Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi

29 Aralık 2011 Perşembe | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Samsun'da yapılan Kent Müzesi inşaatını gezerek, müzede sergilenecek eserlerle ilgili vatandaşlardan destek istedi.

Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi

   Kamulaştırılan Devlet Demir Yolları'na ait eski Demirspor Lokali'nin bulunduğu yere yapımı devam eden Kent Müzesi inşaat çalışmalarını yerinde inceleyen Başkan Yılmaz, "Samsun tarihinin daha küçük bir balıkçı kasabası olduğu andan bugüne kadar izlenip yaşanabileceği son derece keyifli bir müze yapılacak. Samsun M.Ö. 300 yılında küçük bir balıkçı kasabasıydı. İşte o balıkçı kasabasının maketinden tutunda bu kentin sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar geçirdiği 2000 yıllık serüveni maketler, heykeller, çeşitli tarihi objeler ve düzenlenecek görsel aktivitelerle izleyip öğrenebileceğiniz bir çalışmayı hayata geçirmeye çalışıyoruz" dedi.
   Yılmaz, TCDD tarafından lojman ve lokal olarak kullanılan tarihi binaları bir protokolle devraldıklarını ve bu binaların Samsun tarihi ile yaşıt denebilecek çok kıymetli eserler olduğunu belirterek, "Cumhuriyet döneminde özellikle kamu binası olarak kullanılmış, ancak zamanla yanlış tadilat ve teknikler nedeniyle ahşap ağırlıklı olan bu güzel eserler çürümeye yüz tutmuş. Biz bu binaları hem yeniden restore edip Samsun'a kazandırıyoruz hem de bu tarihi Samsun tarihiyle bütünleştirip 6 ay içerisinde şehrimize Kent Müzesi olarak armağan ediyoruz" diye konuştu.
   Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz, daha sonra Samsunlu hemşerilerine bir çağrıda bulunarak, "Köyünden kentine yani Samsun'un 17 tane ilçe ve bağlı köyleri dahil bütün hemşerilerime sesleniyorum. Evlerinde, köylerinde, baba yadigarı, dede yadigarı olan muhafaza etmekte güçlük çektikleri, 'kaybederim ya da yok olur' diye endişe duydukları objeler varsa bunları getirin müzede sergileyelim. Bunlar eski yaşantımızı yansıtan dedelerimizin ninelerimizin kullandığı mutfak eşyaları olabilir, tarımda kırsalda kullanılan malzemeler olabilir, eski silahlar, sandalyeler, masalar olabilir, tütün dizerken, işlerken kullanılan aletler olabilir. Bunu daha çok uzatabiliriz. Önemli olan eski Samsun yaşantısından izler taşıyan, tarihimizi anımsatan ve yansıtan şeyler olsun. Bu değerli hatıraları hediye eden kişi ve ailelerin isimlerini bu müzede o eserle birlikte sonsuza kadar yaşayacak. Bu ürünler Kent Müzesi'nde teşhir edildiğinde kim tarafından hediye edilmişse bu kişilerin veya ailelerinin isimleri bu ürünlerin altında yer alacak. Biz tüm bu objeleri adeta bir banka gibi burada koruyup teşhir edecek ve gelecek nesillere aktaracağız" şeklinde konuştu.
   Başkan Yılmaz konuşmasını söyle tamamladı: "Bu müzede sanattan kültüre, ticaretten sanayiye kadar bütün kentin 2 bin yıllık tarihini maketler halinde bir görsellikte sergilenecek. Kent Müzesi'nde eşyalar korunma altında bulunacak; bir hatırayı, bir anıyı, bir yaşam biçimini onu yaşamamış nesillere ama onu merak eden insanlara bir öğreti şeklinde sunacak. Bir kent dünden bugüne, bugünden yarına nasıl bir gelişim sürece geçirmiş, nasıl bir dönüşüm sürece geçirmiş, bu objelerle burada sergilenecek."

Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi
Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi
Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi
Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi
Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi
Başkan Yılmaz Kent Müzesi İçin Destek İstedi

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım