bilakis bu eserlere sahip çıkmakla, bu eserleri ihmal ettiğimiz yılların utancını ortadan kaldırmış oluruz. Benzer çalışmalara her kim katkı sağlıyorsa, Türk milleti adına ve Türk devleti adına Allah razı olsun, elleri dert görmesin. Bunlar çok özel ve çok nitelikli çabalar" dedi.
   Vali Hüseyin AKSOY ise, Samsun'un birçok medeniyete tanıklık yaptığını ve bunları bünyesinde barındırdığını vurgulayarak, "Özellikle Samsun'da 94 adet ahşap cami olduğunu biliyoruz. Bu 94 camiden 35'i, Tabiat Varlıkları tarafından tescil edildi" diye konuştu.
   Programda, 14 ahşap camiyi tanıtan "Samsun Ahşap Camileri" belgeseli gösterildi. Bakan Kılıç, çalışmada emeği geçen üç akademisyene teşekkür belgesi verdi.

Bakan Suat Kılıç, 'samsun Ahşap Camileri' Belgeselini Tanıttı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım