Kent Müzesi, Masaya Yatırıldı

27 Ocak 2012 Cuma | Haberler | |

Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ÇEKÜL Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen ve Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanlarının katıldığı toplantıda Samsun Kent Müzesi'nin tasarım ve sergi projeleri tanıtılarak tartışmaya açıldı.

Kent Müzesi, Masaya Yatırıldı

Samsun Büyükşehir Belediyesi'nde yapılan ve Kent Müzesi'nin konsept tasarım ve sergi projelerinin sunum olarak verildiği toplantı da daha sonra katılımcıların görüş ve düşünceleri alındı.
Samsun Valisi Hüseyin Aksoy, kent müzelerinin modern ve geçmişine sahip çıkan her şehir için önemli olduğunu ve projede emeği geçenlerin önemli bir iş yaptığını ifade ederek, “Kent Müzesi elektronik rehber kullanılarak gezilirse daha çok kişinin daha kısa sürede bilgilenmesi ve gezmesi mümkün olabilir. Müzedeki tanıtım materyalleri Türkçe yanında yabancılar için İngilizce dilini de içermelidir. Aynı zamanda bu müze içerisinde Samsun'un geçmişi ve bugünüyle yer aldığı ve ilgilenen kişinin hem bilgisayar ortamında hem de yazılı olarak ulaşabileceği bir Samsun kütüphanesi, mini bir kütüphane bulunması iyi olabilir” dedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz da kent müzelerinin gelişen ve güncellenen müzeler olduğunu ifade ederek, “Samsun halkı ya da dışarıdan birisi bu müzeyi ziyaret ettiğinde geçmişte yaşanıp unutulmuş ancak bu kent için o zaman son derece önemli olan olayları gelişmeleri yeniden hatırlayıp bunun heyecanını yaşamalı bence. Bu müzeler bir nevi tarihi geçmişin hafıza kayıtları gibi olmalı. Bunları verirken de mümkün olduğu kadar ziyaretçileri içine alıp, heyecanlandırıp interaktif bir şekilde kent geçmişini öğretebilmelidir” diye konuştu.

Kent Müzesi, Masaya Yatırıldı

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım