Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nin Açılışı Yapıldı

2 Ocak 2012 Pazartesi | Haberler | |

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü bünyesinde ülke genelinde yenilenebilir tarımsal kaynaklardan biyoyakıt elde edilmesi için temel ve uygulamalı araştırmalar yürütecek olan Enerji Tarımı Araştırma Merkezi açıldı

Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nin Açılışı Yapıldı

   Türkiye'de bir ilk olan araştırma merkezinin açılışına Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Vali Hüseyin Aksoy, AK Parti Samsun Milletvekilleri Mustafa Demir, Çağatay Kılıç, Tülay Bakır, CHP Samsun Milletvekili İhsan Kalkavan, Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, ilgili kurum müdürleri ve Tarım Bakanlığı çalışanları katıldı.

SAMSUN ÇİFTÇİSİNE NAKİT 618 MİLYON TL VERDİK
   Açılış öncesinde Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen yeni çeşitleri inceleyen Bakan Eker, AK Parti hükümeti ile birlikte tarımda yaşanan gelişmeleri anlattı. Samsun'da yapılan tarımsal destek ve yatırımlar hakkında bilgi veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, "Hükümetimiz döneminde Samsun çiftçisine nakit olarak ödediğimiz para 618 milyon lira. Bu nakit destek. Ürün üretmiş prim desteği vermişiz, gübre ve mazot desteği, toprak analiz desteği, fındık desteği vermişiz. Bizim hükümetimiz döneminde hayvancılık desteklemelerinde çok önemli bir artış oldu. Biz Samsun'da tarıma dayalı sanayinin gelişmesi için projeler başlattık. 77 tane tarıma dayalı sanayi tesisi açtık. Bunların her birisi birer fabrika. Çünkü 77 tesiste kişi çalışıyor. Yatırım tutarının yüzde 50'sini hibe verdik. Sermayenin yarısına ortağız, kara ortak değiliz. Samsun'daki çiftçilerimize tarımı daha çok makine, daha çok teknoloji kullanmak suretiyle yapsın diye bir proje başlattık, 3 bin 140 tane makine ekipman projesine Samsun'da yüzde 50 hibe desteği sağladık. Türkiye AK Parti ile birlikte çok farklı bir alana girdi. Bu söylediğim projeler bizim uyguladığımız projeler. Samsun'da 36 tane tarımsal kalkınma kooperatifine 30 milyon 400 bin lira destek verdik. Bizden öncede bir hükümet vardı, hükümet dönemi boyunca Samsun'da 3 tane kooperatife destek vermiş. Bu da bizim hükümet olarak farkımızı ortaya koyan en önemli hususlardan bir tanesi" diye konuştu.

'BİZ SİZİN DEDİKLERİNİZİ YAPMADIĞIMIZ İÇİN TÜRKİYE İLERİYE GİTTİ' 
   Türkiye'de uygulanan tarım politikaları ile ülke tarımının çok önemli yerlere geldiğini ifade eden Eker, "Bu sene bizim toplam tarım desteğimiz 6 milyar 400 milyon lirayı buldu. Bugün 320 milyon lira çiftçiye kalan destekleri ödüyoruz. 320 milyon lirada yarın hesaplara geçiyor. Toplam 640 milyon ediyor ve yılın son gününde tarım desteklemelerimizi bu şekilde kapatıyoruz. Türkiye'de bu destekleme projesiyle tarım gerçekte ileriye mi gitti, ne oldu, hangi safhadayız? Bazen Türkiye'ye haksızlık yapılıyor, Türkiye'nin çiftçisine, üreticisine haksızlık yapılıyor. Bundan 8 sene önce Türkiye'de çiftçiler 24 milyon hektar arazide tarım yapıyordu, elde ettikleri bütün tarım hasılasının karşılığı 23 milyar dolardı. Türkiye'nin dünyadaki sıralaması 190 ülke içerisinde 11. sıraydı. Türkiye'nin çiftçisi aynı sahadan 62 milyar dolarlık tarım geliri elde ediyor. Dünya ülkeleri içindeki sıralamamız artık 7. 4 ülkeyi geçtik. Fransa, İspanya, İtalya ve Rusya Federasyonu. Bu bizim geliştirdiğimiz projelerin, uyguladığımız destekleme projelerinin doğru olduğunu göstermesi bakımından son derece önemli. Türkiye artık çok şükür gerek OECD raporlarında gerekse BM Gıda Tarım Teşkilatı raporlarında Türkiye'nin başarı hikayeleri anlatılıyor. İşine gelmeyenler bizi tenkit ediyor. OECD, 'siz çiftçiye çok para veriyorsunuz' diyerek tenkit ediyor. Dünya Bankası başka bir şey söylüyor. Bizde diyoruz ki, 'Biz sizin dediklerini yapmadığımız için Türkiye ileriye gitti" şeklinde konuştu.

ARAŞTIRMA VE GELİŞTİRMEYE ÖNEM VERİYORUZ
   Karadeniz Tarımsal Araştırma Merkezi bünyesinde kurulan Enerji Tarımı Araştırma Merkezi'nde yapılacak çalışmalar hakkında bilgi veren Bakan Eker, şu ifadeleri kullandı:  "Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Türkiye'nin sahip olduğu en önemli enstitülerden birisi. Araştırma yapan en güzide kuruluşlarımızdan birisi. Burada önemli bir merkez açıyoruz. Dünyada ihtiyacı daha çok hissedilen, Türkiye'nin cari açığındaki en önemli konuların başında gelen enerji meselesiyle ilgili dünyanın gündeminde olan, tartıştığı enerji tarımı ile ilgili bir araştırma merkezi açıyoruz. Burası tarımsal ürünlerden enerji elde edilmesi ile ilgili araştırmalar yapacak. Bünyesinde laboratuarlar var, uzmanlar çalışacak. İnsan gıdası olarak üretilen gıda maddelerinin birincil amaçlı olarak insan gıdası olarak kullanılması gerekiyor. Bundan yanayım. İnsan gıdası olarak kullanılmayacak olan atık, artık ve diğer tarımsal ürünlerden enerji amaçlı olarak kullanılmasını arzu ediyoruz. Bu konudaki politikamız yok. Bu merkez daha çok bu alanda yoğunlaşacak. Biz araştırma geliştirmeye önem veriyoruz. İlk defa bakanlığımız döneminde Ar-Ge destekleri başladı. Araştırma enstitülerimizi biz bakanlık olarak özel sektöre ve üniversitelere açtık. Her gün bu alanda ayırdığımız bütçemizi daha da artırıyoruz. Türkiye AK Parti ile birlikütçeyi devraldığımız noktadan beri yaklaşık 2 katına çıkarttık, hem Tarım Bakanlığı'nda tarımsal araştırmalarla ilgili olarak ayırdığımız bütçeyi ciddi şekilde artırdık."


Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım