Çöpten Elektrik Üretiliyor

23 Aralık 2011 Cuma | Haberler | |

Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Tesisi'nde metan gazından elektrik üretimine başlandı.

Çöpten Elektrik Üretiliyor

   Büyükşehir Belediyesi'nin Aşağı Avdan ve Çatkaya köyleri sınırları Gürgendağı mevkisindeki Katı Atık Depolama Tesisi 15 Mayıs 2008 tarihinde faaliyete geçti. Tesiste oluşan metan gazından elektrik üretmeyi planlayan belediye, Şubat 2011'de elektrik üretim ünitesi kurma çalışmalarına başladı. Tesisin kurulum çalışması tamamlandı ve elektrik üretimine başlandı.
   Konuyla ilgili bilgi veren Samsun Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Depolama Sahası Müdürü Fatih Kutbay, elektrik üretim tesisinin kurulu gücünün 2400 kilovat saat olduğunu söyledi. Elektrik üretimine başladıklarını belirten Kutbay, 2012'den itibarin YEDAŞ'a elektrik satacaklarını açıkladı. Kutbay, "Şebeke bağlantılarımız ve kabul işlemlerimiz yapıldı. Sadece Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın kabulünü bekliyoruz. Bakanlık kabulünden sonra da buradan çıkacak elektrik YEDAŞ'a verilecek. Test üretimine başladık" dedi.
   Çöp depolama sahasına çöp koyma ömrünün 2028'de tamamlanacağını belirten Kutbay, "Ancak burada gaz üretimi ve gazdan elektrik üretimi yaklaşık olarak 25 yıl daha devam eder. Çevre açısından baktığımız zaman elektrik üretimi bitse bile gazın tahliyesi ve bacalarda yakılması devam etmesi gerekiyor. Biz belediye olarak çöpün içinde oluşan metan gazını toplayarak patlama, yanma riskine karşı çöpü tehlikeli olmaktan çıkarıyoruz. Çıkan gazı elektriğe çevirerek ekonomik anlamda da değerlendirmiş oluyoruz.
Elektrik elde etmesek bile gazı çöp kütlesi içinden uzaklaştırmamız gerekiyor. Çöpün içine yaklaşık 4 bin metre gaz toplama borusu döşendi" diye konuştu.

Çöpten Elektrik Üretiliyor
Çöpten Elektrik Üretiliyor

Copyright © 2017 Tüm Hakları Saklıdır. www.samsun.bel.tr

Kayrasoft Yazılım